Të gjitha lajmet

KOLUMNE

5 për fundjavë + extra!

Design: O.K

5 për fundjavë + extra!

Shkruan: Luan MORINA

17 March, 2018 @12:19

1. Swansea City – Tottenham (e shtunë, ora 1e15)

Tre favoritët kryesorë që kanë mbetur në luftën për FA Cup, janë të eliminuar nga Evropa. Për Spurs është koha të fitojnë një titull që të mbajnë këtë ekip talentesh të bashkuar. Nuk mjafton vetëm kualifikimi në Ligën e Kampionëve. Jo më! Por, s’do të jetë lehtë kundër ‘mjellmave’ të cilat Carlos Carvahal i ka ringjallur për merak këta muajt e fundit.
E më e mira e futbollit anglez është që nuk ka vet-nënçmim. Pa marrë parasysh dallimin në divizione apo kuadro, të dy ekipet hyjnë në fushë për fitore.
Ngjashëm do të jetë edhe në mbrëmje, kur Manchester United në tentim për t’u këndellur pas turpit të së martës pret Brightonin. Është mundësia e vetme për të mbaruar përsëri sezonin me së paku një titull – diçka që po bëjnë tashmë tri vite radhazi.

2. Fenerbahce – Galatasaray (e shtunë, ora 5)

Superliga turke këtë fundjavë mund të ndaj ekipet për titull, ose të bëhet lëmsh i tërë. Më shumë ka gjasë të ngjajë kjo e dyta. Galatasaray nuk ka fitore në ‘Sukru Saracoglu’ që nga kohërat e Sulltan Mehmedit II! Ndërkohë kanë fituar një titull në mes të stadiumit, që ka pasur me skenat më të turpshme në futbollin turk pas skandalit të kurdisjeve të ndeshjeve që ka lënë pikërisht Fenerbahcen jashtë Evropës. Thyerje karrigesh, ndalje rryme, dhe nja tri-katër vonesë për të marrë kupën e kampionit për ‘luanët’ ka qenë para-gjellë e asaj nate.
Galatasaray ka formë të ndryshueshme, Fenerbahce edhe më të ndryshueshme. Njëjtë janë edhe Basaksehir e Besiktas. Këto dyja ndeshen të dielën në të njëjtën kohë.

3. Sampdoria – Internazionale (e diel, ora 12e30)

Sampdoria në Ligën e Kampionëve mund të duket e çuditshme, por është diçka që kanë arritur viteve të fundit. Së paku kualifikimet, pa harruar finalen e një çerek shekulli më parë, në finalen e parë të kësaj gare. Për Internazionalen do të ishte befasi më e madhe sikur të mos kualifikoheshin, sidomos pas startit të sezonit.
Fitorja do të kthente shpresat tek Sampdoria, derisa humbja do t’i linte përfundimisht jashtë Ligës së Kampionëve, duke rrezikuar edhe kualifikimin në Europa League. Për Internazionalen, fitorja do të hiqte qafe njërin nga udhëtimet më të vështira që iu kanë mbetur. Kanë Torinon, Atalantën, dhe Lazion deri në fund.

4. Leicester City – Chelsea (e diel, ora 5e30)

Eliminimi nga Liga e Kampionëve lë FA Cup si të vetmin opsion shpëtimi për Antonio Conten. Të vetmin opsion të largimit me titull, më mirë të themi, edhe pse mund të dështojnë të mbesin në Top4 në fund. Përballja me Leicester Cityn është ndër çerekfinalet më të mira të Kupës Angleze këtë vikend të fundit para miqësoreve të kombëtareve.
Leicester City me Puel ka gjetur formën, dhe duket se ndërrimi i trajnerit çdo sezon vetëm sa po kthjell ata. Ndoshta edhe Puel do të mbetet pa punë vjeshtën e ardhshme, që përsëri i bie më vonë se Conte.
Herën e fundit në King Power Stadium, Chelsea herët pati krijuar një epërsi të paarritshme nga vendasit. E njëjta mund të ndodh edhe të dielën. Sidomos nëse Diabate nuk përsërit paraqitjet e tija të mëhershme në këtë garë për Leicester Cityn.

5. Leipzig – Bayern (e diel, ora 6)

Nëse ndodh që të krijoj Chelsea epërsi të hershme, atëherë mund të kthehemi kah ‘derbi’ i Bundesligës. Në Stamboll, Bayerni bëri atë që Leipzigu dështoi. Dhe askujt, për dallim nga Werner, nuk i dhembnin veshët. Problemi i zhurmës nuk ishte problem për djemtë e Heynckess.
Një rezultat të thellë bavarezët mund ta përsërisin edhe në Leipzig. Vendasit kanë një formë të luhatshme dhe së fundmi kanë befasuar me rezultate negative. Motivimi kundër Bayernit nuk duhet të jetë problem. Motivimi nuk ka munguar se të tjerëve, por rezultati ka qenë i tmerrshëm. Ndoshta kësaj radhe mund të shpëtojnë më butë se Hamburger SV.

