Të gjitha lajmet

NIGERIA

Mundësia e gjeneratës së re

Mundësia e gjeneratës së re

Shkruan: LUAN MORINA

17 June, 2018 @12:53

Nigerianët u mposhtën në ndeshjen e parë, por kush janë pjesë e kësaj gjenerate dhe çka pritet nga ata?

KAMELEONI

Mobiliteti i lojtarëve për të luajtur në pozita të ndryshme, brenda e edhe jashtë një reparti, i jep mundësinë trajnerit gjerman, Gernot Rohr për të manipuluar me formacion. Derisa në kualifikimet për Kupën e Botës ka luajtur me 4-2-3-1, në ndeshjet përgatitore ka përdorur edhe mbrojtjen me tre lojtarë me 3-5-2, formacionin defensiv 4-4-1, ka shtyrë tre veta në sulm me 4-3-3, si dhe kuptohet, formacionin e familjarizuar 4-2-3-1.

KAMPIONË

Pas kualifikimit të parë në Kupën e Botës, në SHBA, ku bashkë me Arabinë Saudite, ishin ndër vendet që befasuan në kalimin e grupeve, gjenerata e artë e futbollit nigerian, e mbushur me talente që ende në moshën olimpike, do të befasonte Argjentinën në finalen e Atlantas në vitin 1996. I njëjti sukses do të vinte edhe në Francë, tani duke kaluar grupin me Paraguain duke lënë jashtë Spanjën. Në vitin 2002 e 2010 s’do të kalonin grupet, gjersa në Gjermani s’do të kualifikoheshin.
Në Brazil, para katër viteve vinin si kampionë afrikan. Në vitin 2013, në finale mposhtnin Burkina Fason, për titullin e tretë pas viteve 1980, dhe titullin e vitit 1994. Atëbotë në Tunizi, në grupin B do të kalonin Gabonin me tre gola, para se të luanin baras me Egjiptin. Si të dytët, do të kalonin grupin me tri ekipe për t’u ndeshur në çerekfinale me Zairen, ku Rashidi Yekini, do të shënonte përsëri dy gola. Në gjysmëfinale binte Bregu i Fildishtë pas penalltive, gjersa Yekini përsëri do të shënonte njërin nga dy golat në pjesën e rregullt. Në finale, rezervisti i Barcelonës për katër vite, i cili në Camp Nou do të vinte dy vite më vonë nga Sportingu i Lisbonës, Emmanuel Amunike do të shënonte dy golat e fitores kundër Zambisë.

Holandezi Clemens Westerhof ishte trajner i Nigerisë në këtë kampionat, para se t’i dërgonte në Kupën e Botës. Njihet si rilindës i futbollit nigerian, dhe udhërrëfyesi i tyre deri në arenën globale. Uche Okechukwu, Uche Okafor, Finidi George, Jay-Jay Okocha, Sunday Oliseh, Viktor Ikpeba, Rashidi Yekini, e Daniel Amokachi do të bëheshin emra të paharruar të historisë nigeriane, dhe shembuj për shumë lojtarë që këtë verë në Rusi mbajnë fanellën e Nigerisë.

EKIPI

Rezervisti i La Corunas, Francis Uzohu, si 19 vjeçar mund të fitoj mundësinë të mbroj para Ezenwas e Akpeyit, të dy veteranë por pa përvojë evropiane. Leon Balogun i transferuar në Premier League tek Brightoni, bashkë me Troost Ekongun e Bursaspor pritet të udhëheq mbrojtjen, me Idowun e një tjetër lojtarë të Bursaspor, Shehi Abdullahin në krahët e mbrojtjes. Në mbrojtje është edhe Kenneth Omerou i Chelsat i cili tri vitet e fundit i ka kaluar si i huazuar në superligën turke.

Ndidi e Onazi duhet të jenë shtyllat e mesfushës, me Obi Mikel, tani në Tianjin më të avancuar. Victor Moses i Chelseat luan si krah i mesfushës, bashkë me Alex Iwobin në krahun tjetër, duke e bërë një sulm të Premier League me Iheanachon në qendër të sulmit. Aty janë edhe Ahmed Musa, e Odion Ighalo për të ndihmuar në shënimin e golave, pa përjashtuar edhe Etebon e Stoke Cityt.

