Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

I PAPARASHIKUESHËM!

Grupi F, grup i befasisë

REUTERS/Arkiv

Grupi F, grup i befasisë


Shkruan: Luan MORINA

9 June, 2016 @12:34

p

Portugalia

Nuk mbaj në mend Portugali më të dobët. Dhe më e keqja është që nuk pritet të ketë përmirësim këtë dekadë nga ato që po mund të shohim për momentin. Porto, Benfica, e Sporting po prodhojnë lojtarë të kombeve tjera për ekipet e Premier League. Portugezët po mbesin në hije.

Ka pak shpresë në Renaton e Andre Gomesin. Të tjerët tashmë janë pas zenitit dhe pa shanse për të korr ndonjë sukses të madh në arenën ndërkombëtare. Mëkat që talenti i Cristiano Ronaldos po humbet me një gjeneratë të këtillë. Vërtetë atij i pëlqen të jetë lider për shkak të egos së tij, ama do ti pëlqente sikur të kishte partnerë më të mirë në sulm se sa Nani e Quaresma të Turqisë.

Portugalia do të kaloj grupin, por zor që mund të bëj diçka më shumë se çerekfinalet.

i

Islanda

The Guardian po hedh paralele në mes të Islandës dhe Leicester Cityt. Islanda nuk është Leicester. Islanda ka qenë tregim i bukur i kualifikimeve dhe kaq do të mbetet. Do të kalojnë grupet, por kohezioni i tyre prej një ekipi mirë të ndërtuar nuk mund të përballet me më të mirët e Evropës. Fati që kanë Hungarinë dhe Austrinë në grup.

Gylfi i vetëm nuk mjafton. Finnbogason ka pasur talent por e ka humbur rrugës pas Ajaxit. Edhe shoku i Lenjanit e Canës nuk është i dobët, ama nuk mjafton vetëm sulmi. Gjithashtu Eidur Gudjohnsen është akoma gjallë.

a

Austria

Fuchs, Dragovic, Wimmer, Prodl. Vija e mbrojtjes është solide. Harnik e Alaba në rolin e regjisorëve në mesfushë, me Arnautovicin e Jankon në sulm, premtojnë lojë të bukur. Mbi të gjitha ka disa talente të reja që janë në ngritje. Luajnë futboll të mirë, ndërtojnë aksionet me qetësi dhe arrijnë të realizojnë nga kur e pret më së paku, kryesisht me topa të gjatë drejt dyshes së sulmit.

Por, edhe për Austrinë sikur për Islandën grupi do të kalohet. Dhe falë pozitës së dytë mund të kenë fatin të luajnë me kombëtare jo shumë të forta. Çerekfinalja për të dyja këto do të ishte befasia e kampionatit.

h

Hungaria

Shay Given – aty, Gabor Kiraly – këtu, po mungon vetëm edhe Shovkovskiy për portierët pensioner. Me gjasë trenerkat e fillim-viteve 90ta kur Kiraly ka qenë në formën e jetës së tij do të mbeten gjëja më interesante tek hungarezët. Kanë pasur grup jo të rëndë për të kaluar.

Nuk kanë yje, nuk kanë lojtarë që mund të befasojnë. Ende luan Zoltan Gera. Ndoshta po të thirrin edhe Imre Szabics do të kthehej. Nuk janë ekip që mund të befasojë, pos dy pikëve eventuale ndaj Austrisë e Islandës. Por, zor që do të bëjnë diçka. Fati që janë në H.

PARASHIKIMI > Renditja: Portugalia 7 pikë, Islanda 5 pikë, Austria 4 pikë, Hungaria 2 pikë

ORARI, NDESHJET, GRUPET


GRUPI E

Këtu fshihet kampioni europian

UEFA Euro 2016/Analiza

Këtu fshihet kampioni europian

08/06/16 @ 22:33

GRUPI I VDEKJES

Si përfundojnë ndeshjet në grupin e vdekjes?

UEFA Euro 2016/Analiza

Si përfundojnë ndeshjet në grupin e vdekjes?

08/06/16 @ 08:47

GRUPI C - ISH KAMPIONI

Grupi C, Kampioni i Botës kalon, të tjerët?

UEFA Euro 2016/Analiza

Grupi C, Kampioni i Botës kalon, të tjerët?

07/06/16 @ 22:19

BLICK

Hitzfield kërkon fitore ndaj Shqipërisë

International/UEFA Euro 2016

Hitzfield kërkon fitore ndaj Shqipërisë

07/06/16 @ 12:55

EURO2016

Shaqiri, lojtari kryesor i Zvicrës?

UEFA Euro 2016/Sportistë shqiptarë në botë

Shaqiri, lojtari kryesor i Zvicrës?

07/06/16 @ 12:52

KAMPI KUQEZI

Mëngjesi agon me stërvitje

Kombëtarja/UEFA Euro 2016

Mëngjesi agon me stërvitje

07/06/16 @ 12:14

MEDIA

Klopp synon sulmuesin e Argjentinës

Premier League/Serie A/Transfere

Klopp synon sulmuesin e Argjentinës

07/06/16 @ 10:40

STËRVITJET

Përfundon dita e parë në Francë

Kombëtarja/UEFA Euro 2016

Përfundon dita e parë në Francë

07/06/16 @ 09:29

B-ja e mBretërisë

Si mund të kalojë Grupi B?

UEFA Euro 2016/Analiza

Si mund të kalojë Grupi B?

07/06/16 @ 09:09

EURO2020

Dita 19, presim dy çerekfinalistët e fundit

Evropiani

Dita 19, presim dy çerekfinalistët e fundit

29/06/21 @ 08:35

QUARTER FINALS

Çifti i parafundit çerekfinal, pas 14 golave

Evropiani/International

Çifti i parafundit çerekfinal, pas 14 golave

29/06/21 @ 01:03

STAR OF THE MATCH

Lojtari i ndeshjes, Granit Xhaka

Evropiani/International/Sportistë shqiptarë në botë

Lojtari i ndeshjes, Granit Xhaka

29/06/21 @ 00:27

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve: Franca-Zvicra

Evropiani/International/Sportistë shqiptarë në botë

Notat e futbollistëve: Franca-Zvicra

29/06/21 @ 00:20

1/8: FRANCA - ZVICRA

Xhaka shkëlqen, Mbappe figura tragjike, Zvicra eliminon Francën!

Evropiani

Xhaka shkëlqen, Mbappe figura tragjike, Zvicra eliminon Francën!

28/06/21 @ 23:50

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve: Kroacia - Spanja

Evropiani

Notat e futbollistëve: Kroacia - Spanja

28/06/21 @ 21:12

KROACIA - SPANJA

Rikthimi i Kroacisë, ndalet në vazhdime nga Spanja

Evropiani

Rikthimi i Kroacisë, ndalet në vazhdime nga Spanja

28/06/21 @ 20:33

11-SHET

Formacionet zyrtare: Franca - Zvicra

Evropiani

Formacionet zyrtare: Franca - Zvicra

28/06/21 @ 19:43

TALENTI

Talenti 16-vjeçar shqiptar, nënshkruan dy kontrata me skuadrën zvicerane

International/Sportistë shqiptarë në botë

Talenti 16-vjeçar shqiptar, nënshkruan dy kontrata me skuadrën zvicerane

28/06/21 @ 17:26

FORMACIONET ZYRTARE

Formacionet zyrtare: Kroacia - Spanja

Evropiani

Formacionet zyrtare: Kroacia - Spanja

28/06/21 @ 16:50


 
Të gjitha lajmet nga