Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

GRUPI C - ISH KAMPIONI

Grupi C, Kampioni i Botës kalon, të tjerët?

REUTERS/Arkiv

Grupi C, Kampioni i Botës kalon, të tjerët?


Shkruan: Luan MORINA

7 June, 2016 @22:19

d

Gjermania

Humbja ndaj Sllovakisë tregon që Gjermania nuk është e pamposhtur. Nuk është Spanja e 5-6 viteve më parë. Janë kampion aktual të Botës, por nuk luajnë futboll dominues. Kryesisht për shkak të veprimeve të çuditshme që di t’i bëj Joachim Low.

Portierë kanë me bollëk, dhe megjithatë luajnë me më jostabilin. Në mbrojtje nuk janë keq, përkundrazi. Boateng me Hummels, Mustafi e Hector anash, Ruediger e Can rezervë, nuk mund të kërkosh më mirë. Por, Emre Can mbrojtës i majtë!!!

Do të jetë interesante të shohim si do të veprojnë pa Lahmin. Mesfusha është e shkëlqyeshme me Ozilin e Mullerin të cilin më shumë e shoh në sulm se në mesfushë. Janë të përkryer si ekip, dhe e vetmja gjë negative mund të jetë udhëheqja nga stoli.

Grupi do të kalohet, por në momentin që shfaqen Italia e Spanja, edhe në këtë gjendje, Gjermania është jashtë.

u

Ukraina

Shumica e lojtarëve të Ukrainës e kanë vendin në stol, përkrah Shevchenkos e moshatarëve të tyre të tjerë. Tymoschuk me 37 vjet është kapiten!! Yarmolenko, Konoplyanka, Zozulya janë të gatshëm për të bart në supe këtë kombëtare, vetëm sikur të kishin më shumë hapësirë e liri lidershipi në fushë.

Janë ekip i përbërë nga gjenerata të përziera, nuk është realizuar një tranzicion i plotë dhe kjo mund të lëndoj rrjedhshmërinë në lojën e tyre. Duhet të kenë kujdes në kundërsulmet e tyre, pasi mbrojtja nuk është edhe aq dinamike.

Grupin besoj që do ta kalojnë e ku mbërrijnë varet nga kundërshtarët e radhës.

p

Polonia

Edhe polakët do të kalojnë grupin. Kanë një ekip të mirë, por jo të gatshëm për befasi - gjysmëfinale. Milik e Zielinski janë ndër yjet që po lindin, derisa Lewandowski, Kuba, e sidomos këtë sezon Krychowiak kohë kanë dëshmuar veten.

Përparësi e tyre është përgatitja psikike pasi nuk i frikësohen ekipeve kundërshtare. Një pjesë e konsiderueshme e lojtarëve të tyre luajnë apo së paku kanë luajtur në Bundesligë që largon inferioritetin psikik ndaj përbërjes së Gjermanisë. Irlanda Veriore e Ukraina nuk mund të maten me këta.

i

Irlanda Veriore

Roy Carroll është akoma aktiv. Pos në portë ku janë jo të sigurt për mendimin tim, diçka larg Polonisë, Irlanda e Michael (jo Martin) O’Neill është mesatarisht e mirë. Evans e McNair janë në qendër të mbrojtjes, derisa edhe më mirë janë në mes me Steven Davis dhe Niall McGinn. Ky i fundit ka pasur një sezon të shkëlqyeshëm tek Aberdeen, dhe nëse i ka mbetur diçka në rezervuarin e tij nga vjeshta atëherë mund të shpresojnë në rezultat të mirë.
Kyle Lafferty ka pasur problem të gjej hapësirë në Norwich e Birmingham City, por shtatë golat e tij në kualifikime u japin shpresë pak irlandezëve të cilët nuk besoj që do të kalojnë grupin, apo të fitojnë pikë.

