Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

LLUPA NË GRUPE

Kush, sa pikë merr në Grupin A?

Kush, sa pikë merr në Grupin A?


Shkruan: Luan MORINA

6 June, 2016 @9:51

a

A-ja e Shqipërisë

Shumë zhurmë është bërë për ekipin e përzgjedhur nga De Biasi. Ka qenë zhurmë për asgjë pasi italiani po merr me vete 23 lojtarët më të mirë të mundshëm. Sigurisht që mund të ketë mospajtime për emra, mirëpo akuzat në baza lokale janë absurde.
Mavraj ka luajtur një kohë të mirë gjatë pranverës pas lëndimit dhe mendoj që është rikuperuar mjaftueshëm për kampionat. Krahët nuk janë të dobët, derisa kam pak dyshime në aftësitë e Canës për tu përballur me sulmet kundërshtare për shkak të moshës. Ndoshta jo-angazhimi i vazhdueshëm në Nantes mund të ndihmoj në këtë aspekt. Mesfusha është mirë e formësuar, e sulmi edhe më mirë. Nuk do të vërehet mungesa e Salihit dhe Rashicës me Balajn, Cikalleshin e Gashin.

Kalimi i grupit nuk është mision i pamundur nëse marrim pikë ndaj Zvicrës në ndeshjen e parë. Pikë na nevojiten edhe ndaj Rumanisë, por vetëm një s’mjafton. Me katër pikë sigurojmë rrethin e dytë. Franca është ndër favoritet për të fituar, prandaj çfarëdo rezultati ndaj tyre s’do të ishte dështim. Mos të harrojmë që i kemi mposhtur në fazën e kualifikimeve.

f

Franca

E vetmja anë e lëndueshme e Francës është mbrojtja. Krahët janë nën nivelin e një ekipi kampion, qendërmbrojtësit nuk janë stabil. Por, me mesfushën që ka Kanten, Pogban, Matuidin, e tjerët zor që do të ketë punë të shumtë për mbrojtjen. Me dy defanzivë si Kante e Sissoko dhe një ‘tru’ në Pogban, apo Cabayen, Franca mund të pajis me topa krahët në Griezmann, Martial, Coman e Payet. Këta katër mund të jenë armët kryesore të ekipit. Giroud e Gignac nuk janë Benzema, por gjithçka që nevojitet nga këta dy është ndonjë prekje e vetme e topit kah porta, me kokë a me këmbë; dhe loja eventuale me shpinë.

Janë në mesin e favoritëve, plus epërsia e terrenit vendas gjithmonë ka kryer punë për ta. Gjithçka do të varet me funksionimin e dyshes së qendërmbrojtësve, cila do të funksionoj më mirë. Finalja do të ishte minimumi për këtë kombëtare.

r

Rumania

Kjo Rumani nuk është ajo e arta. Nuk është as hija e asaj që kemi përmendur gjatë serisë së shkrimeve për befasitë e Evropianeve. E vetmja mënyrë për të kaluar grupin do të ishte një paraqitje nën aftësitë reale të lojtarëve të Shqipërisë. Ne mund ti dërgojmë më tutje, pasi ata as vet s’do të mund të kalonin.

Nuk kanë lider, pos nëse do të llogarisja Chirichesin, edhe pse Stancu është shumë më i mirë. Në fakt është i vetmi për të cilin më vjen mirë që e shoh në një garë të madhe kombëtaresh. Me një ekip të përbërë nga lojtarët që luajnë në kampionatin kombëtar, ose më së shumti në Ballkan, Turqi, Rumania nuk besoj që ka diçka të veçantë. Shqipëria do të përcaktoj fatin e tyre.

z

Zvicra

Kombëtarja A e Kosovës s’do ta ketë të vështirë të përsërit suksesin e Botërorit të Brazilit. Kanë fatin që kanë dy ekipe më inferiore në grup, gjë që e bën kalimin në fazën tjetër punë të kryer. Me këtë përbërje që kanë sjell s’do ta kenë të lehtë kundër Francës.

