Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

COPA AMERICA

Kili mbron titullin

Foto: Copa America 2016

Kili mbron titullin


27 June, 2016 @10:35

Për të dytën herë radhazi, Kili është shpallur kampion i “Copa America”, duke befasuar të gjithë, me Argjentinën që ishte favorite për ta fituar këtë takim.

Ndeshja ishte e ashpër dhe e tensionuar, ndërsa të dyja skuadrat mbeten me 10 lojtarë në fushë pas pjesës së parë. Fillimisht u përjashtua kiliani Diaz pas dy kartonëve të verdhë, ndërsa në fundin e pjesës së parë u përjashtua edhe Marcos Rojo i Argjentinës pas një vendimi ‘diskutabil’ të gjyqtarit.

Loja e ashpër dhe me raste për shënim në të dy anët vazhdoi edhe në pjesën e dytë, mirëpo goli nuk u gjet në 120 minuta dhe ndeshja u detyrua të shkojë në goditjen e penalltive, ku më të suksesshëm u treguan kilianët, të cilët shënuan 4 herë nga pika e bardhë. Në anën tjetër, për Argjentinën nga pika e bardhë gabuan Lionel Messi dhe Lucas Biglia dhe ndeshja u mbyll me Kilin kampion.

Ky është titulli i dytë në ‘Copa America’ në histori të Kilit dhe që të dy kanë ardhur pas fitores me Argjentinën në dy finalet e fundit në vitet 2015 dhe 2016.

“Këpuca e Artë” e turneut i takoi lojtarit kilian Eduardo Vargas, ndërsa portieri më i mirë u shpall poashtu kiliani Claudio Bravo.

COPA AMERICA SKEMA


10 GOLA NË 3 NDESHJE

Buletini 17: Një ditë shumëgolëshe

UEFA Euro 2016/Bulletin

Buletini 17: Një ditë shumëgolëshe

27/06/16 @ 09:07

1/8

Shpërthen Eden Hazard, Belgjika në çerekfinale

UEFA Euro 2016

Shpërthen Eden Hazard, Belgjika në çerekfinale

26/06/16 @ 22:50

ZYRTARE

Dani Alves te kampioni i Italisë

Serie A/La Liga/Transfere

Dani Alves te kampioni i Italisë

26/06/16 @ 22:10

1/8

Gjermania e pamëshirshme ndaj Sllovakisë

UEFA Euro 2016

Gjermania e pamëshirshme ndaj Sllovakisë

26/06/16 @ 19:49

1/8

Griezmann përmbyt Irlandën

UEFA Euro 2016

Griezmann përmbyt Irlandën

26/06/16 @ 16:38

COPA AMERICA 2019 FINAL: BRAZIL - PERU

Pas 12 vitesh, trofeu rikthehet në Brazil

International/Copa America

Pas 12 vitesh, trofeu rikthehet në Brazil

08/07/19 @ 14:26

COPA 2019: KILI - PERU 0-3

Guerrero me shokë prishin ëndrrat e kampionit

International/Copa America

Guerrero me shokë prishin ëndrrat e kampionit

04/07/19 @ 08:13

COPA 2019: BRAZILI - ARGJENTINA 2-0

Messi mbetet pa trofe, Brazili arrin finalen

International/Copa America

Messi mbetet pa trofe, Brazili arrin finalen

03/07/19 @ 08:14

GRUPI C: EKUADORI - KILI 1-2

Alexis Sanchez tjetër me Kilin, siguron kualifikimin

International/Copa America

Alexis Sanchez tjetër me Kilin, siguron kualifikimin

22/06/19 @ 12:22

COPA 2019: KOLUMBIA - KATARI 1-0

Duvan Zapata kualifikon tutje Kolumbinë

Serie A/International/Copa America

Duvan Zapata kualifikon tutje Kolumbinë

20/06/19 @ 13:26

GRUPI C: URUGUAJI - EKUADORI 4-0

Uruguaji e nis furishëm

International/Copa America

Uruguaji e nis furishëm

17/06/19 @ 10:27

GRUPI B: KOLUMBIA - ARGJENTINA 2-0

Martinez e Zapata mposhtin Argjentinën

International/Copa America

Martinez e Zapata mposhtin Argjentinën

16/06/19 @ 08:28

NEYMAR

Definitivisht, mungon në Copa

International/Copa America

Definitivisht, mungon në Copa

06/06/19 @ 11:01

LLAPI - DRENICA

Drenica e Lushtakut befason Llapin e Sokolit

FFK Superliga/Copa America

Drenica e Lushtakut befason Llapin e Sokolit

19/08/18 @ 19:04

PAS DËSHTIMIT

Argjentina pa trajner

Copa America/Transfere

Argjentina pa trajner

06/07/16 @ 10:28


 
Të gjitha lajmet nga Copa America