RUSSIA2018

Janë në njërin në grupet më të baraspeshuara. E hapën me Kroacinë. Më pas ndeshen me Islandën, më 22 qershor në ora 17, para se të shkojnë në Shën Petersburg, kundër Argjentinës me datë 26 qershor. Shanset për të kaluar grupin janë të barabarta me Islandën.SPANJA

Dominuesit spanjoll dhe Vendimi

17 June, 2018 @12:34

Spanja dy herë ka arritur në gjysmëfinale të Kupës së Botës. Herën e parë, në vitin 1950 përfundonte e katërta,…

CHRITIAN ERIKSEN

Loja e mirë, s’ta fiton ndeshjen

Foto & Stats: fifa.com

17 June, 2018 @12:08

Mesfushori dhe lojtari më i mirë danez në Botëror, Christian Eriksen, pas fitores së vendit të tij ndaj Perusë dje,…

ANTOINE GRIEZMANN

7-shja e parë franceze që shënon!!!

Foto & Stats/ FIFA

17 June, 2018 @11:40

Me golin e shënuar dje nga penalltia në përballje ndaj Australisë, Antoine Griezmann, besoni apo jo, është bërë futbollisti i…

DITARI RUS (3)

Ditë e penalltive

Fotot: fifa/fb

16 June, 2018 @23:09

‘VAR-i ka dal prej xheneti’ Tifozët e rregullt të Serie A, e sidomos Bundesligës, tashmë ka kohë që e kanë…

GRUPI D: KROACIA - NIGERIA

Kroacia, lidere e “grupit të vdekjes”

Foto: fifa/squawka

16 June, 2018 @22:51

Kroacia me përvojë dhe me njërën ndër mesfushora më të mira në botë aktualisht, nuk e ka pasur vështirë të…

11-SHET

Kroacia vs. Nigeria, formacionet startuese

16 June, 2018 @20:11

Janë publikuar formacionet startuese të Kroacisë dhe të Nigerisë.

GRUPI C: PERU - DANIMARKA

Peru s’shfrytëzon VARiantin, Poulsen shpëton Danimarkën

16 June, 2018 @19:57

Nëse nuk shënon,pëson!. Ky ligj i futbollit u aplikua në ndeshjen Peru - Danimarkë. Në minutat shtesë të pjesës së…

11-SHET

Peru vs. Danimarka, formacionet startuese

16 June, 2018 @17:22

Janë publikuar formacionet startuese të Perusë dhe të Danimarkës.

GRUPI D: ARGJENTINA - ISLANDA

Islanda debuton me barazim

16 June, 2018 @17:15

Shkëlqimi i Islandës në vitet e fundit, vazhdoi edhe në debutimin e tyre në Kupën e Botës Rusia 2018. Islanda…

11-SHET: ARGJENTINA - ISLANDA

Argjentina vs. Islanda, formacionet startuese

16 June, 2018 @14:00

Janë publikuar formacionet startuese të Argjentinës dhe Islandës rreth 1 orë para ndeshjes. ORARI DHE TABELAT Argjentina: Caballero; Tagliafico,…

CLUB BENEFIT PROGRAM

Sa fituan klubet nga Botërori?

Foto: fifa.com

4 December, 2018 @15:32

Pas përfundimit të Kampionatit Botëror ”Rusia 2018” FIFA sot ka bërë të ditur pagesat që do t’i derdhen klubeve…

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me vendin e tij, Kroacinë, në Kampionatin Botëror “Rusia 2018” ka vendosur…

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për gabimet e gjyqtarëve, as një javë pas përfundimit…

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit Rusia 2018 do të publikohet së shpejti…

DITARI RUS (22)

Kampionët e Botës

Fotot: FIFA/fb

16 July, 2018 @23:09

Kampionët e rinj të Botës janë ekipi me lojtarët më cilësor në botë. Por, a është ekipi me lojën më…

Të gjitha lajmet nga Russia 2018