Të gjitha lajmet

DITARI RUS (10)

Tre luanët do të mbesin pa titull

Fotot: FIFA & Squawka

Tre luanët do të mbesin pa titull

Shkruan: LUAN MORINA

24 June, 2018 @22:17

Gjashtë gola, het-trik i Harry Kane, dy gola nga John Stones, një asistim nga Ruben Loftus-Cheek. Megjithëkëtë, ky nuk është ekip kampionësh, ndonëse kanë fituar lehtë kundër debutuesve në Kupën e Botës. Kundër Tunizisë hasën në probleme, karshi lojës ekipore, dhe fati deshi që me Panamanë të hapin serinë e golave herët.

TABELA dhe ORARI

Mezi pres të shoh se si do ballafaqohen me Belgjikën, pasi të dyja luajnë futboll të hapur deri tani, dhe formacion gati të njëjtë. Ndoshta humbësi mund të ketë më shumë fat për të arritur deri në gjysmëfinale! Por, titulli i vetëm për anglezët do të mbetet ai i vitit 1966 edhe pas kësaj Kupe.

H-ja

Loja më e bukur e ditës, dhe ndër më të bukurat e Kupës ishte ndërmjet Senegalit dhe Japonisë. Aziatikët ishin shumë më të hapur për të sulmuar, krijonin raste, sidomos në krahë, dhe si rrjedhojë shënuan dy gola të bukur. Vërtetë po më pëlqen loja e tyre, dhe me polakët tani më të eliminuar do të ishte befasi nëse arrijnë të kalojnë tutje si të parët e grupit!

Japan

Në anën tjetër Senegali edhe sot preferonte të qëndronte pas, duke pritur rastet e mira të kundërsulmit, një armë e cila përdorej mirë edhe nga japonezët. Nuk kanë përfundues të mirë dhe M’Baye Niang nuk mund të shënojë e as të marrë mbi vete ndonjërin nga qendërmbrojtësit. Krahët mbesin e vetmja mënyrë për të arritur tek rrethi i dytë me një fitore ndaj Kolumbisë.

POLONIA

Asgjë më shumë se para dy vite nuk kanë bërë polakët në këtë Kupë Bote. Me Lewandowskin s’do të bëjnë asnjëherë me gjasë, pasi vet lojtari nuk duket se ia ka haberin çfarë të bëj në gara të mëdha.

Lewandowski

Nawalka nuk po e gjen rrugën deri tek goli, dhe sonte ishin të përqendruar panevojshëm në mbrojtje. Kolumbia mori me mëritë të tri pikët dhe dukej më e këndellur se sa në ndeshjen e parë. Ngjante pak më shumë në atë të para katër viteve. Ndoshta sepse sonte ishin të njëmbëdhjetit në fushë deri në fund.

GRUPET

Nesër nis faza e fundit e grupeve dhe dihen katër nga pesë përfaqësueset që do të kalojnë në rrethin e dytë. Rusia me Uruguain do të përcaktojnë më të mirin e grupit A, dhe më në fund rusët do të kenë një kundërshtar të denjë. Rivaliteti i Egjiptit me Arabinë Saudite nuk bën të humbet si reprizë.

Cristiano

Irani është në mision të pamundur kundër Portugalisë, por as kampionët evropian nuk janë treguar aq superior as ndaj Spanjës e as ndaj Marokut!

TABELA dhe ORARI

Spanja në anën tjetër s’duhet të ketë probleme, ndonëse marokenët nuk janë ekip për t’u nënçmuar. E kanë dëshmuar këtë në dy ndeshjet e para ku iu mungonte fati.GRUPI H: POLONIA - KOLUMBIA

Kolumbia shpreson, Polonia eliminohet

Fotot: FIFA/fb

24 June, 2018 @21:41

Tashmë është ndezur edhe Grupi H. Kolumbia me fitore bindëse ndaj Polonisë pa ide sonte, ka marrë tre pikëshin e…

11-SHET

Formacionet: Polonia - Kolumbia

24 June, 2018 @19:23

Janë publikuar formacionet startuese të Polonisë dhe të Kolumbisë.

GRUPI H: JAPONIA - SENEGALI

Pa fitues por me avantazh

Foto: fifa.com

24 June, 2018 @19:19

Nuk doli fitues nga dueli Japonia - Senegali, që përfundoi me rezultat 2-2, por që të dyja skuadrat e kanë…

11-SHET: JAPONIA-SENEGALI

Formacionet: Japonia-Senegali

Foto: FIFA/fb

24 June, 2018 @16:08

Janë publikuar 11-shet startuese të ndeshjes së radhës ndërmjet Japonisë dhe Senegalit. Japonia dhe Senegali, kanë shënuar fitore në…

GRUPI G: ANGLIA-PANAMAJA

Anglia e frikshme, shkatërron Panamanë

Fotot: FIFA/fb

24 June, 2018 @15:49

Anglia tashmë do të kërkojë lidershipin e Grupit G në Botërorin Rusia 2018, pasi që me lojën e sotme…

11-SHET: ANGLIA-PANAMAJA

Formacionet: Anglia-Panamaja

Foto: FIFA/fb

24 June, 2018 @13:54

Anglia dhe Panamaja pas pak dalin në përballjen e dytë të Botërorit, ndërsa selektorët kanë vendosur për këto 11-she për…

DITARI RUS (9)

Belgjika në formë, Gjermania nën presion

24 June, 2018 @11:53

Si kampionë Nëse deri tani një ekip po tregon formë kampioni, atëherë janë Belgjika. Por, nëse më duhet të zgjedh…

GJERMANIA - SUEDIA

Tipike gjermane, kampioni mban shpresën

Foto: Squawka/twitter

23 June, 2018 @21:55

Sekondat e fundit të ndeshjes dhe gjuajtjen e lirë nga këndi e vdekur e shuton Toni Kroos. Topi përfundon në…

11-SHET

Formacionet: Gjermani - Suedia

23 June, 2018 @19:08

Janë publikuar formacionet startuese të Gjermanisë dhe të Suedisë.

GRUPI F: KOREA JUGORE - MEKSIKA

Edhe Meksika në 1/8 e finales

23 June, 2018 @18:27

Si në ndeshjen e parë ndaj Gjermanisë, edhe sot ndaj Koresë Jugore Meksika ka zhvilluar një super paraqitje, duke mbledhur…

CLUB BENEFIT PROGRAM

Sa fituan klubet nga Botërori?

Foto: fifa.com

4 December, 2018 @15:32

Pas përfundimit të Kampionatit Botëror ”Rusia 2018” FIFA sot ka bërë të ditur pagesat që do t’i derdhen klubeve…

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me vendin e tij, Kroacinë, në Kampionatin Botëror “Rusia 2018” ka vendosur…

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për gabimet e gjyqtarëve, as një javë pas përfundimit…

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit Rusia 2018 do të publikohet së shpejti…

DITARI RUS (22)

Kampionët e Botës

Fotot: FIFA/fb

16 July, 2018 @23:09

Kampionët e rinj të Botës janë ekipi me lojtarët më cilësor në botë. Por, a është ekipi me lojën më…

Të gjitha lajmet nga Russia 2018