Të gjitha lajmet

DATA DHE NUMRA

Statistika pas ndeshjes Anglia-Kosova

Foto: uefa.com

Statistika pas ndeshjes Anglia-Kosova

11 September, 2019 @12:46

Përmbledhja e të gjitha statistikave interesante pas përballjes Anglia-Kosova, zhvilluar mbrëmë në Southampton.

STATISTIKA:

1. Anglia ka shënuar 14 gola në tre ndeshjet e para si vendas përgjatë kualifikimeve, duke u bërë ekipi që ka shënuar më së shumti gola si vendas në tërë Evropën në këto kualifikime.

2. Kosova është ekipi i parë që arrin të shënojë tre gola si mysafir ndaj Anglisë në një ndeshje zyrtare, që prej Kroacisë, në nëtor të vitit 2007.

3. Anglia ka shënuar 5 gola në tre ndeshje të ndryshme këtë vit. Hera e fundit që e kanë pasur një bilanc të tillë në një vit kalendarik daton në 1960.

ORARI I NDESHJEVE dhe TABELA AKTUALE

4. Goli i Valon Berishës në sekondën e 34-të të ndeshjes, është goli i parë i shënuar brenda minutës së parë të ndeshjes në një ndeshje të Anglisë, prej se Gareth Southgate kishte shënuar ndaj Afrikës Jugore, në maj të vitit 2003.

5. Anglia për herë të parë pranoi gol brenda minutës së parë të ndeshjes që nga nëntori i vitit 1993, kur Davide Gualtieri i San Marinos kishte shënuar ndaj anglezëve.

6. Raheem Sterling është direkt i involvuar në 12 gola në tetë paraqitjet e fundit të tij me Anglinë. Tetë gola, katër asistime.

ORARI I NDESHJEVE dhe TABELA AKTUALE

7. Jadon Sancho (19 vjet, 169 ditë) bëhet lojtari më i ri që ka shënuar më shumë se njëherë për Anglinë, që nga koha kur Wayne Rooney kishte shënuar ndaj Kroacisë në qershor të vitit 2004 me moshën (18 vjet, 241 ditë).

8. Hera e parë që dy ekipe shënojnë nga tre gola në një ndeshje të Anglisë që prej qershorit të vitit 1995, kur Anglia kishte barazuar me Suedinë 3-3 në Elland Road. Mbrëmë Anglia 5-3 Kosova.

9. Pritja e penalltisë nga Arijanet Muriç, ka bërë që të përfundojë seria e golave të shënuara nga penalltia gjatë ndeshjes për Anglinë. Anglia ka pasur rresht 23 penallti të shënuara, ndërsa hera e fundit kur kanë dështuar të shënojnë nga penalltia ka qenë në EURO 2004, David Beckham.

ORARI I NDESHJEVE dhe TABELA AKTUALEi:

Statistikat janë marrë nga BBC Sport

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve të Kosovës nga mediat angleze

Fotot: FFK

11 September, 2019 @11:55

Pas duelit ndërmjet Anglisë dhe Kosovës, ku vendasit fituan 5-3 dhe shënuan të katërtën fitore me radhë në grup, mediat…

ANGLIA - KOSOVA

Challandes: Jo lehtë, por unë i kam thënë të sulmojnë

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

11 September, 2019 @0:30

Trajneri i kombëtares së Kosovës, Bernard Challandes, pas humbjes ndaj Anglisë, ka thënë se është i kënaqur me angazhimin në…

ANGLIA - KOSOVA

Southgate: Duhet të jeni krenar me këtë skuadër

11 September, 2019 @0:18

Trajneri i Angilisë, Gareth Southgate, pas ndeshjes kundër Kosovës, në deklaratën e tij ka lavdëruar Kosovën. “Jam shumë i impresionuar…

ANALIZË

Me këmbë në tokë, presim tetorin!

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

10 September, 2019 @23:16

Pas 15 ndeshjeve Kosova njoftohet me humbje. Pas 12 viteve, Anglia pëson tre gola në një ndeshje zyrtare (jo-miqësore). Për…

ANGLIA - KOSOVA

Anglia vs. Kosova, notat e lojtarëve

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

10 September, 2019 @23:04

Pas humbjes ndaj Anglisë, TopSporti ka notuar lojtarët varësisht prej paraqitjeve të treguara sonte. NOTAT E LOJTARËVE Muriç 5.5,…

Të gjitha lajmet nga EURO 2020