Të gjitha lajmet

LUKA MODRIC

Kroati më i mirë në histori

Kroati më i mirë në histori

4 December, 2018 @14:51

Tashmë edhe zyrtarisht mund të thuhet që mesfushori kroat, Luka Modric, është futbollisti më i mirë kroat në histori të këtij vendi.

Ai mbrëmë fitoi për herë të parë Topin e Artë [Ballon d’Or] ndërsa gjatë verës me reprezentacionin kroat theu rekordin e vendit, duke arritur finalen e Kupës së Botës në “Rusia 2018”.

Luka Modric

Njëjtë, edhe Real Madridi triumfoi në Ligë të Kampionëve, që bëri që votat më të mëdha t’i merr Modric, duke e bërë atë njeriun që ndërpren dekadën e çmimeve të fituara nga dyshja Lionel Messi - Cristiano Ronaldo.

“Arritja e këtij çmimi është më shumë sesa ëndrra fëmijërore. Jam i gëzuar, krenar dhe i nderuar me këtë çmim,” ka thënë Luka Modric pas marrjes së trofeut të më të mirit të vitit 2018.

Luka Modric

Modric ka pasur gati 300 pikë më shumë sesa Cristiano Ronaldo në listën e votave, ndërsa i treti përfundoi francezi Antoine Griezmann.

“Stili i lojës, shpirti garues i tij, modestia dhe niveli i punës, e bëjnë atë njërit ndër inspirimet më të mira për gjeneratat e ardhshme të futbollit. Shpresojmë që te të rinjtë të dalë edhe një Luka i ri. Sa i përket kapitenit tonë, ia heq kapelën, më të mirit në botë!” ka thënë kreu i Federatës kroate të futbollit [HNS] Davor Shuker.

 TOP 10-shja e Topit të Artë:

1 Luka MODRIC Real Madrid Kroaci 763 pikë
2 Cristiano RONALDO Juventus (Real Madrid) Portugali 476 pikë
3 Antoine GRIEZMANN Atletico Madrid Francë 414 pikë
4 Kylian MBAPPE PSG Francë 347 pikë
5 Lionel MESSI Barcelona Argjentinë 280 pikë
6 Mohamed SALAH Liverpool Egjipt 188 pikë
7 Raphael VARANE Real Madrid Francë 121 pikë
8 Eden HAZARD Chelsea Belgjikë 119 pikë
9 Kevin DE BRUYNE Manchester City Belgjikë 29 pikë
10 Harry KANE Tottenham Angli 25 pikë

1/8 E KUPËS SË KOSOVËS

Orari i ndeshjeve të 1/8 të Kupës së Kosovës

TOPSPORTI/ Arkiv

4 December, 2018 @14:40

Pas përfundimit të pjesës vjeshtore të kampionatit, këtë vikend në program janë ndeshjet e rrethit të një të tetës së…

LORET SADIKU

Në pritje të Sadikut

Loret Sadiku/ TOPSPORTI/ Arkiv

4 December, 2018 @14:30

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) është në pritje të vendimit zyrtar nga FIFA për lejen e paraqitjes së Loret…

UEFA

VAR-i më herët sesa që pritej në Champions League

3 December, 2018 @16:58

Pas suksesit në Kupën e Botës dhe në disa liga të caktuara ku po përdoret, Liga e Kampionëve kishte vendosur…

ORARI I NDESHJEVE / EURO 2020

Kualifikimet për EURO 2020, orari i ndeshjeve të Shqipërisë

2 December, 2018 @22:37

Është caktuar orari i ndeshjeve të Shqipërisë për kualifikimet për EURO 2020. Kombëtarja e Shqipërisë ndeshjen e parë të grupit…

ORARI I NDESHJEVE / EURO 2020

Kualifikimet drejt EURO 2020, datat e ndeshjeve

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

2 December, 2018 @22:15

Është caktuar orari i ndeshjeve të Kosovës për kualifikimet për EURO 2020. Përfaqësuesja e Kosovës ndeshjen e parë do ta…

PRISHTINA - DRITA

Korenica e Khalid bëjnë Prishtinën kampione vjeshtore

FOTO / Arkiv

2 December, 2018 @17:03

Në ndeshjen mbyllëse të xhiros XVII, Prishtina duke e mposhtur Dritën me rezultat 2-0, e mbylli stinorin vjeshtor në krye…

ARSENAL - SPURS

Dy përmbysje, futboll fantastik dhe fitore e Arsenalit

Foto: Premier League

2 December, 2018 @16:59

Në një nga ndeshjet më të bukura të sezonit në Premier League, Arsenali arriti ta fitojë me rezultat 4-2 derbin…

LJUBISA TUMBAKOVIC

Vendi i dytë i hapur për të gjithë

2 December, 2018 @16:36

Selektori serb i Malit të Zi, Ljubisa Tumbakovic, në deklaratën e tij të sotme pas shortit për EURO 2020, ku…

GARETH SOUTHGATE

Të gjithë janë të motivuar ndaj nesh

Foto: thefa.com

2 December, 2018 @16:25

Selektori i Anglisë, Gareth Southgate, në prononcimin e tij për faqen zyrtare të Federatës ka thënë se Anglia ka pasur…

TREPÇA '89 - BALLKANI

Zëvendësuesi Mircevski për fitoren e mitrovicasve

FOTO/ Arkiv

2 December, 2018 @15:00

Ndeshja ndërmjet Trepçës ‘89 dhe Ballkanit përfundoi në mënyrë dramatike me rezultat minimal 1-0, në favor të skuadrës mitrovicase. Heroi…

DIEGO SIMEONE

Simeone vendos të ardhmen

14 February, 2019 @19:04

Trajneri i Atletico Madridit Diego Simeone i është përgjigjur thashethemeve lidhur me të ardhmen e tij. Ai sot ka…

1/8: AJAX - REAL MADRID

Kampioni s’lejon befasi në Amsterdam

13 February, 2019 @22:59

Në duelin e parë të 1/8 së finales mes dy gjigandëve të futbollit evropian, Ajaxit e Real Madridit, fituese doli…

1/8: TOTTENHAM - PSG

Super Spurs, deklasojnë Dortmundin në ‘Wembley’

13 February, 2019 @22:57

Përkundër mungesës së lojtarit kryesor të skuadrës, sulmuesit Harry Kane, skuadra e Tottenham Hotspur arriti rezultat tejet pozitv në duelin…

ROMA - PORTO

Zaniolo shpërthen, Porto në shpresë

Foto: uefa.com

12 February, 2019 @23:10

Te Roma sonte në fitoren 2-1 ndaj Portos ka shpërthyer mbëdhjetari Nicolo Zaniolo, i cili me ndihmën e Edin Dzekos…

MANCHESTER UNITED - PARIS ST GERMAIN

Parisienët zbresin Unitedin në tokë

Fotot: uefa.com

12 February, 2019 @22:52

Paris St Germain me lojën e treguar në pjesë të dytë të ndeshjes në Old Trafford, ka arritur që të…

Të gjitha lajmet nga Champions League