Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

NË KLUBIN MË TË MADH TË ÇEKISË

Sparta zyrtarizon Ermal Krasniqin

Foto: Sparta.cz

Sparta zyrtarizon Ermal Krasniqin


7 June, 2024 @18:42

Mesfushori i krahut i Kosovës, Ermal Krasniqi, edhe zyrtarisht është pjesë e kampionit të shumëfishtë të Çekisë, Sparta nga Praga. Sparta ka zyrtarizuar sot Ermalin si lojtar të ri dhe si transfer i parë i afatit kalimtar veror.

Ndërsa në shpjegimin e dhënë për cilësitë dhe arsyet pse klubi ka vendosur të sjellë Ermalin në klub është thënë nga legjenda e futbollit çek, Tomáš Rosický që kryen detyrën e drejtorit në klub. 

“Ne e sollëm Ermalin për shkak të tipologjisë së tij. Ai është i shpejt, dinamik, në disa ndeshje veçanërisht në ato të garave të UEFA-së na ka munguar edhe shpejtësia - dhe Ermali është njeriu që do të na ndihmojë në këtë drejtim.”

Për më tepër, Rosicky ka shtuar: “Ai është i mësuar të luajë në disa pozita në pjesën ofanzive të ekipit. Gjithashtu është i rrezikshëm në zonë pasi që di se si duhet pasuar dhe shënuar gol.”

Krasniqi 25 vjeç së fundi ishte pjesë e Rapidit të Bukureshtit, ku kishte kaluar nga Ballkani. Ai ka shënuar gjashtë gola dhe tre asistime në pjesën pranverore të stinorit në elitën rumune të futbollit.


 
Të gjitha lajmet nga FFK Superliga