Të gjitha lajmet

1/8: SPURS - JUVENTUS

Përvojë, përmbysje dhe kualifikim

Foto: UEFA

Përvojë, përmbysje dhe kualifikim

7 March, 2018 @22:50

Tottenham Hotspur
Juventus
Tottenham Hotspur 1 : 2 Juventus
H.M Son 39' G.Higuain 64', P.Dybala 67'

Wembley Stadium

Përkundër avantazhit pas barazimit 2-2Torino dhe lojës së shkëlqyeshme për 60 minuta sonte, Tottenhami u eliminua nga Juventusi, skuadër kjo që zhvilloi një pjesë të dytë tejet të mirë, për të kaluar kështu në çerekfinale.

Londinezët e filluan shumë mirë ndeshjen, shënuan për 1-0 dhe krijuan plot raste të tjera, mirëpo gjithçka u shkatërrua brenda pak minutave, falë përvojës së mysafirëve dhe mbrojtes së tyre të çeliktë.

SKEMA DREJT FINALES

Kur u mendua se Spurs po shkonin drejt fitores dhe kualifikimit, Juventusi reagoi furishëm. Fillimisht rezultati u barazua nga Higuain, goli i të cilit shkaktoi panikë te vendasit me jo shumë përvojë në ‘skenën e madhe’, ndërsa për 1-2 u përkujdes Paolo Dybala, i cili heshti ‘Wembleyn’ me një super finalizim.

Në minutat e mbetura, Tottenhami provoi ta gjente barazimin që do ta dërgonte ndeshjen në vazhdime, mirëpo Juventusi u mbrojt shkëlqyeshëm dhe e mbylli ndeshjen me fitore, për t’i lënë të dëshpëruar vendasit, të cilët edhe një herë tjetër u treguan të papërvojë në momentet vendimtare të sezonit.

Meritë në këtë kualifikim të Juventusit duhet t’i ipet Massimiliano Allegrit, zëvendësimet e të cilit, Asamoah e Lichtsteiner, dolën të ishin tejet të qëlluara.

Përveç Juventusit, deri më tash çerekfinalen e kanë siguruar edhe Liverpooli, Reali e City. 4 çerekfinalistët e tjerë kuptohen pas një jave, ndërsa shorti për fazën tjetër mbahet më 16 mars në Nyon të Zvicrës.1/8: SPURS - JUVENTUS

Përvojë, përmbysje dhe kualifikim

Foto: UEFA

7 March, 2018 @22:50

Përkundër avantazhit pas barazimit 2-2 në Torino dhe lojës së shkëlqyeshme për 60 minuta sonte, Tottenhami u eliminua nga Juventusi,…

1/8: CITY - BASEL

Cityt i prishet rekordi, por kualifikohet

Foto: UEFA

7 March, 2018 @22:39

Në ndeshjen që u luajt vetëm për statistika, pasi që skuadra e kualifikuar veçse dihej, Baseli e mpohti Cityn 1-2,…

KUPA E KOSOVËS

Kur mbahet shorti për çiftet gjysmëfinaliste?

BOROZANI / E.D

7 March, 2018 @15:54

Pasi u përcaktuan katër skuadrat gjysmëfinaliste të Kupës së Kosovës, tashmë është bërë e ditur data e shortit që përcakton…

1/4: LLAPI - PRISHTINA

Prishtina mposht Llapin pas penalltive, kalon në gjysmëfinale

7 March, 2018 @15:50

Një ndeshje mjaft interesante u zhvillua sot mes Llapit dhe Prishtinës në Podujevë. Të dyja skuadrat luftuan shumë për të…

1/4: GJILANI - VUSHTRRIA

Eliminon Gjilanin, Vushtrria në gjysmëfinale

7 March, 2018 @14:55

Pas Drenicës dhe Vëllaznimit, gjysmëfinalen e Kupës së Kosovës tashmë e ka siguruar edhe Vushtrria. Për shkak të fushës së…

FORMACIONET STARTUESE

11-shet: Gjilani-Vushtrria

7 March, 2018 @13:04

Trajneri i Gjilanit dhe ai i Vushtrrisë kanë përcaktuar 11-shet para fillimit të ndeshjes çerekfinale. GJILANI: 1.Kaçiu; 2.Thaqi, 4.Kastrati,…

HARRY KANE

Tottenham konfirmon, mungesë e madhe

16 January, 2019 @9:44

Skuadra e Tottenham Hotspur që është ndjekësja kryesore e dyshes lidere të Premier Ligës si dhe pjesëmarrës në të tetën…

OLE GUNNAR SOLSKJAER

Nuk e do largimin

3 January, 2019 @17:47

Trajneri i përkohshëm i Manchester Unitedit, Ole Gunnar Solskjaer, nuk dëshiron të largohet në maj të këtij viti nga ekipi.…

CRISTIANO RONALDO

Do ta bëj të pamundurën për Juventusin

3 January, 2019 @15:40

Cristiano Ronaldo ka shpërthyer në deklaratën e tij të fundit për media. Duke folë për media në Dubai para…

TOP 50

50-shja e së ardhmes nga UEFA

1 January, 2019 @16:36

Në përzgjedhjen që UEFA e ka bërë për 50 futbollistë të rinj përreth Evropës gjendet edhe reprezentuesi i Kosovës. …

JURGEN KLOPP

Juventus problemi më i madh

19 December, 2018 @12:14

Trajneri gjerman i Liverpoolit, Jurgen Klopp, ka cilësuar Juventusin si favorit më të madh për të fituar Ligën e Kampionëve…

Të gjitha lajmet nga Champions League