Të gjitha lajmet

KOLUMNE

Si kaloi gjysmëvjetori tek Barcelona?

Si kaloi gjysmëvjetori tek Barcelona?

Shkruan: LUAN MORINA

16 January, 2018 @8:41

Në analizën verore për Barcelonën, ende pa nisur afati kalimtar, pata shtjelluar një mundësi se si Arda Turan mund të kthehej në mesfushor ofensiv për të ndihmuar Barcelonën. Arda Turan është kthyer jo në mesfushor, por në ekip turk jashtë katërshes së madhe – Istanbul Basaksehir.

Arda Turan

Vetë ideja e transferimit të tij ka qenë e dështuar dhe mund t’i shkruajnë nja 60 milionë euro si humbje! Ama kjo nuk ka rëndësi kur ekipi po ka sukses.
Ka shumë faktorë, por unë do t’i përmendja dy kryesorë sipas mendimit tim.

FAKTORËT

I pari është Marc Andre Ter Stegen.

Gjermani ka qenë portieri më i mirë gjerman i vitit të kaluar! Paraqitja e tij shumë shpesh ka shpëtuar Barcelonën nga momente që do të mund të humbnin edhe lojën. Portieri është faktor vital në lojë dhe një (mos)intervenim i tij mund të ndryshojë krejt kahun e ndeshjes. Ka qenë fantastik!

Ter Stegen

Faktori kryesor është Ernesto Valverde.

Gjërat që ka bërë Valverde këtë sezon dëshmojnë një pjekuri sipërore në menaxhim. E para, menaxhimi i situatës së Neymarit që nuk ka qenë një gjë e lehtë për t’u kapërcyer sidomos jashtë terrenit. E në terren nga 4-3-3 është kthyer në 4-4-2 me lëndimin e Dembeles dhe rënien nga forma të Deulofeu. I pari ka kohë për t’u dëshmuar me vetëm sezonin e dytë në një ekip të madh, derisa Deulofeu kurrë s’mund të jetë startues tek Barcelona.

4-3-3 në 4-4-2

Me 4-4-2, Valverde ka vendosur Messin në hije të Suarezit, duke e bërë uruguajanin të ketë më pak punë me top, por me të njëjtin efekt në shënime. Kjo ka sjellë një mesfushë katërshe duke aktivizuar më së shumti Paulinhon. Braziliani është pozicionuar në lojtarin më të lirë në fushë duke kontribuar si në sulm ashtu edhe në mbrojtje. Liria e këtillë nuk ka qenë aq prezentë tek Luis Enrique i cili ka preferuar një ndarje repartesh me 4-3-3.

NDIKIMI

Ngadalë, por sigurt është humbur ndikimi i Iniestës e Piques në formacion. I pari kryesisht për shkak të moshës, derisa i dyti për shkak të rënies nga forma. Vërejmë një lodhje tek Pique dhe largimi i Mascheranos mund ta linte në telashe të mëdha Valverden.

Vermaelen

Por, Vermaelen më në fund po ia del të ketë një paraqitje të rregullt tek Barcelona, e Mina ndoshta do të dalë më i mirë se Marloni. Umtiti është për momentin mbrojtësi më i mirë i Barcelonës.
Edhe Semedo ka gjetur veten edhe pse goxha bëhet rotacion në pozitën e tij. E ndër margaritarët më të vlefshëm tek Barcelona është Sergio Roberto. Mund ta definoj edhe lojtarin më të vyeshëm në ekip për shkak të shpirtit luftarak dhe mos-dorëzues, dhe aftësisë për t’u renditur në shumë pozita dhe atë suksesshëm.

MENAXHERI VALVERDE

Kjo që po ndodh tek Barcelona do të kishte marrë kohië dhe pasoja në ekipe tjera. Edhe tek katalunasit me ndonjë trajner tjetër. Valverde po bën punë të shkëlqyeshme në menaxhimin e ndryshimeve. Neymar ka ikur, tashti do të bie në plan të dytë edhe Iniesta e Busquets. Vend në këtë ekip nuk do të ketë as për Rakiticin.

Valverde

Këtë sezon kanë potencial për të fituar më shumë se titullin e La Ligas. Kanë potencial të vendosin bazat e një dinastie që do të mund të dominonte futbollin botëror edhe për një pesëvjeçar. E Valverde duket të jetë njeriu i përkryer për të udhëhequr këtë ndryshim!

