Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

KOLUMNE

Rusia - nikoqiri shpreson

Rusia - nikoqiri shpreson


Shkruan: Luan MORINA

14 June, 2018 @9:00

Shansi i humbur

Igor Akinfeev është portier më i gabueshëm që mund të njihni. Kapiteni i Rusisë, këto paaftësi i kishte shfaqur shumë herë, e edhe në Kupën e Botës para katër viteve në Brazil. Rusët me një fitore ndaj Algjerisë do të mund të siguronin rrethin e dytë, dhe ishin aty me golin e Kokorinit herët në ndeshje, por një orë në lojë, Akinfeev do të dilte në një rivënie nga ana e djathtë e tij, duke mos arritur të gjykonte lëvizjen e topit, e cila do të përfundonte në kokën e Islam Slimanit, për kualifikimin e Algjerisë në rrethi ne dytë. Nga duart kishte lëshuar topin në përballjen e parë në grupe me Korenë Jugore, kur nuk kishte arritur të ndalonte një gjuajtje të Ho-Keun Lee.

Salenko

Pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, Rusia do të kualifikohej menjëherë në SHBA. Me pesë gola të Oleg Salenkos do të mposhtnin 6-1 Kamerunin. Fitorja do të ishte e kotë pasi më herët do të humbnin nga Brazili dhe Suedia, duke u eliminuar në grupe.

Oleg Salenko atëbotë ishte lojtar i Longronesit ku për një sezon në 47 ndeshje kishte shënuar 23 gola. Në verën e vitit 1994 do të kalonte në Valencia, pastaj në Rangers, Istanbulspor, gjersa për Dinamon e Kievit deri në vitin 1992 për tri sezone kishte shënuar 28 gola. Për Rusinë ka vetëm tetë ndeshje, përfshirë tri në Kupën e Botës në SHBA-të. Njëherë kishte luajtur për Ukrainën, para se të zgjidhte Rusinë pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik.

ORARI DHE TABELAT - RUSIA 2018

Sigurisht që nuk është njëri nga emrat më të madh të futbollit rus të pas BRSS-së, por sigurisht është më i miri në Kupën e Botës. Gjashtë gola sa kishte shënuar Salenko, Rusia do të shënonte në total në dy edicionet tjera të Kupës së Botës, në të cilat do të merrnin pjesë. Edhe në vitin 2002, edhe në Brazil do të përfundonin garat në grupe. Nga 13 golat e shënuar në Kupën e Botës, Salenko ka shënuar gjashtë.

Anglia

Në pjesën e parë të viteve 2000’ta, Premjer Liga do të bëhej një ligë e preferuar për lojtarët që dëshironin para më shumë se sukses. Por, as suksesi nuk mjaftonte për ekipet ruse në Evropë. Eksportimi i lojtarëve rus ishte ngritur, sidomos në Premier League-n angleze. Kjo ndodhte në fund të dekadës së sipër-përmendur, dhe dy emrat të cilët do të migronin në Londër ishin Roman Pavlyuchenko e Andrey Arshavin. I pari do të nisej tek Tottenhami po atë verë, gjersa Arshavin do të kalonte tek Arsenali një vit më vonë.

Të dy, në një ekip të udhëhequr nga Guus Hiddink do të arrinin suksesin më të madh të Rusisë në garat ndërkombëtare. Në EURO2008, Rusia do të arrinte deri në gjysmëfinale ku do të binte nga Spanja, me golat e Xavit, David Silvas, e Dani Guizas. Në çerekfinale, Rusia do të çmontonte Holandën e Van Bastenit në vazhdime, me golat e Torbinskit e Arshavinit. Pavlyuchenko kishte shënuar në pjesën e rregullt, para se Van Nistelrooy të barazonte katër minuta para fundit.

ORARI DHE TABELAT - RUSIA 2018

Edhe në grupe Spanja kishte mposhtur rusët, 4-1, me het-trik të David Villas dhe një gol të vonshëm të Fabregasit karshi golit të vetëm të Pavlyuchenkos. Një gol i Zyrianovit do të kalonte mbi kampionët aktual, Greqisë, para se Arshavin të shënonte në debutimin e tij në këtë garë, për të mposhtur Suedinë bashkë me golin e Pavlyunchenkos.

Deri tani, kjo është gara e vetme në të cilën Rusia ka kaluar grupet, derisa në katër raste tjera në Kampionatin Evropian ka përfunduar para fazës eliminatore.

Të plakur

Ngjashëm pritet të jetë edhe në Rusi. Në EURO2016 shkonin me një ekip të plakur, kundër idesë për tu dhënë përvojë të rinjve. Vëllezërit Berezutskiy nuk janë më, por 38 vjeçari Ignashevich, nuk e ka ndërmend të pensionohet. Cherchesov në ndeshjet përgatitore ka alternuar Granatin edhe Kutepovin si shtylla ndihmëse e Ignashevichit në qendër të mbrojtjes.

Edhe ana e majtë ka dy veteranë – Zhirkovin dhe Kudryashovin, e në anën tjetër të mbrojtës, Smolnikov dhe Mario Fernandes janë ndoshta lojtarët më të mirë në mbrojtje. Mesfusha është pjesa më e rinuar, më e talentuar, me Roman Zobninin në pjesën defensive dhe Alan Dzagoevin në pjesën ofensive. Golovin është ndër talentet më të mëdha ruse, bashkë me Miranchukin. Cheryshevin e njohim më së shumti ndoshta, por është vetëm rezervë e Samedovit dhe Smolovit në sulm.

