Të gjitha lajmet

HISTORIKE NGA DRITA

Drita “kampione” e fazës preliminare e Ligës së Kampionëve

Drita “kampione” e fazës preliminare e Ligës së Kampionëve

29 June, 2018 @22:55

Lincoln 1 : 4 Drita
Pedro Corral 61' 2' L. Leci, 105'+3 L. Leci (P), 120' X. Shabani, 120'+4 H. Neziraj

Kampionia e Kosovës ka shënuar fitore të madhe sot, duke u bërë tashmë ekipi i parë kosovar që arrin dy fitore në gara të UEFA-së [Ligë të Kampionëve] ndërsa, ka kaluar dy raunde preliminare për të arritur fazën e parë kualifikuese të garës më të rëndësishme të futbollit evropian.

Pasi që eliminoi kampionin e Andorrës tre ditë më parë, sonte Drita fitoi edhe kampionin e Gjibraltarit, Lincoln Red Imps, 2-1, pas vazhdimeve.

DUELI I LODHSHËM

Haxhi Neziraj ka qenë ndër lojtarët e paktë të Dritës që kanë pasur energji për të përballur 120 minuta lojë me kapacitet të plotë, ndërsa Xhevdet Shabani duke kursyer veten mençur, ka luajtur me plotë përgjegjësi gjithë ato minuta.

Drita

Mbrojtja e Dritës në disa raste, veçanërisht në fund të pjesës së dytë të lojës, ka bërë lëshime të mëdha, por fatmirësisht kundërshtari nuk ishte i vëmendshëm të shënonte.

Epërsinë Dritës në ndeshje ia solli mbrojtësi me përvojë Liridon Leci, që në fillim të ndeshjes. Pas kësaj Drita pati edhe disa raste shumë të mira për të shënuar, por këtë nuk e arriti.

VAZHDIMET

E pastaj një gabim në mbrojtje pas kornerit të Lincolnit, i kushtoi me gol dhe rezultati me golin e Pedro Corralit u barazua, e shkoi në vazhdime.

Në vazhdime, Drita mbeti pa Fidan Gërbeshin që u ndëshkua me të verdhën e dytë. Por, 8 minuta më vonë Lincoln mbeti me 10 lojtarë, pasi që Bernardo Lopes shkaktoi penallti.

ÇLIRIMI

E penalltinë nuk e gaboi Liridon Leci, që shënoi për fitore dhe kualifikimin historik të Dritës dhe të një ekipi kosovar tutje.

E krejt në fund, kur Lincoln doli haptas all-attack, Drita nga 4 kundërsulme, shënoi 2 herë, me Xhevdet Shabanin (119’) dhe Haxhi Nezirajn (120’).

Linclon vs Drita

Tash, Drita do të ndeshet me kampionin e Suedisë, Malmo, me datat 10/11 korrik dhe 17/18 korrik.JUGKOREANI

Prej Botërorit në Premier Ligë

29 June, 2018 @19:59

Kapiteni i reprezentacionit të Koresë Jugore, Ki Sung Yueng, është lojtar i ri i Newcastle Unitedit, ka bërë të ditur…

FORMACIONET E FINALES PRELIMINARE

11-shet: Lincoln - Drita

29 June, 2018 @19:54

Janë përcaktuar 11-shet startuese nga trajneri i Lincolnit, Yiyi dhe ai i Dritës, Bekim Isufi, para përballjes finale të fazës…

GRUPI G: PANAMAJA-TUNIZIA

Khazri me gol e asist, sjell fitoren

Foto: FIFA/Squawka

28 June, 2018 @22:28

Tunizia shkon në shtëpi duke festuar fitoren ndaj Panamasë 2-1 sonte. Dy ekipet e eliminuara nga Grupi G u…

GRUPI G: ANGLIA-BELGJIKA

Januzaj me supergol, njofton anglezët me humbje

Fotot: FIFA/Squawka

28 June, 2018 @21:56

Në duelin që vendosi fituesin e Grupit G, ndërmjet Anglisë dhe Belgjikës, vendimtar ka qenë krahu me origjinë shqipe që…

EUROPA - PRISHTINA

Goli si mysafir jep shpresë

28 June, 2018 @19:50

Prishtina ka shënuar barazimin e parë në një garë të UEFA-së sot. Bardhekaltërit kanë barazuar ndaj Europës nga Gjibraltari 1-1…

11-SHET: PAN - TUN

Formacionet zyrtare: Panama-Tunizia

28 June, 2018 @19:40

Janë publikuar 11-shet startuese të ndeshjes ndërmjet Panamsë dhe Tunizisë që nis në ora 20:00 sonte. PANAMAJA: Penedo, Escobar,…

FORMACIONET ZYRTARE: ANG - BEL

Yjet pushojnë, Januzaj starton

28 June, 2018 @19:30

Janë publikuar 11-shet startuese për përballjen që do të vendos liderin e Grupit G ndërmjet Anglisë dhe Belgjikës. ANGLIA:…

GRUPI H: POLONIA - JAPONIA

Me anti-futboll në fund, Japonia shkon tutje

Fotot: FIFA

28 June, 2018 @18:05

Japonia është kualifikuar si e dyta nga Grupi H për shkak të rregullës fair-play në të tetën e finales. …

GRUPI H: SENEGALI - KOLUMBIA

Kolumbia si lidere, Senegalin e tradhëtojnë kartonat

Foto: UCL/fb

28 June, 2018 @17:55

Me një gol të shënuar nga qendërmbrojtësi i Barcelonës, Yerry Mina, Kolumbia ka shënuar fitoren e dytë dhe të nevojshme…

FORMACIONI STARTUES I PRISHTINËS

11-shja e Prishtinës ndaj Europës

Foto: prishtinafc.com

28 June, 2018 @15:37

Skuadra e Prishtinës dy orë para ndeshjes ka publikuar formacionin startues të duelit të parë të këtij viti në gara…

PA 2 TË HUAJ

Gjilani ndahet me dy të huaj

13 December, 2018 @12:49

Skuadra e Gjilanit, që drejtohet nga Sadat Pajaziti, me të përfunduar stinori vjeshtor i kampionatit ka bërë të ditur që…

HIDHET SHORTI

Kuptohen çiftet çerekfinale të Kupës

TOPSPORTI/ Arkiv

11 December, 2018 @13:04

Pas shortit të tërhequr sot në zyret e FFK-së, janë bërë të ditura çiftet që do të përballen në çerekfinale…

TREPÇA 89 - FLAMURTARI

Vazhdimet përcaktojnë çerekfinalistin

9 December, 2018 @16:00

Janë dashur 120 minuta lojë në Mitrovicë, ashtu që Trepça’89 të sigurojë çerekfinalen në përballje ndaj Flamurtarit luftarak. Mitrovicasit,…

DUKAGJINI - FERONIKELI

Shpërthen në pjesë të dytë, për tu kualifikuar

Fotot: KFFeronikeli/fb

9 December, 2018 @15:52

Skuadra e Feronikelit ka hasur në rezistencë në Klinë nga Dukagjini sot. Por, kjo ka zgjatur vetëm në 45 minutat…

BALLKANI - GJILANI

Ballkani arrin çerekfinalen

Foto: KFBallkani/fb

9 December, 2018 @15:36

Skuadra e Ballkanit të Suharekës me një paraqitje dominuese ka arritur ta shkruajë emrin në tetëshen më të mirë të…

Të gjitha lajmet nga FFK Superliga