Të gjitha lajmet

KOLUMNE

Rishikim sezoni – La Liga

Rishikim sezoni – La Liga

Shkruan: LUAN MORINA

28 May, 2018 @23:24

Prej xhiros së dhjetë në La Liga, vetëm dy ekipe kanë ndryshuar rezultatin në fund – Betisi që ka siguruar Europa League dhe Deportivo Alaves që siguruan mbijetesën. Katër të parat, dy të fundit, dhe dy ekipet që siguruan Europa League nuk kanë ndryshuar që nga atëherë.

GIRONA, BEFASIA E KËNDSHME

Megjithatë, në ato dhjetë xhirot e para, e edhe në pjesën e mbetur kanë qenë disa lëvizje të papritura për të mirë e për të keqe të ekipeve. Girona ka qenë befasia më e këndshme e sezonit. Nën udhëheqjen e Portus, me Stuanin e rikthyer nga Premier League, dhe Maffeon i cili u largua për në Stuttgart, Girona arriti të lejoj vetëm dy pikë Atleticos, derisa mposhti Realin si vendas. Pozita e dhjetë në fund është një pasqyrë e drejtë për ekipin e Pablo Machin, i cili tani është ndër emrat më të kërkuar në Spanjë.

GETAFE, MË MIRË

Edhe më mirë ia doli Getafe që ishte pranë Evropës në fund, ndërsa Eibari përsëri sfidoi pritjet duke mbetur në dhjetëshen e parë. Kjo renditje e dhjetëshes së parë la në pozita të pa-lakmueshme dy ekipet baske – Athleticun dhe Sociedadin. Që të dyja ishin të dëmtuara edhe me angazhimin në Europa League, e cila si gjithnjë ekipeve me skuadër jo mjaft të dendur u lë pasoja. Tek Athleticu ndikoi edhe numri i madh i lëndimeve.

MALAGA, JOSERIOZE

Nëse mund të hedhim një trajektore tek e përbashkëta e ekipeve që bien nga kategoritë kryesore nëpër Evropë është se pjesa dërrmuese e ekipit është e përbërë prej lojtarëve të huazuar. Malaga kishte tërë repartin e sulmit të huazuar, e nuk ishin mirë as me lëndime. Jo-serioziteti në përbërjen e ekipit i dërgon në LaLiga 123 nga një ekip gjysmë-finalist i Ligës së Kampionëve. Ngjashëm kishte ndodhur edhe me Deportivo La Corunan, e cila për dallim prej Malagas, në dimër kishte sjell Muntarin dhe Krohn-Dehlin, dy veteranë të cilët me gati moshatarin e tyre Clarence Seedorf nuk arritën të mbanin gjysmë-finalistët tjerë të Ligës së Kampionëve në LaLiga. Las Palmasi dy golashënuesit më të mirë i kishte të huazuar, me Remyn e larguar në janar. Që të tri ekipet, jo vetëm në tabelë ishin në distancë nga shtatëmbëdhjetë ekipet e tjera.

FATI I BETISIT

Betisi mund të ketë fatin e Sociedadit e Athleticut nëse nuk investojnë në ekip gjatë verës. Kanë pasur një sezon të shkëlqyeshëm përkundër lëndimit afatgjatë të Sanabrias. Prurjet e verës së kaluar kanë funksionuar për merak, sidomos Sergio Leon e Cristian Tello. Bartra ka ardhur në janar për të shkarkuar barrën nga Mandi e Feddal, gjersa Junior, Ruiz, e Camarasa janë treguar si talente me të ardhme të ndritur tek të gjelbrit e Sevijës.

ESPANYOLI DËSHPËRIM

Dëshpërim ka qenë ndoshta sezoni i Espanyolit, të cilët vitin e kaluar për pak munguan nga Evropa. Largimi i Quique Sanchez Flores zor që mund të këndell ekipin për sezonin e ardhshëm, ku pres edhe Celta të zhytet në luftë për dhjetëshen e parë.

ALAVES DHE ABELARDO, SHPRESË

Ekipi më mbresëlënës pas Betisit, duhet të jetë Deportivo Alaves. Abelardo ka ngjallur si ekip duke i ngjitur nga zona e LaLiga123 deri në pozitën e dymbëdhjetë. Rezultatet e Alavesit ndoshta mund të jenë edhe frymëzim për ndërrimin e shpeshtë të trajnerëve nëse gjërat nuk funksionojnë. Ndërrimet e shpeshta kanë kryer punë këtë sezon edhe tek Sevilla.

MONTELLA

Sevilla ka pasur sezonin më të keq me marrjen e Montellas, i cili nuk është trajner i dobët, por erdhi në një kohë të keqe në karrierën e tij, edhe nuk pati shumë kohë për të stabilizuar ekipin në një ligë krejt të re për të. Villarreali është ekipi që do të duhej të bënte shumë më tepër me përbërjen, me mesfushën që ka. Disa nga talentet më të mëdha në futbollin spanjoll, me Rodrin që tashmë është larguar tek Atletico, Villarreal ka bartur pasojat e lëndimeve në mbrojtje dhe paqartësisë së sulmit.

