Të gjitha lajmet

KRISTAL ABAZAJ

Rekord transferi nga Superiorja - Abazaj në Anderlecht

Fotot: rsca.be

Rekord transferi nga Superiorja - Abazaj në Anderlecht

17 April, 2018 @11:53

Tregimi i sulmuesit Kristal Abazaj me Skënderbeun është interesant. Ekipi përfitoi nga lojtari vetëm pse investoi në ‘te dhe në anën tjetër, sulmuesi pa ndeshje të zhvilluar për kampionët e Shqipërisë, morri rrugë te kampioni i shumëfishtë i Belgjikës, Anderlecht, ku u prezentua dje.

Skënderbeu bleu kartonin e Abazajt 21 vjeç dhe e huazoi menjëherë te Luftëtari, prej edhe nga e kishte blerë.

Sulmuesi i Shqipërisë U21 shënoi 9 gola për Luftëtarin në kampionat dhe tashmë, prej sot është anëtar i ri i ekipit më të madh belg, Anderlecht.

Kristal Abazaj

Abazaj bëhet transferi më i shtrenjtë i një lojtari shqiptar nga Superiorja drejt Europës. Shuma e tij totale e transferit mund të arrijë deri në 1.2 milionë euro, ka bërë të ditur Panorama Sport sot.

Si dëmshpërblim fillestar, Anderlecht do të paguajë 750 mijë euro në llogari të Skënderbeut, prej të cilave 187 mijë euro do të futen në llogari të Luftëtarit të Gjirokastrës si klub që u ngrit lojtari.

Sulmuesi 183 centimetra i gjatë, do të pagohet 200 mijë euro në vit nga ekipi i tij i ri. Ai së fundi u ftua edhe nga Christian Panucci në kombëtaren seniore shqiptare. Ai përgjatë 90 minutave të miqësores qëndroi në bankë në përballjen që kuqezinjtë u mposhtën nga Norvegjia.

Kristal Abazaj

Shifra prej 1.2 milionë eurove, që është më e madhja për një klub nga Superiorja, do të arrihet nëse Abazaj do të luajë gjysmën e ndeshjeve në Ligë të Kampionëve stinorin e radhës me ekipin e Anderlechtit, që është në rrugë të mirë për tu bërë kampion i Belgjikës, që është parakusht për tu rritur dëmshpërblimi i lojtarit.

Skënderbeu do të pranojë të hollat nga Anderlecht në tre këste, ku i pari do të hidhet në llogarin e korçarëve në qershor 2018.

Kontrata e Abazajt me Anderlechtin është 3+2 vjeçare, derisa në faqen zyrtare të Anderlechtit është shkruar se lojtari është ndër më të mirët e vendit të tij për këtë moshë.EKSKLUZIVE

Shala: Këto klube janë në proces të licensimit

16 April, 2018 @22:11

Pak para përfundimit të stinorit 2017/18 në Superligë të Kosovës, por edhe para se të kuptohen finalistët e Kupës -…

JAVA XXVI

Terminet për xhiron e XXVI në Ligën e Parë

16 April, 2018 @14:56

4 ndeshje të shtunën e 4 të tjera të dielën do ta kompletojnë xhiron e XXVI në Ligën e Parë…

NDESHJET E KTHIMIT

Të mërkurën kuptohen finalistët

Përmes Kupës drejt garave ndërkombëtare/ BOROZANI/ A. P./ Arkiv

16 April, 2018 @14:55

Pas ndeshjeve të para të zhvilluara në mesjavën e shkuar, këtë të mërkurë do të kuptohen përfundimisht finalistët e Kupës…

JAVA XXVIII

Publikohen terminet për xhiron e XXVIII

BOROZANI

16 April, 2018 @14:50

Janë publikuar terminet për xhiron e XXVIII të Superligës së Kosovës në futboll. Gjilani - Trepça ‘89 dhe Feronikeli -…

HOLANDË

Fitojnë derbin, bëhen kampionë

16 April, 2018 @12:41

PSV Eindhoven duke e mposhtur kundërshtarin e përbetuar, Ajax, me rezultat 3-0, u shpall kampion në ligën e Holandës. Golat…

SHQIPËRIA - JORDANIA

Shqipëria gjen edhe rivalin e radhës

16 April, 2018 @11:10

Federata Shqiptare e Futbollit (FSHF) ka bërë të ditur se ka gjetur edhe kundërshtarin e radhës për datat e lira…

PSG - MONACO

7 gola ndaj kampionit, për të konfirmuar titullin

15 April, 2018 @23:04

Paris St Germain ka rikthyer titullin e Ligue 1, pasi që sonte ka shkelë ndjekësin e parë në tabelë dhe…

ME PEP GUARDIOLËN

Manchester City zyrtarisht kampion

15 April, 2018 @19:21

Manchester City ka fituar titullin e Premier Ligës angleze edhe zyrtarisht sot, pasi që rivali i qytetit, Manchester United ka…

ONIX-BALLKANI

Albin Memaj për fitoren e madhe të Ballkanit

15 April, 2018 @19:11

Ballkani ka shënuar fitore si mysafir i Onixit sot në Demush Mavraj të Istogut, derisa ka pasur përkrahje prej qindra…

TREPÇA89-VËLLAZNIMI

Oto John ngrit kampionin në renditje

Foto: Trepça'89/fb/ A. Osmani

15 April, 2018 @16:36

Trepça’89 ka shënuar fitoren e dytë me radhë në shtëpi, pas një serie të barazimeve, ndërsa viktimë e radhës për…

MIGEN MEMELLI

Trajneri i Laçit dorëhiqet pas 6 ndeshjeve

Foto: telesport via google images

10 December, 2018 @14:59

Humbja e fundit nga Flamurtari ka bërë që trajneri i Laçit të jep dorëheqje pas 6 xhirove te ekipi bardhezi.…

TEUTA - PARTIZANI

Gashi shënon, Shkëmbi ndal liderin

Foto: KFPartizani/fb

8 December, 2018 @19:09

Ish futbollisti i Lirisë, Roni Gashi, ka shënuar golin e parë të tij në Kategorinë Superiore shqiptare, për t’i dhënë…

SKENDERBEU - TEUTA

Dramë në Korçë, Shkëmbi triumfon ndaj ish ekipit

1 December, 2018 @20:09

Njeriu që karrierën e tij të bujshme si lojtar e përfundoi te Skënderbeu, Blendi Shkëmbi, ndërsa atë të kryetrajnerit e…

KUPA "PAVARËSIA"

Struga fiton kupën “Pavarësia”

Foto: FSHF

28 November, 2018 @15:44

Për nder të festës së flamurit, edhe sivjet u mbajt turneu miqësor “Pavarësia”, i cili këtë vit e mbajti edicionin…

FLAMURTARI - PARTIZANI

Lideri bie në Vlorë nga kapiteni

Foto: FCFlamurtari/fb

24 November, 2018 @9:38

Pas tre fitoreve radhazi të shënuara, lideri i Kategorisë Superiore shqiptare, Partizani, është mposhtur në Vlorë mbrëmë, 1-0 nga Flamurtari. …

Të gjitha lajmet nga FSHF Kategoria Superiore