Të gjitha lajmet

KAMPIONI I RI

Dueli vendimtar

Fotomont: uefa.com

Dueli vendimtar

10 July, 2016 @12:02

Portugalia
Franca
Portugalia : Franca

SONTE, 21. STADE DE FRANCE, PARIS, FRANCË.

Sonte zhvillohet dueli final i Kampionatit Europian Franca 2016, Portugalia do t’i vihet përballë Francës në finalen e madhe të EURO 2016, ndërsa kontinenti i vjetër do të mësojë kampionin e ri për katër vitet e ardhshme.

RRUGËTIMI I PORTUGALISË

Pas startit të ngadalshëm dhe rrugëtimit hap pas hapi, Portugalia në gjysmëfinale tregoi veten duke e mposhtur Belgjikën favorite.

Cristiano Ronaldo tregoi cilësitë e tij në momentin më të duhur për vendin e tij dhe tani ka rastin e fundit që të merr kurorën e parë nën petkun e vendit të tij.

RRUGËTIMI I FRANCËS

Franca që para fillimit të europianit ishte favoritja numër një për të fituar trofeun dhe nuk ka zhgënjyer në asnjë ndeshje, hiç barazimin me Zvicrën në Grupin A, pas fitoreve ndaj Rumanisë dhe Shqipërisë.

Mençur kaluan edhe makinerinë gjermane në gjysmëfinale për t’i dalë përballë sot portugezëve.

E PËRBASHKËTA

Të dyja finalistet janë mposhtur nga Shqipëria në dy vitet e kaluara. Kuqezinjtë mposhtën Portugalinë 1-0 në fillim të kualifikimeve për EURO 2016, ndërsa në të njejtin cikël, mposhtën edhe Francën në miqësore.

TITUJT

Dy gazetat më të mëdha sportive të vendeve përkatëse kanë dalë me këto tituj:

L’Equipe i Francës me: Dita e të Shenjtëve

p

A Bola e Portugalisë: Fitore dhe mbi të, ndeshja e jetërave tona

p

Referi i ndeshjes është anglezi Mark Clattenburg.DITARI NR. 22 @ UEFAEURO2016

Griezmanni i artë

Foto: uefa.com

10 July, 2016 @11:52

Joachim Low ka mbetur mbrapa në kohë. Ai akoma provon të fitoj diçka duke luajtur pa sulmues klasik – një…

MEDIA

Klinsmann në bisedime me Anglinë

REUTERS/Arkiv

9 July, 2016 @18:10

Përzgjedhësi i përfaqësueses së SHBA-ve, Jurgen Klinsmann, është në bisedime me Federatën e Futbollit të Anglisë (FA) për të marrë…

MBROJTËSI I RI

Llapi merr mbrojtësin maqedon

9 July, 2016 @15:19

Llapi po vazhdon të përforcojë radhët e veta para fillimit të stinorit të ri, derisa sot ka bërë të ditur…

LICENCA A

Shtohen trajnerë me licencë A të UEFA-së

9 July, 2016 @14:48

Edhe një numër i trajnerëve nga Kosova janë pajisur me licenca A të UEFA-së sot, në kuadër të FSHF-së. …

TRANSFER

Drenica merr mbrojtësin e Trepçës

9 July, 2016 @13:08

Mbrojtësi i skuadrës së Trepçës, Fetah Ibrahimi, karrierën e tij do ta vazhdojë te Drenica. Në fakt, ai është rikthyer…

I LIRË

Zabërgja, largohet pa debutuar nga Hajvalia

9 July, 2016 @12:55

Futbollisti deritashëm i Hajvalisë, Enis Zabërgja, është larguar nga kjo skuadër. Ai nëpërmjet një njoftimi nga llogaria e tij në…

TRANSFER

Bujar Idrizi kthehet te Llapi

9 July, 2016 @12:34

Skuadra e Llapit ka zyrtarizuar përforcimin e radhës para fillimit të stinorit të ri. Ekipi nga Podujeva ka nënshkruar me…

TALENTI

Manaj te Pescara

9 July, 2016 @11:39

Talenti shqiptar Rey Manaj, kalon në radhët e Pescarës. Manaj sot i kaloi testet mjekësore, derisa së fundit ishte pjesë…

TALENTI

Talenti prizrenas në prova te skuadra e Bundesligës

8 July, 2016 @20:58

Futbollisti i talentuar, Diellor Beseni, ka marrë ftesë nga skuadra e Bundesligës gjermane, Ingolstadt, për t’u provuar për një kohë. …

TRANSFER

Edhe Lorik Arifi i Hajvalisë

8 July, 2016 @20:22

Skuadra e Hajvalisë ka kompletuar edhe përforcimin e dytë brenda ditës. Vetëm pak kohë pas zyrtarizimit të Armend Halilit,…

EURO 2024

Gjermania dhe Turqia, në fazën e fundit

27 July, 2018 @10:00

Tashmë kur kanë mbetur edhe dy muaj deri në vendimin përfundimtar, Gjermania dhe Turqia janë kandidatet e vetme për organizimin…

SHQIPËRIA NË EURO2016

1 vit nga nata historike!

11 October, 2016 @16:31

Pikërisht në këtë datë në vitin 2015, Shqipëria shënoi fitore në takimin ndaj Armenisë, për ta shkruar kështu historinë duke…

EURO2016

Griezmann, më i miri i kampionatit

8 October, 2016 @12:26

Para ndeshjes me Bullgarinë mbrëmë, Antoine Griezmann e morri çmimin si “Lojtari i Kampionatit”, çmimi i cili merret nga…

UEFA NJOFTON

Përfitime për klubet që dërguan lojtarë në EURO2016

10 September, 2016 @13:20

UEFA ka bërë të ditur përmes një njoftimi se 659 klube do të përfitojnë nga UEFA-ja të holla, për shkak…

TOP 10 PLAYERS

10 lojtarë në garë për të mirin e UEFA-së

Lionel Messi, fitoi çmimin e më të mirit për stinorin 2014/15 nga UEFA-ja.

18 July, 2016 @15:01

UEFA sot ka bërë të ditur listën prej 10 lojtarëve që kanë kaluar fazën e parë të votimit dhe kanë…

Të gjitha lajmet nga UEFA Euro 2016