Të gjitha lajmet

5 PËR VIKEND

Fundi i stinorit 17/18

Graph. O. Kraja

Fundi i stinorit 17/18

Shkruan: LUAN MORINA

12 May, 2018 @14:15

Bundesliga Finalja (e shtunë, ora 3e30)

Koln duhet të mposht Wolfsburgun, e Hamburger SV të mposht Borussian e Monchengladbachut për të mbetur edhe një herë në barazh me të tretin e Bundesliga 2. Mysafirët e HSV-së ende kanë gjasa teorike për të arritur pozitën e shtatë që dërgon në Evropë në rast se Frankfurt nuk fiton Kupën e Gjermanisë.
Xhiroja e fundit përcakton edhe ekipin e fundit që udhëton në Ligën e Kampionëve, si dhe ekipet që udhëtojnë në Europa League sezonin e ardhshëm.

Hoffenheim

Hoffenheim duhet të mposht Dortmundin që të siguroj për herë të parë Ligën e Kampionëve. Leverkuseni duhet të pres një fitore prej së paku dy golave të Hoffenheim ndaj Dortmundit dhe të mposht Hannoverin me më shumë se katër gola. Më lehtë do të ishte sikur Dortmundi të mposht Hoffenheimin dhe për nënkampionët e vitit 2002, do të mjaftonte edhe barazimi. Leipzigu duhet të fitoj pikë që të mbetet në Evropë, derisa kualifikimi në Ligën e Kampionëve kërkon humbjen e Leverkusenit si vendas të Hannoverit, si dhe humbjen e Hoffenheimit. Ndoshta lufta për titull në Bundesligë mbaron në mars, por gati gjithçka tjetër mbetet të zgjidhet në javën e fundit të kampionatit.

Betis – Sevilla (e shtunë, ora 6e30)

Në Spanjë akoma një vend është i hapur për Evropë. Për momentin okupohet nga Sevilla e cila pas shkarkimit të Montellas ka radhitur dy fitore. Triumfi në derbin e qytetit kundër Betisit do të ishte një motivim shtesë pos lavdit lokal. Përndryshe Sevilla do të mbetet jashtë Evropës për herë të parë në pesëmbëdhjetë vitet e fundit.

 

Rivalët tjerë të Sevillës janë gjithashtu në aksion – Getafe pret Atleticon e Madridit, ngjashëm si Girona Valencinë. Të dy ndeshjet bashkë me La Coruna – Villarreal (të cilët ende nuk e kanë të sigurt Evropën), nisin gjithashtu në ora 6e30.

Premier League finalet (e diel, ora 4)

Liverpoolit praktikisht i mjafton barazimi me Brightonin si vendas në javën e fundit të Premier League për të siguruar Ligën e Kampionëve. Humbja do të rrezikonte kualifikimin për këtë garë, me Chelsean që pret fitore, ndonëse e ka boll zor ta merr, në Newcastle. Gjithçka tjetër sa i përket Evropës është përfunduar me dy ekipet e Manchesterit dhe Tottenhami në Ligën e Kampionëve, Arsenal e Burnley në Europa League.

Ayew Swansea

Në Championship shkojnë Stoke City e West Brom, derisa Swansea duhet të ndal serinë prej katër humbjeve për të mposhtur Stoke Cityn, dhe atë së paku me 11 gola diferencë. Kjo diferencë do të mund të binte, për shembull në pesë gola, në rast se Southampton mposhtet me shtatë gola diferencë nga Manchester City në ‘stadiumin e dritës’. Pak a shumë është punë e kryer rënia nga Premier League, ku vitin e ardhshëm do të jenë Wolverhampton Wanderers e Cardiff City.

Atalanta – Milan (e diel, ora 6)

Humbja e turpshme në finalen e Kupës së Italisë, Milanin e lë para sfidës vitale ndaj konkurrentëve regjional, Atalantës. Ekipi nga Bergamo kërkon sezonin e dytë radhazi në Europa League, dhe këtë e kërkojnë me anë të grupeve për të mos nisur sezonin kualifikues qysh një javë pas përfundimit të Kupës së Botës.

Milanit i nevojitet një barazim për të qëndruar në pozitën e gjashtë që dërgon në grupe, para se të presin Fiorentinën në javën e fundit të sezonit. Edhe Fiorentina kërkon Evropën, dhe këtë javë, tri orë më herët të dielën, mund të dërgojnë Cagliarin në Serie B, nëse fitojnë Chievo Bologna, Crotone kundër Lazios, SPAL Torino, e Udinese Verona. Pra, Cagliari do të ketë shpresë edhe një javë.

Roma – Juventus (e diel, ora 15n9)

Java tjetër do të jetë pushim për njërën nga këto dy ekipe. Juventusi do të festoj titullin në Torino qyshdoqoftë, derisa Roma mund të shkojë në pushim duke ditur që kthehen në Ligën e Kampionëve.

Roma vs Juventus

Sidomos nëse hynë në javën e fundit në pozitën e tretë, duke ditur që Lazio ndeshet me Interin në luftën direkte për pozitën e fundit në Ligën e Kampionëve.

