Të gjitha lajmet

FIFA SHPALL

10 kandidatët për Topin e Artë në Brazil

fifa

10 kandidatët për Topin e Artë në Brazil

11 July, 2014 @20:52

Topi i Artë është çmim që i ipet lojtarit më të mirë në Kupë të Botës, derisa për këtë votojnë përfaqësuesit e mediave. 

Katër futbollistë gjerman, janë në listën e FIFA-së për këtë çmim, derisa Argjentina ka tre kandidatë tjerë në këtë garë. Tre lojtarët tjerë janë nga Brazili, Kolumbia dhe Holanda. 

Ky çmim së pari i është dhënë argjentinasit, Mario Kempes në “Argjentina 1978”, derisa pas tij këtë çmim e kanë fituar lojtarët si Diego Maradona, Ronaldo, Zinedine Zidane e së fundi Diego Forlan. 

FIFA gjithashtu ka bërë të ditur kandidatët për lojtarin më të mirë të ri të Botërorit si dhe portierët më të mirë. 10 KANDIDATËT PËR TOPIN E ARTË:

Angel Di Maria (Argentina) Mats Hummels (Germany) Toni Kroos (Germany) Philipp Lahm (Germany)
Javier Mascherano (Argentina) Lionel Messi (Argentina) Thomas Mueller (Germany) Neymar (Brazil)
Arjen Robben (Netherlands) James Rodriguez (Colombia)


KANDIDATËT PËR LOJTARIN MË TË MIRË TË RI:

1 Memphis Depay (Netherlands) Paul Pogba (France) Raphael Varane (France)


KANDIDATËT PËR PORTIERIN MË TË MIRË:

1 Keylor Navas (Costa Rica) Manuel Neuer (Germany) Sergio Romero (Argentina)

APLIKIMI I PARË

3 shtete jugamerikane, aplikojnë për Botërorin 2030

Pamje nga takimi/ Conmebol Official

5 October, 2017 @9:03

Janë bashkuar tre shtete të njohura për futbollin e tyre të Amerikës Jugore dhe kanë dorëzuar edhe formalisht aplikacionin e…

IKIN SPONSORËT

FIFA humb tre sponsorë të mëdhenjë

FIFA

23 January, 2015 @10:53

Tre nga sponsorët e mëdhenjë të FIFA-së, që kanë mbuluar edhe Kupën e Botës, nuk kanë vazhduar marrëveshjen me shtëpinë…

FIFA

Trajneri i vitit 2014, Low

REUTERS

12 January, 2015 @19:16

Përzgjedhësi i përfaqësueses gjermane, Joachim Low, është përzgjedhur trajner i vitit 2014 në ceremoninë e FIFA-së që po mbahet në…

MICHEL PLATINI

Topi i Artë, as Messit as Ronaldos

REUTERS/Arkiv

20 October, 2014 @22:10

Kreu i UEFA-së, Michel Platini, vazhdon me deklaratat e tij interesante.  Njeriu që ka fituar tre herë Topin e Artë…

NEYMAR

Kapiteni i ri i Brazilit

5 September, 2014 @18:05

Neymar është kapiteni i ri i përfaqësueses së Brazilit. Përzgjedhësi Dunga ka vendosur që shiriti i kapitenit të jetë në…

Të gjitha lajmet nga Brazil 2014