Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

E FUNDIT

12 klube zyrtarizojnë Superligën Evropiane

12 klube zyrtarizojnë Superligën Evropiane


19 April, 2021 @0:50

Janë konfirmuar 12 klubet evropiane që po mëtojnë krijimin e një Superlige Evropiane të futbollit, ku do të garojnë përgjatë mesjavëve, duke respektuar ligat kombëtare.

Në një lëvizje që ka hasur në kundërshtim të ashpër nga secila anë, pos atyre pjesëmarrëse, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Man City, Man United, Tottenham, Milan, Inter, Juventus, Atletico, Real Madrid dhe Barcelona — ekipet tashmë kanë zyrtarizuar pjesëmarrjen.

Në ndërkohë, me kaq s’po përfundon asgjë, pasi që edhe tri ekipe tjera pritet t’i bashkohen 12-shes.

the superleague

“Duke bashkuar ekipet më të mëdha të botës dhe lojtarët më të mirë të botës në një garë përgjatë gjithë sezonit, Superliga do të hap një kapitull të ri në futbollin evropian, duke siguruar një garë të klasit botëror dhe me objekte fantastike e përkrahje më të madhe financiare,” — ka thënë Joel Glazer, bashkëpronar i Manchester Unitedit dhe njeriu që pritet të jetë nën-kryetar i Superligës Evropiane.

UEFA, Premier League, bile edhe kryeministri i Britanisë së Madhe Boris Johnson kanë dënuar ashpër këtë lëvizje dhe kanë folur për masat e rrepta ndaj klubeve pjesëmarrëse këtu.

“Ne do t’i ndihmojmë futbollit në çdo nivel dhe do ta bartim atë në vendin që e meriton në botë,” — ka thënë kryetari i Superligës Evropiane, Florentino Perez, që është njëshi i Real Madridit.

Ndërsa kërcënimi i ashpër ka ardhur nga UEFA-ja, që ka bërë të ditur se jo vetëm nga ligat, por futbollistët e këtyre ekipeve do të mund të mbesin edhe pa të drejtë paraqitjeje te kombëtaret e tyre në garat që i organizon ajo.

“Klubet që do të marrin pjesë në këtë ligë, do të ndalohen të marrin pjesë në ligat e tyre kombëtare, në garat evropiane dhe botërore, ndërsa lojtarëve të tyre do të mund t’iu merret mundësia për të qenë pjesë e reprezentacioneve përkatëse,” — është thënë në komunikatën e UEFA-së.


NAPOLI 1-1 INTER

Pas 11 fitoreve radhazi, ndalet Interi

Serie A

Pas 11 fitoreve radhazi, ndalet Interi

18/04/21 @ 23:50

PAS NDESHJES

Futbollisti i Ferizajit Thesar Ismajli është në gjendje të mirë shëndetësore

FFK Liga e parë

Futbollisti i Ferizajit Thesar Ismajli është në gjendje të mirë shëndetësore

18/04/21 @ 21:42

GETAFE 0-0 REAL MADRID

Real Madrid humb momentumin

FFK Superliga

Real Madrid humb momentumin

18/04/21 @ 23:20

SUPERLIGA TURKE

Portieri Tekin shpëton Fenerbahçen, vazhdon ndjekja e kreut

International

Portieri Tekin shpëton Fenerbahçen, vazhdon ndjekja e kreut

18/04/21 @ 21:36

FA CUP

Në finale të FA Cup pas 52 viteve!

Premier League

Në finale të FA Cup pas 52 viteve!

18/04/21 @ 21:30

FFK

FFK reagon për 3 rastet e dhunës në futboll

FFK Superliga

FFK reagon për 3 rastet e dhunës në futboll

18/04/21 @ 20:35

SHQIP në BOTË

63’min për Vojvodën në fitoren kundër Romës

Serie A/Sportistë shqiptarë në botë

63’min për Vojvodën në fitoren kundër Romës

18/04/21 @ 20:19

VLLAZNIA - KIKA

Vllaznia ngritet për dy pozita

FFK Liga e parë

Vllaznia ngritet për dy pozita

18/04/21 @ 18:51

VIDEO

Kombinimi Zhegrova-Kasami sjell golin për Baselin (Video)

International/Sportistë shqiptarë në botë

Kombinimi Zhegrova-Kasami sjell golin për Baselin (Video)

18/04/21 @ 18:22

CHAMPIONS LEAGUE

Shorti i plotë i rrethit të dytë, Prishtina me rival më të lehtë

Champions League

Shorti i plotë i rrethit të dytë, Prishtina me rival më të lehtë

16/06/21 @ 13:44

SHORTI I PLOTË

Teuta ndaj Sheriffit, Shkëndija ndaj sllovenëve

FSHF Kategoria Superiore/Champions League/International

Teuta ndaj Sheriffit, Shkëndija ndaj sllovenëve

15/06/21 @ 12:50

SHORTI I RAUNDIT TË PARË

Prishtina mëson kundërshtarin potencial të raundit të parë

FFK Superliga/Champions League/International

Prishtina mëson kundërshtarin potencial të raundit të parë

15/06/21 @ 12:21

PARAKUALIFIKIMET

FSHF zyrtarizon parakualifikimet për Champions

FFK Superliga/Champions League/International

FSHF zyrtarizon parakualifikimet për Champions

13/06/21 @ 14:28

CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina me Folgoren luan në Elbasan

FFK Superliga/Champions League

Prishtina me Folgoren luan në Elbasan

09/06/21 @ 13:21

UCL

Rivali i Prishtinës skuadra e tretë më e trofeshme e San Marinos

FFK Superliga/Champions League/International

Rivali i Prishtinës skuadra e tretë më e trofeshme e San Marinos

08/06/21 @ 13:42

CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina ndaj kampionit të San Marinos

Champions League

Prishtina ndaj kampionit të San Marinos

08/06/21 @ 12:45

CHAMPIONS LEAGUE

Nesër shorti i raundit preliminar për Prishtinën

Champions League

Nesër shorti i raundit preliminar për Prishtinën

07/06/21 @ 17:44

TRAJNERI KAMPION

Ramadani: Vetëm përforcime cilësore

FFK Superliga/Champions League/International

Ramadani: Vetëm përforcime cilësore

06/06/21 @ 20:38

CHAMPIONS LEAGUE

Tuchel fantastik, Chelsea fiton Ligën e Kampionëve

Champions League

Tuchel fantastik, Chelsea fiton Ligën e Kampionëve

29/05/21 @ 23:07


 
Të gjitha lajmet nga Champions League