Të gjitha lajmet

KAMPIONI I RI I EUROPËS

Portugalia, kampione historike

Portugalia, kampione historike

10 July, 2016 @22:14

Portugalia është triumfuese e EURO2016 me fitore minimale ndaj Francës në finale pas vazhdimeve.

Ky është titulli i parë kampion për Portugalinë në një europian.

VAZHDIMET

Derisa pjesa e parë e vazhdimeve kaloi qetë, në fillim të pjesës së dytë të vazhdimeve, Eder me një goditje mbi 20 metra shënoi për golin e epërsisë së Portugalisë 1-0.

 

PJESA E DYTË

Portugalia duroi rastin e Andre Pierre Gignac që përfundoi në shtyllë në minutën e 90 të ndeshjes, ndërsa kishte mundësi ideale përmes një krosimi të Luis Nanit dhe tentimit me gërshërë të Ricardo Quaresmas para saj.

Pjesa e dytë kaloi në posedim të topit në anën e francezëve, por rastet e mundësitë u shpërdoruan, derisa portugezët me mençuri dëbuan gjithçka larg portës.

PJESA E PARË

45 minutat e para të ndeshjes u përshkruan nga dy ndodhi kryesore.

Super parada e Rui Patricios, pas tentimit me kokë të Antoine Griezmannit, kur tentoi lobimin, të cilin Patricio e nuhati dhe ishte në pozitë adekuate për të kërcyer dhe për ta mbrojtur topin që shkonte drejt portës.

c

Tjetra ishte, lëndimi i Crisitano Ronaldos në minutën e 20-të të ndeshjes pas startit të pakontrolluar të Dimitri Payetit, që çoi në largimin e Ronaldos nga ndeshja 5 minuta më vonë, pasi që nuk i duroi dhimbjet.

po

EURO 2024

Gjermania dhe Turqia, në fazën e fundit

27 July, 2018 @10:00

Tashmë kur kanë mbetur edhe dy muaj deri në vendimin përfundimtar, Gjermania dhe Turqia janë kandidatet e vetme për organizimin…

SHQIPËRIA NË EURO2016

1 vit nga nata historike!

11 October, 2016 @16:31

Pikërisht në këtë datë në vitin 2015, Shqipëria shënoi fitore në takimin ndaj Armenisë, për ta shkruar kështu historinë duke…

EURO2016

Griezmann, më i miri i kampionatit

8 October, 2016 @12:26

Para ndeshjes me Bullgarinë mbrëmë, Antoine Griezmann e morri çmimin si “Lojtari i Kampionatit”, çmimi i cili merret nga…

UEFA NJOFTON

Përfitime për klubet që dërguan lojtarë në EURO2016

10 September, 2016 @13:20

UEFA ka bërë të ditur përmes një njoftimi se 659 klube do të përfitojnë nga UEFA-ja të holla, për shkak…

TOP 10 PLAYERS

10 lojtarë në garë për të mirin e UEFA-së

Lionel Messi, fitoi çmimin e më të mirit për stinorin 2014/15 nga UEFA-ja.

18 July, 2016 @15:01

UEFA sot ka bërë të ditur listën prej 10 lojtarëve që kanë kaluar fazën e parë të votimit dhe kanë…

Të gjitha lajmet nga UEFA Euro 2016