PARASHIKIMI > Renditja: Gjermania 6 pikë, Ukraina 6 pikë, Polonia 6 pikë, Irlanda Veriore 0 pikë

 


KAMPI KUQEZI

Mëngjesi agon me stërvitje

Kombëtarja/UEFA Euro 2016

Mëngjesi agon me stërvitje

07/06/16 @ 12:14

MEDIA

Klopp synon sulmuesin e Argjentinës

Premier League/Serie A/Transfere

Klopp synon sulmuesin e Argjentinës

07/06/16 @ 10:40

STËRVITJET

Përfundon dita e parë në Francë

Kombëtarja/UEFA Euro 2016

Përfundon dita e parë në Francë

07/06/16 @ 09:29

B-ja e mBretërisë

Si mund të kalojë Grupi B?

UEFA Euro 2016/Analiza

Si mund të kalojë Grupi B?

07/06/16 @ 09:09

GAUCHOS

Di Maria e Banega mjaftojnë për fitore

Copa America

Di Maria e Banega mjaftojnë për fitore

07/06/16 @ 08:40

CHAMPIONS

Partizani zëvendëson Skënderbeun në Ligën e Kampionëve

FSHF Kategoria Superiore/Champions League

Partizani zëvendëson Skënderbeun në Ligën e Kampionëve

07/06/16 @ 03:13

SKENDERBEU

Skënderbeu pezullohet nga Liga e Kampionëve

FSHF Kategoria Superiore/Champions League

Skënderbeu pezullohet nga Liga e Kampionëve

07/06/16 @ 03:07

SHKODËR

“Loro Boriçi” drejt kompletimit

Russia 2018/Kombëtarja

“Loro Boriçi” drejt kompletimit

06/06/16 @ 22:00

EURO2016

Seanca e parë stërvitore në Francë

Kombëtarja/UEFA Euro 2016

Seanca e parë stërvitore në Francë

06/06/16 @ 20:40

TALENTI

Rron Statovci kalon te Llapi

FFK Superliga/FFK Liga e parë/Transfere

Rron Statovci kalon te Llapi

06/06/16 @ 18:12

TRANSFER

Tuchel do të takohet me sulmuesin e tij të preferuar

Premier League/La Liga/UEFA Euro 2016/Transfere

Tuchel do të takohet me sulmuesin e tij të preferuar

22/02/21 @ 18:10

ISH TRAJNERI KUQEZI

De Biasi ngushëllon Shqipërinë

FSHF Kategoria Superiore/Kombëtarja/UEFA Euro 2016

De Biasi ngushëllon Shqipërinë

26/11/19 @ 17:09

EURO 2024

Gjermania dhe Turqia, në fazën e fundit

UEFA Euro 2016

Gjermania dhe Turqia, në fazën e fundit

27/07/18 @ 10:00

SHQIPËRIA NË EURO2016

1 vit nga nata historike!

Kombëtarja/UEFA Euro 2016

1 vit nga nata historike!

11/10/16 @ 16:31

EURO2016

Griezmann, më i miri i kampionatit

International/UEFA Euro 2016

Griezmann, më i miri i kampionatit

08/10/16 @ 12:26

UEFA NJOFTON

Përfitime për klubet që dërguan lojtarë në EURO2016

UEFA Euro 2016

Përfitime për klubet që dërguan lojtarë në EURO2016

10/09/16 @ 13:20

TOP 10 PLAYERS

10 lojtarë në garë për të mirin e UEFA-së

Champions League/Europa League/UEFA Euro 2016

10 lojtarë në garë për të mirin e UEFA-së

18/07/16 @ 15:01

SHEVA

Shevchenko përballë Kosovës

Russia 2018/Përfaqësuesja/International/UEFA Euro 2016/Transfere

Shevchenko përballë Kosovës

15/07/16 @ 16:00

BELGJIKË

Shkarkohet Wilmots

Russia 2018/International/UEFA Euro 2016/Transfere

Shkarkohet Wilmots

15/07/16 @ 15:38

EURO2016

Gera mposht Shaqirin për golin më të bukur

UEFA Euro 2016

Gera mposht Shaqirin për golin më të bukur

13/07/16 @ 16:08


 
Të gjitha lajmet nga UEFA Euro 2016