5-shja e fundit e sezonit

Javën tjetër, pesë ndeshjet më të mira duhet t’i zgjidhni vet, pasi kjo është kolumna e fundit në këtë sezon të tretë të 5përVikend. Serie A, mbyll garat të dielën në ora 8:45, në Spanjë pozita e shtatë përcaktohet të shtunën në ora 6.30; në Francë të shtunën në ora 9, dhe në program janë dy finale kupash. Bayerni ndeshet me Frankfurtin të shtunën në ora 8, në Angli, Chelsea pret Manchester Unitedin në Wembley, të njëjtën ditë, në ora 6e15.DERBY-FULHAM

Derby merr avantazhin

Fotot: DerbyCounty/fb

12 May, 2018 @13:15

Sulmuesi anglez, Cameron Jerome, ka shënuar golin e vetëm të ndeshjes së parë gjysmëfinale të Play-Offit të Championshipit, ku ekipi…

DUA LIPA

Rast që vjen një herë në jetë

Foto: DuaLipa/fb

12 May, 2018 @10:37

Këngëtarja Dua Lipa është zyrtarisht artistja që do të këndojë në ceremoninë hapëse të Ligës së Kampionëve më 26 maj.…

LA GAZZETTA

I dridhet karrigia

Foto: ACMilan/fb

11 May, 2018 @19:32

Nuk e ka të sigurtë vazhdimin e të qenit trajner te ekipi i tij. Gennaro Gattuso nëse nuk arrin…

ANGLIA DREJT BOTËRORIT

Lista e Southgate-it publikohet të mërkurën

11 May, 2018 @19:23

Anglia është gati për Kampionatin Botëror “Rusia 2018”. Federata e Futbollit të Anglisë (FA) ka bërë të ditur se të…

DANI ALVES

Edhe Alves mungon në Botëror!

11 May, 2018 @19:10

Kampionati Botëror “Rusia 2018” nuk do të ketë në dispozicion të sheh në fushë njërin ndër lojtarët më të…

LIRIA - PRISHTINA

Pefqeli çon Prishtinën në ‘finalen’ e kampionatit

Foto: prishtinafc.com

11 May, 2018 @18:21

Mesfushori Mërgim Pefqeli me golin e tij të shënuar në kohën shtesë të ndeshjes, kur goditi me kokë pas një…

DRITA - TREPÇA'89

Fazliu afron Dritën drejt titullit

11 May, 2018 @18:16

Drita tashmë është një ndeshje larg titullit kampion. Ekipi gjilanas përkundër se ka qenë në disavantazh në fillim të ndeshjes…

LLAPI - FLAMURTARI

Daku në formë, Llapi fiton

11 May, 2018 @17:37

Në takimin që nuk mori shumë vëmendje për shkak të dy ndeshjeve tjera të ditës, Llapi ka shënuar fitore ndaj…

LIRIA - PRISHTINA

Liria vs. Prishtina, formacionet startuese

BOROZANI

11 May, 2018 @16:01

Me fillim nga ora 16:00, Liria e Prishtina përballen mes vete në Prizren. BOROZANI LIVESCORE FORMACIONET STARTUESE LIRIA: Bakaj,…

DRITA - TREPÇA '89

Drita vs. Trepça ‘89, formacionet zyrtare

11 May, 2018 @15:55

Pak para ndeshjes, janë publikuar formacionet startuese të Dritës dhe Trepçës ‘89. BOROZANI LIVESCORE DRITA: Rexhepi, Kuka, Musaj, Leci,…

STATISTIKA

Liverpooli më i mirë, ndër vite

10 December, 2018 @14:20

Liverpool pas 16 ndeshjeve të zhvilluara në Premier Ligë, është në vend të parë të klasifikimit për herë të parë…

JOE GOMEZ

3.5 vite tjera me Liverpoolin

Foto: Liverpoolfc.com

10 December, 2018 @11:13

Mbrojtësi i Liverpoolit, Joe Gomez, ka nënshkruar kontratë të re me ekipin e tij, zyrtarisht ka bërë të ditur Liverpool…

PEP GUARDIOLA

Kemi qenë fantastik

Foto: premierleague.com

8 December, 2018 @22:04

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, nuk ka pasur asnjë fjalë jo të mirë për lojtarët e tij pas humbjes…

MAURIZIO SARRI

S’kemi motivim, kur kemi, jemi më të fortit

Foto: premierleague.com

8 December, 2018 @21:57

Trajneri italian i Chelseat, Maurizio Sarri, në deklaratën e tij pas fitores ndaj Manchester Cityt ka thënë se ekipit të…

CHELSEA - MANCHESTER CITY

Chelsea fiton derbin, Liverpool flen në krye

Foto: premierleague.com

8 December, 2018 @20:40

Humbja e parë e Manchester Cityt këtë stinor ka ardhur nga Chelsea dhe kjo ka mjaftuar që ekipi i Pep…

Të gjitha lajmet nga Premier League