Të gjitha lajmet

BRAZIL 2014

Goli i Rodriguezit më i miri

Goli i Rodriguezit më i miri

21 July, 2014 @14:31

Goli i James Rodriguezit në ndeshjen Kolumbia - Uruguaji, është zgjedhur goli më i mirë i Kampionatit Botëror që u mbajt në Brazil.

Këtë epitet Rodriguez e fitoi pasi u bë më i votuari nga përdoruesit e faqes zyrtare të FIFA-s, në garën për golin më të mirë.

Në listën e 15 golave më të mirë të Botërorit kanë zënë vend edhe dy shqiptarët e përfaqësueses së Zvicrës, Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka.

Goli i parë i Shaqirit nga hat trick-u i tij në ndeshjen kundër Hondurasit u bë goli i dhjetë më i votuar i këtij Botërori, derisa goli i Granit Xhakës të shënuar kundër Francës, zuri vend në pozitën e 14-të, nga lista e 15 golave më të mirë.


Video

Goli i Granit Xhakës


Goli i Xherdan Shaqirit


Goli i James Rodriguezit
Lista e 15 golave më të mirë sipas votave të përdoruesve nga FIFA.com

1 James Rodriguez Kolumbia - Uruguaji 1-0
2 Robin van Persie Spanja - Holanda 1-1
3 James Rodriguez Japonia - Kolumbia 1-4
4 Mario Gotze Gjermania - Argjentina 1-0
5 David Luiz Brazili - Kolumbia 2-0
6 Tim Cahill Australia - Holanda 1-1
7 David Villa Australia - Spanja 0-1
8 Lionel Messi Argjentina - Bosnja e Hercegovina 2-0
9 Lionel Messi Nigeria - Argjentina 1-2
10 Xherdan Shaqiri Hondurasi - Zvicra 0-1
11 Andre Schurrle Brazili - Gjermania 0-7
12 Gonzalo Higuain Argjentina - Belgjika 1-0
13 Claudio Marchisio Anglia - Italia 0-1
14 Granit Xhaka Zvicra - Franca 2-5
15 Andre Ayew Gana - SHBA 1-1

APLIKIMI I PARË

3 shtete jugamerikane, aplikojnë për Botërorin 2030

Pamje nga takimi/ Conmebol Official

5 October, 2017 @9:03

Janë bashkuar tre shtete të njohura për futbollin e tyre të Amerikës Jugore dhe kanë dorëzuar edhe formalisht aplikacionin e…

IKIN SPONSORËT

FIFA humb tre sponsorë të mëdhenjë

FIFA

23 January, 2015 @10:53

Tre nga sponsorët e mëdhenjë të FIFA-së, që kanë mbuluar edhe Kupën e Botës, nuk kanë vazhduar marrëveshjen me shtëpinë…

FIFA

Trajneri i vitit 2014, Low

REUTERS

12 January, 2015 @19:16

Përzgjedhësi i përfaqësueses gjermane, Joachim Low, është përzgjedhur trajner i vitit 2014 në ceremoninë e FIFA-së që po mbahet në…

MICHEL PLATINI

Topi i Artë, as Messit as Ronaldos

REUTERS/Arkiv

20 October, 2014 @22:10

Kreu i UEFA-së, Michel Platini, vazhdon me deklaratat e tij interesante.  Njeriu që ka fituar tre herë Topin e Artë…

NEYMAR

Kapiteni i ri i Brazilit

5 September, 2014 @18:05

Neymar është kapiteni i ri i përfaqësueses së Brazilit. Përzgjedhësi Dunga ka vendosur që shiriti i kapitenit të jetë në…

Të gjitha lajmet nga Brazil 2014