Të gjitha lajmet

CARABAO CUP

Penalltitë vendosin, Muriç fiton trofeun e parë me Cityn

Foto: Sky Sports

Penalltitë vendosin, Muriç fiton trofeun e parë me Cityn

24 February, 2019 @20:19

Chelsea
Manchester City
Chelsea 0(3) : 0(4) Manchester City

Wembley Stadium

Manchester City është fitues i Carabao Cup për sezonin 2018/2019!

Skuadra e drejtuar nga Pep Guardiola triumfoi me penallti ndaj Chelseat të Maurizio Sarrit, për ta fituar kështu trofeun e Kupës së Ligës.

Koha e rregullt përfundoi pa gola, ndërsa njëjtë përfunduan edhe dy vazhdimet prej 15 minutave dhe kështu fituesi u detyrua të vendosej përmes gjuajtjeve të penalltive. E në penallti, më e mirë u tregua skuadra e Cityt, e cila gaboi vetëm një herë (Sane), kurse te Chelsea gabuan dy lojtarë (Jorginho dhe Luiz).

Edhe pse kishte qenë startues i rregullt për Cityn gjatë gjithë garës, sonte Arijanet Muriçi, portieri i Kosovës, ishte në bankën rezervë, mirëpo kjo nuk e pengon atë që sonte ta marrë medaljen e parë me klubin anglez. Madje, Muriçi kishte luajtur rol vendimtar në fitoren e Cityt ndaj Leicesterit në çerekfinalen e Carabao Cup, pasi që City kaloi në gjysmëfinale falë pritjeve të Muriçit në gjuajtjet e penalltive.

Për t’u përmendur nga kjo ndeshje është edhe një ‘incident’ mes Sarrit e Kepas, trajnerit dhe portierit të Chelseat, me këtë të fundit që nuk pranonte të zëvendësohej, gjë që shkakoi ‘nervozë’ të madhe te trajneri italian. Fillimisht Kepa pësoi një lëndim që u mendua se do ta detyronte të largohej nga loja, mirëpo ai insistonte se nuk kishte nevojë për zëvendësim, përkundër faktit që trajneri i tij dëshironte ta zëvendësonte me apo pa lëndim të pësuar.

Për më tepër, shikoni videon e mëposhtme:

 

 

 

 

SHQIP NË BOTË

Amir Rrahami shënon në fitoren e Dinamos

24 February, 2019 @19:21

Në fitoren e Dinamo Zagrebit ndaj skuadrës së Osijekut, skuadrën ku aktivizohet Kristal Abazaj, njërin nga golat e skuadrës vendase…

ARBËRIA - VUSHTRRIA

Lleshi sjell fitoren e madhe për liderin

Foto: KFVushtrria/fb

24 February, 2019 @17:29

Në një ndeshje mjaft luftarake ku lideri kërkonte tre pikë, ndërsa vendasit pikë shtesë për tu ngritur më lart, Vushtrria…

MONTPELLIER - REIMS

Super Zeneli, gol dhe asist në fitore

TOPSPORTI / A.P

24 February, 2019 @17:23

Në fitoren e shënuar në udhëtim te Montpellieri, vendimtar për skuadrën e Reimsit ishte Arbër Zeneli. Anësori i Përfaqësueses së…

UNITED - LIVERPOOL

Derbi i lëndimeve, pa gola

24 February, 2019 @17:10

Pa gola ka përfunduar derbi më i madh anglez mes Manchester Unitedit dhe Liverpoolit në ‘Old Trafford’. Skuadrat në fjalë…

VËLLAZNIMI - 2 KORRIKU

Vula e Rogova i japin nismë të mbarë Vëllaznimit

Foto: KFVellaznimi/fb

24 February, 2019 @16:59

Skuadra e Vëllaznimit që u bë ndër skuadrat më të përforcuara në afatin kalimtar dimëror, ka nisur mbarë pjesën pranverore…

UNITED - LIVERPOOL

Derbi i lëndimeve, pa gola

24 February, 2019 @17:10

Pa gola ka përfunduar derbi më i madh anglez mes Manchester Unitedit dhe Liverpoolit në ‘Old Trafford’. Skuadrat në fjalë…

VENDIMI I FIFAs

S’ka transfere, FIFA dënon Chelsean

22 February, 2019 @11:26

Chelsea është dënuar nga FIFA me ndalesë transferimi për dy afatet e radhës kalimtare në futboll. Gjithashtu, ekipi nga…

NGA FEDERATA ANGLEZE

Dënohet Klopp për koment ndaj referit

Jurgen Klopp, trajner i Liverpoolit/ Foto: premierleague.com

21 February, 2019 @23:39

Kryetrajneri i Liverpoolit, gjermani Jurgen Klopp është dënuar me 51 mijë e 753 euro (45 mijë funta angleze) nga Federata…

FA CUP: CHELSEA - UNITED

United eliminon Chelsean, kuptohen çiftet çerekfinale

Foto: Manchester United

18 February, 2019 @22:41

Me një paraqitje fantastike ekipore, United ka arritur të shënojë fitore 0-2 në ‘Stamford Bridge’, për ta eliminuar kështu Chelsean…

FA CUP: SWANSEA - BRENTFORD

Celina magjik, gol + asist, kualifikon Swansean

17 February, 2019 @19:05

Futbollisti i reprezentacionit të Kosovës, Bersant Celina, ka shkëlqyer në ndeshjen e ekipit të tij sot në përballje ndaj Brentfordit.…

Të gjitha lajmet nga Premier League