VALENCIA

Valencia kthehet më në fund aty ku e ka vendin. Transferime të qëlluara, lojë goxha të mirë në krahasim me vitet paraprake, meritojnë kualifikimin në Champions. Për tri ekipet tjera do të jenë analizat e veçanta.

E La Liga, këtë vit ka shkuar duke u përmirësuar, ani pse siç e ceka më lartë, frontet janë përmbyllur pothuajse në çerekun e parë të sezonit.

 

BERNARD CHALLANDES

Shqipëria ka shumë përvojë

28 May, 2018 @23:10

Selektori i Kosovës, Bernard Challandes, në konferencën për shtyp para ndeshjes ndaj Shqipërisë që zhvillohet nesër në Zurich, ka thënë…

FABINHO

Liverpool blen brazilianin e Monacos

Foto: liverpoolfc.com

28 May, 2018 @22:49

Liverpool arrin marrëveshje me Monacon për blerjen e mesfushorit brazilian të ekipit francez, Fabinho. Finalisti i Ligës së Kampionëve…

JUVENTUS E KËRKON

Oferta e kampionit gati për Darmianin

28 May, 2018 @19:43

Mbrojtësi i Manchester Unitedit, Matteo Darmian, mund të kthehet në Itali. Kjo pasi që sipas raporteve të Tuttosport, Juventus ka…

ANTE CORIC

Talenti kroat te Roma

28 May, 2018 @19:34

Edhe zyrtarisht, Roma ka nënshkruar kontratë me mesfushorin e talentuar kroat, Ante Coric. Futbollisti i deritashëm i Dinamo Zagrebit…

SOKRATIS

Greku i Dortmundit, para Arsenalit

28 May, 2018 @19:24

Unai Emery do të bëj lëvizjen e parë si trajner i Arsenalit. Siç raportojnë mediat e huaja, reprezentuesi grek, Sokratis…

MEDIA

De Vrij neroazzurr

28 May, 2018 @19:20

Futbollisti holandez që bëri emër te Lazio, Stefan de Vrij, thuhet që do të nënshkruajë kontratë 5 vjeçare me Interin,…

BARAZH: RAHOVECI - ISTOGU

Istogu kthehet në Ligë të Parë, Rahoveci bie

28 May, 2018 @19:00

Istogu është rikthyer në Ligën e Parë, pasi një viti qëndrim në Ligën e Dytë, pasi në ndeshjen e barazhit…

PREJ FERRONIKELIT

Ahmet Haliti kthehet te Prishtina

Foto: KFFerronikeli/fb

28 May, 2018 @17:02

Pas dy viteve të fundit të kaluara te Ferronikeli, futbollisti që ka edhe përvojë edhe në Superioren shqiptare, Ahmet Haliti…

BILETAT

Interesim i madh për Kosovë-Shqipëri

28 May, 2018 @1:01

Numër i madh i biletave tashmë janë shitur për përballjen Kosovë - Shqipëri që zhvillohet në Lutzigrund të Zurichut më…

KUPA E KOSOVËS

Prishtina fiton Kupën pas penalltive

27 May, 2018 @18:40

Prishtina ka përfunduar stinorin me trofe. Pas 90 minutave të kaluara në ndeshje me rezultat të barabartë, 1-1, bardhekaltërit kanë…

REAL MADRID - GIRONA

Fitore historike nga Girona, Reali turpërohet në shtëpi

17 February, 2019 @14:45

Girona e mposhti gjigandin spanjoll Real Madridin si mysafire me rezultat 1-2. Real Madridi që nga minuta e 25’, kaloi…

BARCELONA - VALLADOLID

Messi mjaftoi për rikthim te fitorja

Foto: LaLiga/fb

16 February, 2019 @22:56

Pas tre barazimeve me radhë, dy në La Liga dhe një në Kupë, Barcelona ka shënuar fitoren e parë të…

RINOVIMI I KONTRATËS

Labinoti bëhet 100 milionësh me Barcelonën

15 February, 2019 @12:52

Futbollisti i talentuar i Kosovës, Labinot Kabashi, ka rinovuar kontratën e tij me Barcelonën (ekipin e të rinjve). Faqja…

DIEGO SIMEONE

Simeone vendos të ardhmen

14 February, 2019 @19:04

Trajneri i Atletico Madridit Diego Simeone i është përgjigjur thashethemeve lidhur me të ardhmen e tij. Ai sot ka…

GARETH BALE

Suspendim 4 - 12 ndeshje për këtë festim

Foto: via MundoDeportivo

14 February, 2019 @12:20

Gjesti i bërë i Gareth Bale‘it gjatë festimit të golit të tretë në fitoren e Real Madridit ndaj Atletico Madridit…

Të gjitha lajmet nga La Liga