Të gjitha lajmet

KUALIFIKIMET NË FUTSALL

Me humbje nga Sllovenia, Kosova eliminohet

Foto: FFK

Me humbje nga Sllovenia, Kosova eliminohet

Teksti: FFK

28 October, 2019 @13:15

Njëra ndër ndeshjet më të forta dhe më cilësore në rrethin e dytë të kualifikimeve për Botërorin 2020 në futsall, ishte përballja e djemve të Kosovës me Slloveninë.

Futbollistët tanë në pjesën e parë ishin mbizotërues në terren, kaluan në epërsi qysh në minutën e 3-të të takimit dhe në vazhdim krijuan disa raste të qindpërqindta po pa kurorëzim.

Njëherë goditën edhe shtyllën. Sllovenëve në këtë pjesë asgjë nuk u shkonte përdore deri në minutën e 18-të kur Osredkar barazoi shifrat nga një gjysmërasti dhe me këtë rezultat u përmbyllë pjesa e parë.

Në pjesën e dytë ndodhi rizgjimi i plotë i sllovenëve, të cilët kaluan në epërsi duke shënuar edhe 6 herë. Edhe në këtë pjesë futbollistët tanë u orvatën të bëjnë diçka më shumë, por përballë patën një skuadër të përgatitur mjaft mirë fizikisht dhe me teknikë të përsosur, gjë që edhe shënuan fitore bindëse.

Kësisoj, Kombëtarja e Kosovës në futsall i mbylli këto kualifikime me dy humbje dhe një fitore.

Dardanët humbën nga Ukraina në ndeshjen e parë (1:7), shënuan fitore ndaj Maqedonisë së Veriut (7:5) dhe sonte pësuan humbje nga Sllovenia (1:7), duke e përfunduar ëndrrën e Botërorit në rrethin e dytë kualifikues.

Pas ndeshjes, përzgjedhësi Ramadan Cimili deklaroi: “I përgëzoj futbollistët për angazhim . Në pjesën e parë ishim më të mirë, por nuk arritëm t’i konkretizojmë gjithë ato raste. Pjesa e dytë u takoi sllovenëve, ndonëse edhe në këtë pjesë patëm disa raste. Të gjitha ekipet ishin të forta dhe neve na mbetet të punojmë më shumë për të ardhmen.”.

 

 i:

Kosova – Sllovenia 1:7 (1:1)
Qendra sportive “Jane Sandanski” “ Shkup.
Shikues: 400
Gjyqtarë: Julien Lang(Fra), Daniel Matkoviç(Sui) e Marc Birkett(Eng).
Shënues: Maxharaj(3.33) për Kos. e Osredkar(18.38, 27.25), Çujec(23.00 E 36.00), Mordej(25.23),Çeh(34.20 p) e Turk(39.1) për Sllo.
Kosova: Prenqi, Qerimi, Krasniqi, Alaj e Rukovci ( 5 e parë): Ramadani, Topilla, Paqarizi, Hyseni, Dervishaj, Gjinovci, Krasniqi e Mazreku.
Sllovenia: Pushkar, Hozjan, Çujec, Osredkar, Fidershek, (5 e parë), Lovrençiç, , Zajc, Koren, Turk, Bukovec, R. Mordej ,Dushçak, Çeh, Fetiç.

MEDIA TALK

Challandes parashikon muajin e ndeshjes Maqedonia V - Kosova

7 April, 2020 @0:21

Selektori më i suksesshëm i Kosovës në historinë e shkurtër të vendit tonë në gara ndërkombëtare, Bernard Challandes, duke folë…

JUGKOREANI

Son Heung-min shkon në ushtri

6 April, 2020 @23:58

Futbollisti i Tottenham Hotspurit, Son Heung-min, do të kryejë shërbimin ushtarak në shtetin e tij, Kore të Jugut, ka konfirmuar…

DON BALON

Marash Kumbulla në radar të Real Madridit

6 April, 2020 @15:33

Qendërmbrojtësi i kombëtares shqiptare, Marash Kumbulla, i është ofruar si zgjidhje kryetarit të Real Madridit Florentino Perez, shkruan sot Don…

STINORI 1999/2000

Tabelat përfundimtare 1999/2000 të Ligave të Dyta të Kosovës

Foto nga arkivi i Brahim Vojvodës, sulmuesit të KF Drenica

6 April, 2020 @14:58

Ishte sezoni i parë i pasluftës në Ligë të Dytë të Kosovës, që në fakt ishin dy. Liga e Dytë…

TOP 10

Laureatët e vitit 2000 nga FFK

6 April, 2020 @0:12

Në stinorin e parë të pasluftës në Kosovë dhe pas shpalljes së Prishtinës kampione të Kosovës, e Gjilanit fitues të…

Të gjitha lajmet nga