Të gjitha lajmet

TURQI

Galatasaray mposht rivalin direkt, fiton titullin kampion!

Galatasaray mposht rivalin direkt, fiton titullin kampion!

19 May, 2019 @20:10

Galatasaray është kampion i Turqisë për sezonin 2018/2019!

Skuadra e drejtuar nga Fatih Terim shënoi sot fitore me rezultat 2-1 ndaj Basaksehirit, kundërshtarit për titull, për ta fituar kështu titullin kampion një javë para përfundimit të kampionatit, titull ky që është i 22-ti në historinë e klubit.

Të parët në epërsi kaluan mysafirët, me golin e Bajic, mirëpo Galatasaray reagoi në pjesën e dytë me golat e Feghouli dhe Onyekuru, duke e përmbysur rezultatin dhe duke e fituar ndeshjen.

Në fakt, Galata shënoi edhe dy gola të tjerë, por ata u anuluan pas rishikimeve me sistemin VAR.

Në rast të pikëve të barabarta, në Superligën e Turqisë përparësi në renditje ka skuadra që ka qenë më e mirë në përballjet direkte dhe rrjedhimisht për shkak që Galatasaray ka një barazim dhe një fitore ndaj Basaksehirit sivjet, kjo skuadër e feston titullin kampion një xhiro pa përfunduar kampionati, pasi që momentalisht ka 3 pikë më tepër sesa kundërshtari për titull.

Pak ditë më parë, pikërisht Galatasaray e fitoi edhe Kupën e Turqisë, pasi e mposhti me rezultati 3-1 në finale Akhisarsporin e Sokol Cikalleshit.

SHQIP NË BOTË

Zhegrova fiton Kupën e Zvicrës me Baselin

19 May, 2019 @19:01

Në finalen e Kupës së Zvicrës, Baseli ka arritur ta mposhtë me rezultat 2-1 skuadrën e Thun, për ta fituar…

PORTIERI LEGJENDAR

Iker Casillas pensionohet nga futbolli

17 May, 2019 @11:57

Portieri legjendar spanjoll, Iker Casillas, është pensionuar nga futbolli. Në fillim të muajit maj, Casillasi kishte pësuar një sulm në…

SHPALLET LISTA

Bullgaria me Marcelinhon ndaj Kosovës

TOPSPORTI/ A. P.

16 May, 2019 @12:08

Përfaqësuesja e Bullgarisë që do të pret Kosovën në ndeshjen kualifikuese për EURO 2020 në qershor në Sofje, ka publikuar…

AJAX

Pas 5 stinorësh fitojnë titullin

15 May, 2019 @22:22

Me fitoren 4-1 në xhiron e fundit të Eredivisies, Ajax duke mposhtur De Graafschapin është bërë kampion i Holandës. …

KUPA E TURQISË

Galatasaray fiton Kupën e Turqisë

Foto: Galatasaray/fb

15 May, 2019 @21:45

Në finalen që u zhvillua sonte, Galatasaray mposhti Akhisarin 3-1 për të fituar Kupën e Turqisë, për të 18 herë…

Të gjitha lajmet nga International