UNITED - STOKE

Vetëm fitore në janar

Foto: premierleague.com

15 January, 2018 @22:37

Manchester United ka vazhduar me fitore, duke e shënuar të tretën e janarit, pasi që sonte mposhti lehtë Stoke Cityn…

MEDIA

McCarthy lëvdon talentin e Celinës

Ish-trajneri i Irlandës, Sunderlandit, Wolvesit dhe tash i Ipswichit, Mick McCarthy (58 vj.)

15 January, 2018 @15:10

Trajneri i Ipswich Townit, Mick McCarthy, ka lëvduar reprezentuesin e Kosovës, Bersant Celina, që ka shënuar golin vendimtar në…

SULMUESI PEJAN

Fatos Beqiraj në elitën belge

15 January, 2018 @14:16

Sulmuesi pejan, Fatos Beqiraj, që ka bërë karrierë në disa skuadra deri më tani, është anëtar i ri i ekipit…

POTTERS

Stoke emëron trajnerin para ndeshjes me United

15 January, 2018 @12:39

Ndeshja e radhës për ekipin e Stoke City luhet sonte me fillim prej orës 21:00 dhe atë në Old Trafford.…

MEDIA

Giggs trajner i përfaqësueses

REUTERS/Arkiv

15 January, 2018 @8:49

Futbollisti i dikurshëm i Manchester Unitedit, Ryan Giggs, që punoi pak si trajner te ekipi i tij pas largimit të…

STATS

366, Messi kalon Müllerin

14 January, 2018 @22:41

Me golin e shënuar sonte ndaj Sociedadit, Leo Messi ka thyer edhe një rekord tjetër. Ky ishte goli i…

SOCIEDAD - BARCELONA

Fitore me përmbysje, Barcelona thyen mallkimin ‘Anoeta’

Foto: AS

14 January, 2018 @22:36

Pas fitores vitin e kaluar në kuadër të ‘Copa Del Rey’, Barcelona e ka thyer mallkimin ‘Anoeta’ edhe në La…

NË DRENAS

Nikli përforcohet me Ahmetin

14 January, 2018 @21:18

Skuadra e Ferronikelit ka bërë të ditur pak më parë se ka arritur marrëveshje me futbollistin që ka bërë karrierë…

DORTMUND - WOLFSBURG

S’ka fitore për Dortmundin

Foto: bvb.de

14 January, 2018 @20:30

Pas dy fitoreve me radhë të shënuara në fund të vitit të kaluar, Borussia Dortmund ka prishur serinë e fitoreve…

ARANZHOHET MIQËSORJA

Kosova në miqësore me lojtarët e Superligës

14 January, 2018 @19:27

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) ka arritur marrëveshje me Federatën e Futbollit të Azerbejxhanit për ndeshje miqësore që pritet…

LIVERPOOL - CITY

Lideri ndalet në Anfield Road

Foto: premierleague.com

14 January, 2018 @18:54

Pas 23 xhirove të këtij stinori, lideri i Premier Ligës, Manchester City është ndalur. Ka qenë Liverpool, që në…

REAL MADRID - GIRONA

Fitore historike nga Girona, Reali turpërohet në shtëpi

17 February, 2019 @14:45

Girona e mposhti gjigandin spanjoll Real Madridin si mysafire me rezultat 1-2. Real Madridi që nga minuta e 25’, kaloi…

BARCELONA - VALLADOLID

Messi mjaftoi për rikthim te fitorja

Foto: LaLiga/fb

16 February, 2019 @22:56

Pas tre barazimeve me radhë, dy në La Liga dhe një në Kupë, Barcelona ka shënuar fitoren e parë të…

RINOVIMI I KONTRATËS

Labinoti bëhet 100 milionësh me Barcelonën

15 February, 2019 @12:52

Futbollisti i talentuar i Kosovës, Labinot Kabashi, ka rinovuar kontratën e tij me Barcelonën (ekipin e të rinjve). Faqja…

DIEGO SIMEONE

Simeone vendos të ardhmen

14 February, 2019 @19:04

Trajneri i Atletico Madridit Diego Simeone i është përgjigjur thashethemeve lidhur me të ardhmen e tij. Ai sot ka…

GARETH BALE

Suspendim 4 - 12 ndeshje për këtë festim

Foto: via MundoDeportivo

14 February, 2019 @12:20

Gjesti i bërë i Gareth Bale‘it gjatë festimit të golit të tretë në fitoren e Real Madridit ndaj Atletico Madridit…

Të gjitha lajmet nga La Liga