Stanislavi

Stanislav Cherchesov kishte marrë timonin e Rusisë pas EURO2016, kur ishte pushuar nga puna Leon Slutsky, njëri nga trajnerët më të mirë rus. Trajneri 54 vjeçar, suksesin më të madh në këtë zeje ka arritur me Leginë e Varshavës kur në vitin 2015-16 kishte fituar kampionatin dhe kupën polake. Si lojtar, me Spartakun e Moskës ka dy tituj sovjetik, e ka qenë me Rusinë në Kupën e Botës në vitin 1994, dhe në EURO96, si portier i parë.

Russia 2018

Në letër, grupi duket i lehtë për t’u kaluar. Por, Arabia Saudite shpreson të arrijë suksesin më të madh në histori, ngjashëm si Egjipti. Me arabët, Rusia do të hap Kupën e Botës të enjten, gjersa më 19 qershor në ora 20 ndeshet me Egjiptin, të cilët pa Mohamed Salah mund të jenë më të lëndueshëm. Dy fitore në këto ndeshje, i sigurojnë rusëve kalimin në rrethin e dytë, pavarësisht se çfarë bëjnë me Uruguain, me të cilët takohen me 25 qershor në ora 16. Pavarësisht se cilën pozitë zënë në grup, në rrethi ne dytë me shumë gjasë i presin ose Portugalia ose Spanja, që për momentin janë pengesë zor e kalueshme.


KOLUMNE

Gjyqtarët e Botërorit të Rusisë (1)

Russia 2018/International/Analiza

Gjyqtarët e Botërorit të Rusisë (1)

14/06/18 @ 01:11

KOLUMNE

Panama, për herë të parë në një Botëror

Russia 2018/International/Analiza

Panama, për herë të parë në një Botëror

13/06/18 @ 23:33

KOLUMNE

Senegali - luanët e karakterizuar nga shpejtësia

Russia 2018/International/Analiza

Senegali - luanët e karakterizuar nga shpejtësia

13/06/18 @ 22:55

KOLUMNE: FUTBOLLISTËT QË SHKRUAN HISTORINÊ

Maradona - 1986

Russia 2018/International/Analiza

Maradona - 1986

13/06/18 @ 22:07

TRANSFER

Edhe një përforcim nga Ballkani

FFK Superliga/FFK Liga e parë/Transfere

Edhe një përforcim nga Ballkani

13/06/18 @ 21:59

KOSTA RIKA

Fuqia e Amerikës Qendrore

Russia 2018/International/Analiza

Fuqia e Amerikës Qendrore

13/06/18 @ 15:38

DYSHJA E MESFUSHËS

Zyrtarisht nënshkruajnë, prej Lirisë në Durrës

FFK Superliga/FSHF Kategoria Superiore/Transfere

Zyrtarisht nënshkruajnë, prej Lirisë në Durrës

13/06/18 @ 14:39

FERNANDO HIERRO

Kuptohet zëvendesëuesi i Lopeteguit

Russia 2018/La Liga/International/Transfere

Kuptohet zëvendesëuesi i Lopeteguit

13/06/18 @ 14:25

PARA DERBIT

Llapi po e kërkon motivin shtesë për derbi

FFK Superliga

Llapi po e kërkon motivin shtesë për derbi

27/11/21 @ 09:50

DUELI I DITËS

Ulpiana kërkon rezultat ndaj Prishtinës

FFK Superliga

Ulpiana kërkon rezultat ndaj Prishtinës

27/11/21 @ 09:24

BARCELONA

Për të mos rënë mëposhtë, fitorja patjetër

La Liga

Për të mos rënë mëposhtë, fitorja patjetër

27/11/21 @ 09:08

PODUJEVË

Llapi gjobitet 1 mijë euro për shkak të piroteknikës

FFK Superliga

Llapi gjobitet 1 mijë euro për shkak të piroteknikës

27/11/21 @ 08:44

ISTOGU - FERONIKELI

Ndeshje rekordesh për Istogun

FBK Liga e Parë

Ndeshje rekordesh për Istogun

26/11/21 @ 22:10

DARDANËT - PRISHTINA E RE

Dardanët në formë, e katërta me radhë

FBK Liga e Parë

Dardanët në formë, e katërta me radhë

26/11/21 @ 21:39

VËLLAZNIMI - VUSHTRRIA

Vazhdon seria perfekte

FBK Liga e Parë

Vazhdon seria perfekte

26/11/21 @ 21:24

KBF PRISHTINA - KBF VËLLAZNIMI

E teta rresht për KBF Prishtinën

FBK Liga e Femrave

E teta rresht për KBF Prishtinën

26/11/21 @ 20:25

TEAM OF THE WEEK

TOP 5-shja e javës në Ligën e Parë (VI)

FBK Liga e Parë

TOP 5-shja e javës në Ligën e Parë (VI)

26/11/21 @ 19:24

SHORTI

Shorti i Play Off-it drejt Botërorit

Kualifikimet për Botëror

Shorti i Play Off-it drejt Botërorit

26/11/21 @ 17:12


 
Të gjitha lajmet nga