Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

CHAMPIONS LEAGUE

Rivali i Prishtinës, në syrin e bardhekaltërve

Rivali i Prishtinës, në syrin e bardhekaltërve


Teksti: Prishtina FC

30 June, 2021 @14:09

Prishtina asnjëherë nuk është takuar në gara ndërkombëtare me skuadër më të madhe se Ferencvaros

Ju prezantojmë skuadrën e tre finaleve të kompeticioneve të mëdha dhe njëherë fituese e tyre, 32 herë kampionët e Hungarisë, Ferencvarosh

Rivali i Prishtinës i raundit të parë të UEFA Champions League, Ferencvaros apo Fradi, siç e quajnë tifozët e saj, është skuadra më e madhe hungareze dhe jo vetëm. “Shqiponjat e gjelbra” janë ndër skuadrat më të suksesshme të Evropës së Mesme. Fitues të “Inter-Cities Fairs Cup”, paraardhëse e UEFA Kupës, në vitin 1965 duke e mposhtur në finale Juventusin e madh në Torino (1-0). Gati për ta përsëritur suksesin e madh ishin po në të njëjtin kompeticion edhe më 1968 kur ishin mposhtur nga Leeds United, kurse arritën deri në finale të Kupës së Kupave edhe në vitin 1975 kur u mposhtën nga Dinamo Kiev.

Skuadra e themeluar para 122 vitesh në të quajturin “Distriktin 9” të Budapestit, janë skuadra më e trofeshme hungareze, si në garat vendore, po ashtu edhe ato ndërkombëtare. Kanë fituar 32 tituj kampion, 23 Kupa të Hungarisë dhe kanë qenë pjesëmarrëse në grupet e UEFA Europa League në edicionin 2019/20 dhe në Champions League në edicionin e fundit, 2020/21.

Kanë arritur 209 ndeshje ndërkombëtare me 95 fitore, 51 barazime dhe 63 humbje me goldallim +72, 323:251.

Një fakt interesant është se skuadra e Ferencvarosit ka bilanc të barabartë me skuadrat shqiptare, ka zhvilluar katër ndeshje, me Partizanin dhe Tiranën, nga dy me secilën duk arritur dy barazime dhe eliminim nga të “Kuqtë” e Tiranës dhe një fitore e një humbje me Tiranën, megjithëse kishin kaluar tutje.

Në “transfermarkt”, vlejnë afër 40 milionë euro, kurse lojtari më i shtrenjtë konsiderohet anëtari i Kombëtares së Shqipërisë, Myrto Uzuni me 3 milionë euro. Uzuni ishte blerë nga Lokomotiva e Zagrebit me 1.8 milionë euro. Po ashtu, anësori shqiptar është futbollisti më produktiv i skuadrës me 12 gola të shënuara dhe asistime në edicionin 2020/21.

Në kampionatin evropian “Euro 2020”, Ferencvaros ishte i përfaqësuar me pesë futbollistë në Përfaqësuesen e Hungarisë. Dy portierët, Adam Bogdan e Denes Dibusz, mbrojtësit Endre Botka (të gjitha 3 paraqitjet) e Gergo Lovrencsics (të gjitha 3 paraqitjet - 1 titullar dhe 2 zëvendësues) si dhe mesfushori, David Siger (1 ndeshje si zëvendësues).

Ferencvarosin pas 3 vitesh shumë të suksesshme, e ka lënë kryetrajneri, ish-futbollisti i njohur ukrainas, Serhiy Rebrov. Me të “gjelbrit” ka fituar tre tituj kampioni, ka luajtur në grupet e Europa dhe Champions League duke regjistruar 132 ndeshje ku prej tyre 82 fitore apo 62% me rezultat pozitiv. Ai është rikthyer te skuadra nga kishte ardhur në “Fradi”, Al-Ain të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Rebrov është zëvendësuar me strategun austriak 55 vjeç, Peter Stoger. Ish-futbollisti i skuadrave të njohura austriake, si Rapid e Austria Vjenë, para Ferencvarosit ka udhëhequr skuadra të mëdha si Borussia Dortmund (2017/18), Koln, Grazer dhe së fundi Austria Vjenë (2020/21).

