Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

DITARI NR. 21 @ EURO 2016

Finalist

Foto: uefa.com

Finalist


Shkruan: Luan MORINA

7 July, 2016 @12:07

Të jemi të sinqertë që as Portugalia e as Uellsi me lojën e treguar në këtë kampionat nuk kanë merituar një vend në finale. Në fakt as në gjysmëfinale. Portugalisë mund t’ia numërojmë lojën me Hungarinë, ngjashëm si Uellsit lojën me Belgjikën, si lojëra të bukura. Por, edhe në këto dy lojëra mund të fajësojmë kundërshtarët deri në një masë.

p

Mirëpo, në përgjithësi shumica e lojërave kanë qenë të mërzitshme, me pak e ndoshta hiq futboll atraktiv. Ngjashëm do të ishte edhe mbrëmë sikur Cristiano të mos shkëputej në atë lartësi për të thyer atë kotësi prej ndeshjeje. Dhe pastaj gjithçka rrjedh lehtë. Ishte e pamundur për Uellsin të kthehej në lojë kur e dimë që është një ekip defansiv që nuk mund të përmbys rezultat me atë shtrirje formacioni. Dikush fajëson mungesën e Ramsey, dikush mungesën e Davies. Për mua mungesa e këtij të fundit ishte më vitale. Sidoqoftë, të gjitha mrekullitë kanë fundin.

p

Portugalia nuk tregoi ndonjë gjë. Në fakt asgjë të rëndësishme. Sanches ishte më i mbuluar, derisa Ronaldo nuk kishte shumë hapësirë për të udhëhequr lojën, ngjashëm sikur Bale në anën tjetër. Që të dy ishin përqendruar në topa të ndaluar, dhe vetëm njëri ia doli të ishte i suksesshëm nga ta.

p

Në fakt, problemi kryesor tek loja e mërzitshme e këtyre dy kombëtareve (dhe shumë tjerave) ishte përqëndrimi tek një lojtar. Nëse i bllokon lojtarin kryesor – Bale dhe Ronaldon, apo thjesht nëse nuk janë në qejf, atëherë bllokon krejt ekipi. Dhe kjo është për gjynah, të shohësh shumicën e lojtarëve të tjerë duke kryer vetëm një punë – largimin e topit sa më larg nga porta dhe duke u shtangur në momentin që kalojnë në gjysmëfushën e kundërshtarit, pa ide, pa kreativitet, pa gjë.

Shpresojmë që gjysmëfinalja tjetër të jetë më interesante dhe të na jap emrin e kampionit të ri evropian. Na mjafton vetëm një Euro2004! Bile na tepron!


SHKODRANI

Mustafi para kthimit në Serie A

Serie A/La Liga/Sportistë shqiptarë në botë/Transfere

Mustafi para kthimit në Serie A

07/07/16 @ 10:56

ROSSONERI

Pjaca - Milan, arrihet marrëveshja

Serie A/International/Transfere

Pjaca - Milan, arrihet marrëveshja

07/07/16 @ 09:55

ARLIND AJETI

Ajeti në Torino, pritet zyrtarizimi

Shqipëria/Serie A/Sportistë shqiptarë në botë/Transfere

Ajeti në Torino, pritet zyrtarizimi

07/07/16 @ 01:41

FERNANDO SANTOS

Inxhinieri i heshtur

UEFA Euro 2016

Inxhinieri i heshtur

06/07/16 @ 23:39

ZYRTARE NGA UEFA

Njeriu i ndeshjes

UEFA Euro 2016

Njeriu i ndeshjes

06/07/16 @ 22:56

NË FINALE

3 minutat e Ronaldos, mjaftojnë për finale

UEFA Euro 2016

3 minutat e Ronaldos, mjaftojnë për finale

06/07/16 @ 22:42

CRISTIANO RONALDO

Barazohet me Platininë

UEFA Euro 2016

Barazohet me Platininë

06/07/16 @ 22:18

PARTIZANI

Slovan Bratizlava-Partizani, si miqësore!

FSHF Kategoria Superiore/Champions League/Europa League

Slovan Bratizlava-Partizani, si miqësore!

06/07/16 @ 20:56

ROSSONERI

Galliani te Dinamo për sulmuesin

Serie A/Transfere

Galliani te Dinamo për sulmuesin

06/07/16 @ 20:20

KAMPIONI MBETET PA TRAJNER

Edi Martini dorëhiqet, Teuta në kërkim të trajnerit

FSHF Kategoria Superiore/International/Transfere

Edi Martini dorëhiqet, Teuta në kërkim të trajnerit

27/11/21 @ 12:05

FORMACIONET STARTUESE

Ulpiana-Prishtina, 11-shet startuese

FFK Superliga

Ulpiana-Prishtina, 11-shet startuese

27/11/21 @ 11:41

PARA DERBIT

Llapi po e kërkon motivin shtesë për derbi

FFK Superliga

Llapi po e kërkon motivin shtesë për derbi

27/11/21 @ 09:50

DUELI I DITËS

Ulpiana kërkon rezultat ndaj Prishtinës

FFK Superliga

Ulpiana kërkon rezultat ndaj Prishtinës

27/11/21 @ 09:24

BARCELONA

Për të mos rënë mëposhtë, fitorja patjetër

La Liga

Për të mos rënë mëposhtë, fitorja patjetër

27/11/21 @ 09:08

PODUJEVË

Llapi gjobitet 1 mijë euro për shkak të piroteknikës

FFK Superliga

Llapi gjobitet 1 mijë euro për shkak të piroteknikës

27/11/21 @ 08:44

ISTOGU - FERONIKELI

Ndeshje rekordesh për Istogun

FBK Liga e Parë

Ndeshje rekordesh për Istogun

26/11/21 @ 22:10

DARDANËT - PRISHTINA E RE

Dardanët në formë, e katërta me radhë

FBK Liga e Parë

Dardanët në formë, e katërta me radhë

26/11/21 @ 21:39

VËLLAZNIMI - VUSHTRRIA

Vazhdon seria perfekte

FBK Liga e Parë

Vazhdon seria perfekte

26/11/21 @ 21:24

KBF PRISHTINA - KBF VËLLAZNIMI

E teta rresht për KBF Prishtinën

FBK Liga e Femrave

E teta rresht për KBF Prishtinën

26/11/21 @ 20:25


 
Të gjitha lajmet nga