Behrami dhe Dzemaili nuk kanë pasur një sezon të mirë dhe forma e tyre po bie. Xhaka e Fernandes nuk mjafton në mesfushë për të ndihmuar Shaqirin e Mehmedin në krahë. Seferovic? Derdiyok? Do të shkoja me Embolon apo Tarashajn më parë. Vendim i mirë i Petkovicit është lënia jashtë e Senderosit. Megjithatë aty është akoma Djourou. Krahët e mbrojtjes nuk janë për tu nënvlerësuar me ndoshta majtakun më të mirë në Evropë në Rodriguez. Së paku në portë janë mirë të rehatuar me Sommerin e Burkin.

Renditja e grupit A: Franca 7 pikë, Zvicra 5 pikë, Shqipëria 4 pikë, Rumania 0 pikë

 


COPA AMERICA

Meksika fiton dramën ndaj Uruguajit

Copa America 2016

Meksika fiton dramën ndaj Uruguajit

06/06/16 @ 04:14

ITALI

Pescara dhe Memushaj afër Serie A

Serie A/Sportistë shqiptarë në botë

Pescara dhe Memushaj afër Serie A

05/06/16 @ 22:31

MIQËSORE

Turqia fiton minimalisht

International/UEFA Euro 2016

Turqia fiton minimalisht

05/06/16 @ 22:16

NGA KAMPI KUQ E ZI

Gati autobusi i Kombëtares

Kombëtarja/UEFA Euro 2016

Gati autobusi i Kombëtares

05/06/16 @ 21:03

FFK LIGA E PARË

Vitia siguron mbijetesën me penallti

FFK Liga e parë

Vitia siguron mbijetesën me penallti

05/06/16 @ 20:33

MIQËSORE

Berisha shënon në humbjen ndaj Belgjikës

UEFA Euro 2016/Sportistë shqiptarë në botë

Berisha shënon në humbjen ndaj Belgjikës

05/06/16 @ 20:10

NGA EKSPEDITA

Memushaj s’ka pushim

Kombëtarja/Serie A

Memushaj s’ka pushim

05/06/16 @ 19:02

OLIVIER GIROUD

Ngjyros mjekrrën

UEFA Euro 2016

Ngjyros mjekrrën

05/06/16 @ 18:15

TRANSFER

Tuchel do të takohet me sulmuesin e tij të preferuar

Premier League/La Liga/UEFA Euro 2016/Transfere

Tuchel do të takohet me sulmuesin e tij të preferuar

22/02/21 @ 18:10

ISH TRAJNERI KUQEZI

De Biasi ngushëllon Shqipërinë

FSHF Kategoria Superiore/Kombëtarja/UEFA Euro 2016

De Biasi ngushëllon Shqipërinë

26/11/19 @ 17:09

EURO 2024

Gjermania dhe Turqia, në fazën e fundit

UEFA Euro 2016

Gjermania dhe Turqia, në fazën e fundit

27/07/18 @ 10:00

SHQIPËRIA NË EURO2016

1 vit nga nata historike!

Kombëtarja/UEFA Euro 2016

1 vit nga nata historike!

11/10/16 @ 16:31

EURO2016

Griezmann, më i miri i kampionatit

International/UEFA Euro 2016

Griezmann, më i miri i kampionatit

08/10/16 @ 12:26

UEFA NJOFTON

Përfitime për klubet që dërguan lojtarë në EURO2016

UEFA Euro 2016

Përfitime për klubet që dërguan lojtarë në EURO2016

10/09/16 @ 13:20

TOP 10 PLAYERS

10 lojtarë në garë për të mirin e UEFA-së

Champions League/Europa League/UEFA Euro 2016

10 lojtarë në garë për të mirin e UEFA-së

18/07/16 @ 15:01

SHEVA

Shevchenko përballë Kosovës

Russia 2018/Përfaqësuesja/International/UEFA Euro 2016/Transfere

Shevchenko përballë Kosovës

15/07/16 @ 16:00

BELGJIKË

Shkarkohet Wilmots

Russia 2018/International/UEFA Euro 2016/Transfere

Shkarkohet Wilmots

15/07/16 @ 15:38

EURO2016

Gera mposht Shaqirin për golin më të bukur

UEFA Euro 2016

Gera mposht Shaqirin për golin më të bukur

13/07/16 @ 16:08


 
Të gjitha lajmet nga UEFA Euro 2016