Të gjitha lajmet

KOLUMNE

Si kaloi gjysmëvjetori tek Manchester City?

Si kaloi gjysmëvjetori tek Manchester City?

Shkruan: LUAN MORINA

17 January, 2018 @8:15

Më në fund humbën! E humbën një ndeshje pasi titulli është i siguruar moti!

Në Barcelonë dhe Bayern, Guardiola ka luajtur pa mbrojtje! Kjo më së miri shpjegohet nga strategjia e mbajtjes së topit. Për këtë arsye vitin e kaluar Sagna, Clichy, Zabaleta, e Kolarov ishin pjesë e Cityt. Për dallim nga La Liga dhe Bundesliga ku kundërshtari ka nerva të pres gabimin dhe të kthehet mbrapa e të lë të mbash topin, në Premier League nervat janë më të pakta tek shikuesit të cilët refuzojnë inferioritetin ndaj kushdo që del përpara.

MË TË MIRËT

I është dashur një sezon për të kuptuar që edhe mbrojtja ka nevojë të jetë e nivelit të lartë. Megjithatë nuk përkthehet ashiqare në sukses tek City. Dy emra në fushë do ti veçoja si shtyllat kryesore tek suksesi i Cityt këtë sezon – Ederson dhe David Silva.

David Silva

Tek Analiza Verore për Manchester Cityn kam përmendur transformimin e David Silvas në një Yaya Toure. Silva këtë sezon është kthyer edhe në pjesën defensive të mesfushës, përpos lëvizjes në tri kahet e mesfushës ofensive.

LIRIA

Pos Silvas, liri të madhe Guardiola i ka dhënë edhe De Bruynes. Dhe kur këta dy kanë hapësirë për të ndryshuar krahët e pozitat, krijohet një tollovi tek mbrojtjet kundërshtare të cilat nuk e kanë lehtë të përballen me lëvizje të këtilla të lojtarëve. Këto lëvizje kanë ndikuar edhe tek një Sterling që nuk e kemi parë kurrë më heret.

Sterling

Raheem ka qenë vendimtar në disa gola të vonshëm. Puna e Guardiolas në përgatitjen psikike të këtij lojtari dhe krejt ekipit mund të vërehet tek ndeshjet e fituara vonë. Për dallim nga disa ekipe tjera, Manchester City luan me mentalitetin e ‘golit të artë’. Ndeshja rinis pas çdo goli për ta dhe ky mentalitet do të mund t’i sillte një kamionetë me tituj këtë sezon!

TITUJT

E nëse kjo kamionetë titujsh njërën tabelë do të kishte emrin e David Silvas, në tjetrën do të duhej emri i Edersonit. Portieri brazilian ka qenë fenomenal këtë sezon, duke intervenuar në ato gjuajtje që kanë arritur në drejtimin e tij. Ka qenë vendimtar në shumë raste dhe është një përmirësim ekstrem në krahasim me Claudio Bravo.

Kanë humbur Sanchezin, mirëpo nuk është problem i madh për ta. Ndoshta edhe mund ta marrin në fund, edhe pse në momentin e këtij shkrimi po flitet për një transferim të përfunduar tek United. Nuk shoh nevojë për tu përmirësuar pasi Kupa e Ligës po shkon drejt fundit, e për Kupën FA e Ligën e Kampionëve kanë mjaft alternativa nëse nuk ndodh ndonjë lëndim afatgjatë.

Guardiola

Do të ketë ardhje të ndonjë mesfushori defensiv në verë për të zëvendësuar Fernandinhon e Yaya Touren. Ky i fundit meriton çdo medalje që mund të fitojnë këtë vit citizenët. Bashkë me David Silvan e Vincent Kompanyn janë treshja që ka vënë themelet e ‘epokës Abu Dhabi’ të Cityt. Epokë që më në fund po shfaq suksesin të planifikuar në fillim.

KOLUMNE

Si kaloi gjysmëvjetori tek Barcelona?