Extra - Pasi që javën e ardhshme nuk ka 5she, ia vlen të ju kujtojmë disa nga ndeshjet që mund ti shihni para fundjavës së fundit të marsit.

Të premten, më 23 mars -  1:20 Japonia-Mali; 5 Rusia-Brazili; 6.30 Turqia-Irlanda; 15n9 Gjermania-Spanja; 15n9 Holanda-Anglia; 15n9 Argjentina-Italia; 9 Franca-Kolumbia.
Të shtunën, më 24 mars – 3 Irlanda Veriore-Koreja Jugore; 6 Suedia-Kili; 7 Kosova-Madagaskari
Të hënën, më 26 mars – 7 Shqipëria-Norvegjia; 8.30 Portugalia-Holanda
Të martën, më 27 mars – 10n6 Rusia-Franca; 7 Kosova-Madagaskari; 15n9 Gjermania-Brazili; 9 Anglia-Italia; 9 Spanja-Argjentina.

MONEY-MONEY-MONEY

Çerekfinalet sipas vlerave të ekipeve

Foto: uefa.com

16 March, 2018 @13:01

Faqja e specializuar për llogaritje të vlerave të lojtarëve, Transfermarkt.de ka bërë një llogaritje të vlerave të ekipeve që u…

DIREKT

Shorti i Europa League - çerekfinalet

Foto: uefa.com

16 March, 2018 @12:53

Në këto momente po hidhet shorti i çerekfinaleve të Europa Ligës. Rifreskojeni faqen derisa të kompletohen çiftet për ta…

FTESAT E PANUCCIT

Abazaj, Gavazaj, Qaka… në listën e Panuccit

Foto: FSHF

16 March, 2018 @12:27

Selektori i kombëtares shqiptare, Christian Panucci, ka bërë të ditur 24 emrat e ftuar për miqësoren që Shqipëria do ta…

DIREKT

Shorti i Champions League - çerekfinalet!

Foto: uefa.com

16 March, 2018 @12:10

Në këto çaste po tërhiqet shorti i Ligës së Kampionëve për të përcaktuar çerekfinalistët. BARCELONA - ROMA SEVILLA…

DRAW DAY

Dita kur kuptohen çiftet çerekfinale

16 March, 2018 @8:39

Sot është dita kur kuptohen çiftet çerekfinale të Ligës së Kampionëve dhe të Europa Ligës, pasi që përfunduan ndeshjen e…

ARBNOR MORINA

Humbëm dy pikë

15 March, 2018 @22:47

Trajneri i Gjilanit, Arbnor Morina, në deklaratën e tij pas ndeshjes ka dhënë përkrahje të madhe për futbollistët që i…

GAJUR REXHEPI

Pikë e merituar

Foto: prishtinafc.com

15 March, 2018 @22:34

Flamurtari ka arkëtuar një pikë shumë të rëndësishme në luftë për mbijetesë ndaj Gjilanit sot. Trajneri i ekipit, Gajur…

FA CUP: CHELSEA - UNITED

United eliminon Chelsean, kuptohen çiftet çerekfinale

Foto: Manchester United

18 February, 2019 @22:41

Me një paraqitje fantastike ekipore, United ka arritur të shënojë fitore 0-2 në ‘Stamford Bridge’, për ta eliminuar kështu Chelsean…

FA CUP: SWANSEA - BRENTFORD

Celina magjik, gol + asist, kualifikon Swansean

17 February, 2019 @19:05

Futbollisti i reprezentacionit të Kosovës, Bersant Celina, ka shkëlqyer në ndeshjen e ekipit të tij sot në përballje ndaj Brentfordit.…

AARON RAMSEY TE JUVENTUS

Britaniku më i paguar në histori

Fotot: Juventus.com & Arsenal.com

11 February, 2019 @22:49

Mesfushori i Arsenalit, uellsiani Aaron Ramsey do të bëhet lojtari më i paguar nga ishulli në histori. Tashmë është…

NË LIGË TË KATËRT

Trajneri Scholes

Foto: Oldham Official

11 February, 2019 @13:45

Prej sot edhe zyrtarisht mesfushori legjendar i Manchester Unitedit, Paul Scholes, është trajner. Ai është emëruar në detyrën e…

CITY - CHELSEA

Turpëron Chelsean, rimerr kreun

10 February, 2019 @18:51

Ajo që duhej të ishte ndeshja më e mirë e javës në Angli, doli të ishte më jo-interesantja. Skuadra e…

Të gjitha lajmet nga Premier League