Të gjitha lajmet

OPINION

Parashikim sezonal i Championshipit

Parashikim sezonal i Championshipit

Shkruan: LUAN MORINA

4 August, 2017 @15:52

Vitin e kaluar, Championship kishte trajnerë me më shumë tituj të fituar të Ligës së Kampionëve se sa Serie A e Ligue 1 së bashku. Nga ata trajnerë, vetëm njëri siguroi kualifikimin në Premier League, derisa të tjerët e përfunduan sezonin para kohe.

Trajnerë ka edhe këtë vit. Trajnerë me histori dhe përvojë edhe në Premier League. Më së miri në këtë aspekt janë Aston Villa të cilët nisin sezonin me ekspertin e ngjitjeve në Premier League, Steve Bruce. Kanë shtuar edhe John Terryn si lider, derisa kanë larguar disa teprica të panevojshme si Cissokho e Kozak. Bazohen kryesisht në lojtarë që tashmë kanë pasur sezonin e kaluar, me besimin që mund të bëjnë diçka më të mirë. Fatkeqësisht do të mungoj përsëri Grealish, për disa muaj.

hull

Favoriti kryesor për të fituar këtë sezon për mendimin tim është Middlesbrough. Boro ka marrë Gary Monkun i cili kishte këndellur Leedsin e Massimo Cellinos, si dhe ka kryer disa transferime të mençura, sidomos në fazën e sulmit. Ndërkohë Leeds ka provuar të shtoj përvojë duke mbajtur skeletin e sezonit të kaluar, kuptohet pa Cellinon.

Dy favoritë tjerë pas Middlesbrough duhet të jenë Sunderland dhe Hull City! Kështu do të mendonim, por Sunderland duket se po provon të zhvishet për të kaluar edhe një sezon tjetër në Championship. Nuk janë shumë agresiv në blerje, ngjashëm si Hull City. Një ekip tjetër që po ndjek të njëjtën rrugë është edhe Derby County. Kanë shitur lojtarët më të mirë, dhe pas disa sezoneve në prag të ngjitjes, duket se kanë heq dorë.

ful

Fulham dhe Reading janë Derby i para dy sezoneve. Londinezët kanë Jokanovic si trajner, i cili bëri revolucion vitin e kaluar me Fulhamin dhe më herët ka ngjitur ekipe në Premier League. Ndërkohë sezoni i parë i Jaap Stam përfundoi vetëm pas penalltive. Holandezi ka bërë një hap fillestar goxha të madh në zejen e trajnerit. Të dy ekipet kanë bërë pak ndryshime.

ovo

Një ekip i çmendur në Championship janë ujqërit e Wolverhamptonit. Kanë shpenzuar pamend në transferime dhe atë kryesisht portugez – klient të Jorge Mendesit. Ashtu siç janë Manchester United ekip i Mino Raiolas, ashtu duket të jenë Wolves për Mendesin. Portugezi ka mbi 5 lojtarë me kontratë tek Wolves, përfshirë edhe trajnerin. Sikur kjo të mos mjaftojë, ai bën edhe rolin e konsulentit për pronarët kinez të këtij ekipi. S’mund të dyshojmë në talentin e Ruben Neves, por sa do të përshtatet ai dhe të tjerët në futbollin anglez, mbetet të shihet. Kualifikimi në Premier League? S’besoj!

neve

Mick McCarthy, Nigel Clough (në hije të prindit akoma), Nigel Person, Neill Warnock, e mbi të gjitha Harry Redknapp tek Birmingham City. Disa nga emrat më të njohur të futbollit anglez do të jenë aty në pankina të Championship. Sigurisht që disa do të përfundojnë sezonin para kohe. Por, së paku për fillim do të jenë aty.

nott

Këtë vit do të kemi edhe derbin e Sheffield, rënien e shumë pritur të Nottingham League One me pronarët e ri, bashkë me Boltonin dhe QPR-në! E di që është parashikim i rëndë, por Championshipit nuk i dihet kurrë. Besoj që ka kandidatë më të denjë për të rënë nga liga.