16 January, 2018 @8:41

Në analizën verore për Barcelonën, ende pa nisur afati kalimtar, pata shtjelluar një mundësi se si Arda Turan mund të…

UNITED - STOKE

Vetëm fitore në janar

Foto: premierleague.com

15 January, 2018 @22:37

Manchester United ka vazhduar me fitore, duke e shënuar të tretën e janarit, pasi që sonte mposhti lehtë Stoke Cityn…

MEDIA

McCarthy lëvdon talentin e Celinës

Ish-trajneri i Irlandës, Sunderlandit, Wolvesit dhe tash i Ipswichit, Mick McCarthy (58 vj.)

15 January, 2018 @15:10

Trajneri i Ipswich Townit, Mick McCarthy, ka lëvduar reprezentuesin e Kosovës, Bersant Celina, që ka shënuar golin vendimtar në…

SULMUESI PEJAN

Fatos Beqiraj në elitën belge

15 January, 2018 @14:16

Sulmuesi pejan, Fatos Beqiraj, që ka bërë karrierë në disa skuadra deri më tani, është anëtar i ri i ekipit…

POTTERS

Stoke emëron trajnerin para ndeshjes me United

15 January, 2018 @12:39

Ndeshja e radhës për ekipin e Stoke City luhet sonte me fillim prej orës 21:00 dhe atë në Old Trafford.…

MEDIA

Giggs trajner i përfaqësueses

REUTERS/Arkiv

15 January, 2018 @8:49

Futbollisti i dikurshëm i Manchester Unitedit, Ryan Giggs, që punoi pak si trajner te ekipi i tij pas largimit të…

STATS

366, Messi kalon Müllerin

14 January, 2018 @22:41

Me golin e shënuar sonte ndaj Sociedadit, Leo Messi ka thyer edhe një rekord tjetër. Ky ishte goli i…

SOCIEDAD - BARCELONA

Fitore me përmbysje, Barcelona thyen mallkimin ‘Anoeta’

Foto: AS

14 January, 2018 @22:36

Pas fitores vitin e kaluar në kuadër të ‘Copa Del Rey’, Barcelona e ka thyer mallkimin ‘Anoeta’ edhe në La…

NË DRENAS

Nikli përforcohet me Ahmetin

14 January, 2018 @21:18

Skuadra e Ferronikelit ka bërë të ditur pak më parë se ka arritur marrëveshje me futbollistin që ka bërë karrierë…

DORTMUND - WOLFSBURG

S’ka fitore për Dortmundin

Foto: bvb.de

14 January, 2018 @20:30

Pas dy fitoreve me radhë të shënuara në fund të vitit të kaluar, Borussia Dortmund ka prishur serinë e fitoreve…

FA CUP: CHELSEA - UNITED

United eliminon Chelsean, kuptohen çiftet çerekfinale

Foto: Manchester United

18 February, 2019 @22:41

Me një paraqitje fantastike ekipore, United ka arritur të shënojë fitore 0-2 në ‘Stamford Bridge’, për ta eliminuar kështu Chelsean…

FA CUP: SWANSEA - BRENTFORD

Celina magjik, gol + asist, kualifikon Swansean

17 February, 2019 @19:05

Futbollisti i reprezentacionit të Kosovës, Bersant Celina, ka shkëlqyer në ndeshjen e ekipit të tij sot në përballje ndaj Brentfordit.…

AARON RAMSEY TE JUVENTUS

Britaniku më i paguar në histori

Fotot: Juventus.com & Arsenal.com

11 February, 2019 @22:49

Mesfushori i Arsenalit, uellsiani Aaron Ramsey do të bëhet lojtari më i paguar nga ishulli në histori. Tashmë është…

NË LIGË TË KATËRT

Trajneri Scholes

Foto: Oldham Official

11 February, 2019 @13:45

Prej sot edhe zyrtarisht mesfushori legjendar i Manchester Unitedit, Paul Scholes, është trajner. Ai është emëruar në detyrën e…

CITY - CHELSEA

Turpëron Chelsean, rimerr kreun

10 February, 2019 @18:51

Ajo që duhej të ishte ndeshja më e mirë e javës në Angli, doli të ishte më jo-interesantja. Skuadra e…

Të gjitha lajmet nga Premier League