Të gjitha lajmet

APLIKIMI I PARË

3 shtete jugamerikane, aplikojnë për Botërorin 2030

Pamje nga takimi/ Conmebol Official

3 shtete jugamerikane, aplikojnë për Botërorin 2030

5 October, 2017 @9:03

Janë bashkuar tre shtete të njohura për futbollin e tyre të Amerikës Jugore dhe kanë dorëzuar edhe formalisht aplikacionin e tyre për të organizuar Kampionatin Botëror 2030 në futboll.

Argjentina, Uruguaji dhe Paraguaji, në marrëveshje mes veti kanë ndarë stadiumet dhe rëndësitë e ndeshjeve për të kërkuar nga FIFA aminin për Botërorin 2030, derisa Paraguaji e Urugaji kanë aplikuar me 2-3 e Argjentina me 6-8 stadiume.

“E dimë se janë edhe vende tjera të interesuara për organizim, por 100 vjetori i organizimit të Kampionatit Botëror të parë në Uruguaj, e bën këtë regjion një aplikim atraktiv,” ka thënë kryetari i Paraguajit, Horacio Cartes, transmeton Eurosport.

par

Uruguaji ka fituar titullin e Kampionit të Botës në Montevideo në vitin 1930 të organizuar nga vetë Uruguaji, duke e mposhtur Argjentinën në finale 4-2.

“Ideja erdhi nga Uruguaji dhe na ka marrë vetëm 40 sekonda kohë për të thënë po,” ka shtuar kryetari i Argjentinës, Mauricio Macri.

Deri më tani, përveç vendeve të lartpërmendura, zyrtarisht nuk ka dorëzuar aplikimin asnjë vend për organizimin e Botërorit 2030, edhepse është folur për interesimin e Kinës.

Rusia do të jetë nikoqire e Botërorit të ardhshëm 2018, ndërsa në vitin 2022 Kupa e Botës organizohet nga Katari.

Për vitin 2026, ende nuk është vendosur.

NGRITEN

FIFA zyrtarizon numrin e pjesëmarrësve për Katar 2022

15 March, 2019 @20:46

Në mbledhjen e nëntë të Këshillit të FIFAs sot në Miami të SHBA-së, është zyrtarizuar numri i 48 ekipeve pjesëmarrëse…

CLUB BENEFIT PROGRAM

Sa fituan klubet nga Botërori?

Foto: fifa.com

4 December, 2018 @15:32

Pas përfundimit të Kampionatit Botëror ”Rusia 2018” FIFA sot ka bërë të ditur pagesat që do t’i derdhen klubeve…

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me vendin e tij, Kroacinë, në Kampionatin Botëror “Rusia 2018” ka vendosur…

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për gabimet e gjyqtarëve, as një javë pas përfundimit…

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit Rusia 2018 do të publikohet së shpejti…

Të gjitha lajmet nga Russia 2018