PASQYRA

Mediat italiane: Kujdes Hasanin e Ibraimin

Foto: kfshkendija.com

4 August, 2017 @15:27

Me t’i rënë Shkëndija në short Milanit, mediat italiane kanë filluar t’i paraqesin futbollistët e ekipit të Shkëndisë opinionit, ndërsa…

OPINION

Parashikimi i stinorit në Ligue 1

4 August, 2017 @15:09

Carlo Ancelotti ka një sozie në Ligue1. Unai Emery! Pas Ancelottit, vetëm Unai Emery mund të humbiste një titull në…

DEKLAROHET MONTELLA

Montella: S’i njoh, por do të mësoj për ta

4 August, 2017 @14:45

Trajneri i Milanit, Vincenzo Montella, ka komentuar rivalin e radhës në Europa League për ekipin e tij, Shkëndijën. Ai…

MILIONAT

Duelet në miliona euro

4 August, 2017 @14:10

Faqja gjermane e specializuar për llogaritje të transfereve të lojtarëve, Transfermarkt, menjëherë pas shortit për Ligë të Kampionëve, e ka…

EUROPA LEAGUE PLAY-OFF

Shorti i plotë i Europa League

4 August, 2017 @13:29

Pas shortit të Champions Leagues, në Nyon të Zvicrës u mbajt edhe shortin për fazën Play-Off në Europa League. …

SHKËNDIJA - MILAN

Konfirmohet stadiumi për ndeshjen Shkëndija - Milan

4 August, 2017 @13:27

Menjëherë pas shortit të Europa Leagues, ku u vendos që Shkëndija të takohet me Milanin në fazën Play-Off të…

EUROPA LEAGUE

Skënderbeu kupton kundërshtarin

4 August, 2017 @13:16

Pasi e arriti fazën Play-Off mbrëmë pas triumfit ndaj Mlada Boleslavit, Skënderbeu e ka kuptuar kundërshtarin me të cilin do…

EUROPA LEAGUE

Shkëndija ndaj 7 herë kampionit evropian

4 August, 2017 @13:10

Shorti i mbajtur sot në Nyon të Zvicrës ka vendosur që Shkëndija në fazën Play-Off të Europa Leagues të përballet…

CHAMPIONS LEAGUE PLAY-OFF

Olympiacosi i Hasit takohet me Rijekën

4 August, 2017 @12:54

Në shortin e mbajtur sot, kundërshtarin për fazën Play-Off të Champions Leagues e ka kuptuar edhe Olympiacosi, skuadra greke që…

CHAMPIONS LEAGUE PLAY-OFF

Kuptohet shorti i fazës Play-Off

4 August, 2017 @12:07

Në Nyon të Zvicrës sot është mbajtur shorti i fazës Play Off të Ligës së Kampionëve. Për ta siguruar një…

FA CUP: CHELSEA - UNITED

United eliminon Chelsean, kuptohen çiftet çerekfinale

Foto: Manchester United

18 February, 2019 @22:41

Me një paraqitje fantastike ekipore, United ka arritur të shënojë fitore 0-2 në ‘Stamford Bridge’, për ta eliminuar kështu Chelsean…

FA CUP: SWANSEA - BRENTFORD

Celina magjik, gol + asist, kualifikon Swansean

17 February, 2019 @19:05

Futbollisti i reprezentacionit të Kosovës, Bersant Celina, ka shkëlqyer në ndeshjen e ekipit të tij sot në përballje ndaj Brentfordit.…

AARON RAMSEY TE JUVENTUS

Britaniku më i paguar në histori

Fotot: Juventus.com & Arsenal.com

11 February, 2019 @22:49

Mesfushori i Arsenalit, uellsiani Aaron Ramsey do të bëhet lojtari më i paguar nga ishulli në histori. Tashmë është…

NË LIGË TË KATËRT

Trajneri Scholes

Foto: Oldham Official

11 February, 2019 @13:45

Prej sot edhe zyrtarisht mesfushori legjendar i Manchester Unitedit, Paul Scholes, është trajner. Ai është emëruar në detyrën e…

CITY - CHELSEA

Turpëron Chelsean, rimerr kreun

10 February, 2019 @18:51

Ajo që duhej të ishte ndeshja më e mirë e javës në Angli, doli të ishte më jo-interesantja. Skuadra e…

Të gjitha lajmet nga Premier League