Skuadra hungareze është në mesin e përgatitjeve në Austri duke zhvilluar disa miqësore me skuadra të njohura dhe duke triumfuar në to, si me kampionët e Bullgarisë, Ludogorets (3-1) dhe ata polak, Legia Varshavë (2-0).

Në garat zyrtare, Ferencvaros nuk ka pësuar humbje në 12 ndeshjet e fundit (ishte mposhtur për Kupë), kurse kampionale nuk ka pësuar që nga 20 janari apo në 18 ndeshjet e fundit.

Prishtina me Farenvarosin do të përballet në raundin e parë kualifikuese të Champions League. Ndeshja e parë në mes tyre do të luhet më 6 korrik.


LEICESTER CITY

Gol makina e Bundesligës sigurohet nga Leicester

Premier League/International/Transfere

Gol makina e Bundesligës sigurohet nga Leicester

30/06/21 @ 12:11

KF Behar zyrtarizon trajnerin për sezonin e ri

FFK Liga e parë/Transfere

KF Behar zyrtarizon trajnerin për sezonin e ri

30/06/21 @ 12:00

EURO 2020

2 përfaqësuese për herë të parë në çerekfinale

Evropiani

2 përfaqësuese për herë të parë në çerekfinale

30/06/21 @ 10:56

EURO 2020

Kompletohen çiftet e çerekfinaleve në EURO 2020

Evropiani

Kompletohen çiftet e çerekfinaleve në EURO 2020

30/06/21 @ 00:09

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve: Suedia - Ukraina

Evropiani

Notat e futbollistëve: Suedia - Ukraina

30/06/21 @ 00:03

SUEDIA - UKRAINA

Ukraina historike, për herë të parë në çerekfinale

Evropiani

Ukraina historike, për herë të parë në çerekfinale

29/06/21 @ 23:43

CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina kryen detyrën, tash e pret  Ferencvarosi

FFK Superliga/Champions League

Prishtina kryen detyrën, tash e pret Ferencvarosi

25/06/21 @ 21:53

CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina në avantazh pas 45 minutave

FFK Superliga/Champions League

Prishtina në avantazh pas 45 minutave

25/06/21 @ 20:50

11-SHET

Formacionet zyrtare: Prishtina - Inter d’Escaldes

Champions League

Formacionet zyrtare: Prishtina - Inter d’Escaldes

25/06/21 @ 19:20

CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina sonte për raundin e parë kualifikues në Champions League

FFK Superliga/Champions League

Prishtina sonte për raundin e parë kualifikues në Champions League

25/06/21 @ 10:29

UEFA

UEFA largon avantazhin e golit si mysafir

Champions League

UEFA largon avantazhin e golit si mysafir

24/06/21 @ 16:53

ZEKIRIJA RAMADANI

Ramadani e sheh pozitive fitoren me rezultat të ngushtë

Champions League

Ramadani e sheh pozitive fitoren me rezultat të ngushtë

23/06/21 @ 14:03

CHAMPIONS LEAGUE

Ish-kundërshtari i Dritës, në finale me Prishtinën

Champions League

Ish-kundërshtari i Dritës, në finale me Prishtinën

22/06/21 @ 22:24

FOLGORE - PRISHTINA

Prishtina në finale të raundit preliminar të Champions League

Champions League

Prishtina në finale të raundit preliminar të Champions League

22/06/21 @ 21:55

FORMACIONET ZYRTARE

Formacionet zyrtare: Folgore - Prishtina

Champions League

Formacionet zyrtare: Folgore - Prishtina

22/06/21 @ 19:12

PARAKUALIFIKIMET

Prishtina gati për Ligën e Kampionëve

FFK Superliga/Champions League

Prishtina gati për Ligën e Kampionëve

21/06/21 @ 23:40


 
Të gjitha lajmet nga Champions League