Të gjitha lajmet

DITARI RUS (21)

Kush e rrezikon finalen e madhe për shikues?

Fotot: fifa/fb

Kush e rrezikon finalen e madhe për shikues?

Shkruan: LUAN MORINA

15 July, 2018 @13:12

Një muaj më pas, dhe jemi para një ndeshje që askush nuk e kishte pritur. Si Franca, ashtu edhe Kroacia kanë kaluar nëpër një rrugë që s’mund të konsiderohet e lehtë, e aq më pak dominuese në krahasim me kundërshtarët tjerë. Siç kam përmendur më parë, që të dyja lojën më të bukur e kanë bërë kundër Argjentinës, e cila duhej më në fund me ‘magjinë’ e Messit të fitonte një Kupë të Botës.

Sigurisht që as ndeshjet tjera nuk kanë qenë të lehta, aq më pak penalltitë e kroatëve. Kroatët kanë qëndruar në fushë për një ndeshje më shumë se francezët, të cilët sigurisht që mund të konsiderohen favoritë edhe pa këtë përparësi. Por, në fund të sezonit me lojtarë si Ivan Rakitic që ka luajtur 70 ndeshje, edhe 5 minuta pushim mund të jenë vendimtarë.

France vs Croatia

Ende nuk e kuptoj angazhimin e Luka Modricit në ndeshjen kundër Islandës, për 65 minuta të panevojshëm!
Dhe titulli i më të mirit të botës mund të përcaktohet, do të përcaktohet nga dueli Kante Modric. E kuptueshme që të dy janë mesfushorë me tipare të ndryshme ndërmjet vete, por gjithçka në ekipin e tyre vare nga forma e tyre.

RRUGA DREJT FINALES - SKEMA

Mendoj që Kante mund të marrë titullin para Modricit, vetëm nëse i dalin në ndihmë pjesa tjetër e mesfushës. Një gjë e tillë nuk dyshoj që mund të vihet në pikëpyetje tek Kroacia. Modrici është lider i pakontestueshëm, shumë thjeshtë Pogba nuk është më bashkë-lojtar se sa Ivan Rakitic.

Kroatët kanë gjetur edhe Perisicin, në kohën e duhur, mu atëherë kur Rebic ka nisur të shfaq shenjat e lodhjes. Mungesa eventuale e Perisicit dhe Strinicit, që të dy ankoheshin në lëndim muskujsh, mund të krijoj një anë të lëndueshme në të majtën e kroatëve.

Final France vs Croatia

Varet prej gatishmërisë së Mbappes për të sulmuar, dhe me angazhimin e Griezmannitnuk e kanë problem të ndërrojnë krahët. Matuidi mund të mos luajë për shkak të lëndimit, por francezët kanë mbuluar mirë mungesën e tij me Tolisson në ndeshjen me Uruguain.

Kam frikë që do të jetë një ndeshje pa shumë gola. Do të ishte e dobishme për fansat neutral që kroatët të shënonin para francezëve, pasi me një gol, francezët do të ‘bunkerizoheshin’ për minutat e mbetur të ndeshjes. E kotë, por e mençur. Kush dëshiron të rrezikoj historinë, titullin më të madh në botën e sportit për argëtimin e shikuesve?!

PLAYER RATINGS

Notat e lojtarëve: Belgjika-Anglia

Fotot: FIFA/fb

14 July, 2018 @22:45

Pas përballjes ku Belgjika mposhti Anglinë 2-0, BBC Sport ka publikuar notat individuale të futbollistëve. Kevin de Bruyne është…

MEDIA TALK

Pas Cristianos, edhe një madrilen te Juve?

14 July, 2018 @22:31

Mediat italiane po vazhdojnë të shkruajnë se pas Cristiano Ronaldos, edhe një madrilen do të arrijë në Juventus. Fjala…

SUPERKUPA

Stadiumi hapet me Superkupën e Kosovës!

BOROZANI/ D. S.

14 July, 2018 @18:35

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) do të hap zyrtarisht stadiumin e qytetit të Prishtinës me përballjen e Superkupës së…

BELGJIKA - ANGLIA

Gjenerata e artë shënon historinë

Fotot: FIFA/fb

14 July, 2018 @17:51

Reprezentacioni i Belgjikës me selektor Roberto Martinezin kanë arritur të shënojnë historinë e vendit duke përfunduar në vend të tretë…

LONDON STADIUM

West Ham prezenton përforcimin e gjashtë

14 July, 2018 @16:01

Skuadra nga Londra, West Ham United, ka zyrtarizuar përforcimin e radhës në ekip, duke e prezentuar mbrojtësin paraguajan, Fabian Balbuena.…

DITARI RUS (20)

Mungesa e përvojës

Foto: fifa/fb

14 July, 2018 @15:40

Nisur nga profili i ekipeve, e nëpër çdo ditar e kam përsëritur që anglezët nuk kanë ekip e as përvojë…

STAMFORD BRIDGE

Chelsea zyrtarizon Jorginhon

Foto: chelseafc.com

14 July, 2018 @15:28

Chelsea ka zyrtarizuar mesfushorin e ri të skuadrës, Jorginho, duke e blerë nga Napoli për 65 milionë euro. “Jam…

11-SHET

Formacionet: Belgjika - Anglia

14 July, 2018 @15:20

Janë publikuar formacionet startuese të Belgjikës dhe të Anglisë.

GARDIANI

FLAMUR-tari forcon portën

14 July, 2018 @12:14

Flamurtari, stinorin e kaluar kishte shpëtuar nga rënia duke e mposhtur Vushtrrinë me penallti. Ndërsa sivjet synimi pa dyshim do…

SHAQIRI

Xherdan Shaqiri te Liverpooli

14 July, 2018 @12:04

Futbollisti zviceran me prejardhje nga Kosova, Xherdan Shaqiri, u zyrtarizua si lojtar i Liverpoolit. Shaqiri arriti marrëveshje 5 vjeçare me…

NGRITEN

FIFA zyrtarizon numrin e pjesëmarrësve për Katar 2022

15 March, 2019 @20:46

Në mbledhjen e nëntë të Këshillit të FIFAs sot në Miami të SHBA-së, është zyrtarizuar numri i 48 ekipeve pjesëmarrëse…

CLUB BENEFIT PROGRAM

Sa fituan klubet nga Botërori?

Foto: fifa.com

4 December, 2018 @15:32

Pas përfundimit të Kampionatit Botëror ”Rusia 2018” FIFA sot ka bërë të ditur pagesat që do t’i derdhen klubeve…

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me vendin e tij, Kroacinë, në Kampionatin Botëror “Rusia 2018” ka vendosur…

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për gabimet e gjyqtarëve, as një javë pas përfundimit…

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit Rusia 2018 do të publikohet së shpejti…

Të gjitha lajmet nga Russia 2018