Të gjitha lajmet

SUPERKUPA

Super Bayern

REUTERS

Super Bayern

30 August, 2013 @23:16

Bayern ka arritur të fitojë Superkupën e parë europiane duke e mposhtur Chelsean vetëm pas penalltive. Ka qenë portieri Manuel Neuer, që ka mbrojtur penalltinë e fundit të Chelseat të shutuar nga Romelu Lukaku. 

Bayern përgjithësisht ka dominuar ndeshjen. Por Chelsea me një kundërsulm të shpejtë në minutën e nëntë të takimit ka arritur të shënojë pas një kombinimi Eden Hazard, Andre Schurrle, ku Fernando Torres shënon mjeshtërisht me volej. 

Edhe pjesa e dytë nisi me dominim të Bayernit, ku lojtari më i mirë europian, Franck Ribery, paralajmëron shtypje të madhe te londinezët duke barazuar shpejtë në 1-1. Tentimet e tjera të shumta të Bayernit nuk dhanë gol, ndërsa kundërsulmet e Chelseat nuk ishin të frytshme. 

Pak para përfundimit të kohës së rregullt, braziliani Ramires ndëshkohet me karton të dytë të verdhë për të lënë ekipin e tij me dhjetë veta në fushë në vazhdime. 

Kjo nuk i pengoi Chelseat që nëpërmjet një depërtimi vetanak të Eden Hazardit të shënojë për 2-1. Bayern mbylli Chelsean në portë që vetëm në saje të Petr Cech shpëtonte rastet e qindpërqindta. 

Sekondat e fundit të vazhdimeve ngjallën dramën, kur pas një karamboli në zonë, Javi Martinez barazon 2-2. 

Xherdan Shaqiri u fut nga minuta e 95-të në lojë dhe pati një rast, kur shuti i tij u bllokua nga mbrojtja londineze dhe përfundoi jashtë porte. FAKT:

Bayern Munchen bëhet skuadra e parë gjermane që ka fituar trofeun e Superkupës europiane në futboll.

PAS ANKESËS SË "PAMPURAVE"

Disiplinorja rrëzon ankesën e Fushë Kosovës

29 May, 2019 @13:14

Pas ankesës së Fushë Kosovës lidhur me Vendimin për heqjen e gjashtë pikëve të ekipit për shkak të parregullsisë…

VENDOSJA E PUBLIKUT

FFK përcakton edhe vendin e tifozëve për ndeshjet e barazhit

Foto: FFK

29 May, 2019 @13:02

Pas shortit të tërhequr sot për terminet e ndeshjeve të barazhit të Superligës, Federata e Futbollit të Kosovës ka përcaktuar…

DUELI I BARAZHIT

Trepça’89-Vëllaznimi, lufta për Superligë 2019/20

Pamje nga ndeshja kur të dyja ekipet ishin pjesë e Superligës/

29 May, 2019 @11:58

Stinori aspak i mirë i Trepçës’89 në Superligë mund t’i kushtojë me rënie, edhe pse llogariten favorit në duelin vendimtar…

DUELI I BARAZHIT

Gjilani-Besa, lufta për Superligë 2019/20

Kur Besa ishte pjesë e Superligës/ Foto nga arkivi

29 May, 2019 @11:46

Besa duket të jetë e gatshme, njëjtë edhe Gjilani. Dueli i dy ekipeve që luftojnë për të qenë pjesë…

GIOVANI LO CELSO

Spurs ofron 60 milionë euro për lojtarin e Betisit

29 May, 2019 @10:51

Finalisti i Ligës së Kampionëve, Tottenham Hotspurs, bëhet e ditur t’i ketë ofruar 60 milionë euro ekipit të Real Betisit,…

Të gjitha lajmet nga