Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

FEDERATA ZYRTARIZON

4 klube kosovare në gara evropiane prej sezonit 2022/23

Stadiumi i Prishtinës, kur Kosova s'ishte e pranuar në UEFA dhe ekipet kosovare luanin vetëm për të mbijetuar futbolli/ TOPSPORTI/ E. Driza

4 klube kosovare në gara evropiane prej sezonit 2022/23


21 July, 2021 @13:39

Katër skuadra nga Kosova do të kenë të drejtë daljeje në arenën evropiane të futbollit prej stinorit të radhës 2022/23.

Jo që është ndonjë sukses i madh i ekipeve kosovare në vitet e fundit të pjesëmarrjes në gara evropiane, por si mundësi zgjerimi të rrjetit të pjesëmarrësve nga vetë UEFA-ja, pas krijimit të Ligës së Konferencës, që ka nisur këtë sezon 2021/22.

Kosova natyrisht ka lënë disa shtete të vogla pas saj në renditjen e koeficienteve të klubeve që i llogarit UEFA-ja për pjesëmarrjen e klubeve në gara evropiane.

Kosova ka lënë pas si shtet në koeficient të klubeve shtete si: Gjibraltari, Mali i Zi, Uellsi, Islanda, Estonia, Andorra dhe San Marino. Që në stinorin tjetër, Kosova kalon në pozitë ku 4 skuadra dalin në Evropë.

Kampioni do të shkojë në kualifikime për Ligë të Kampionëve, fituesi i Kupës në ato të Ligës së Europës ndërsa vendi i dytë dhe i tretë në renditje në Ligë të Konferencës.

Kryetari i FFK-së Agim Ademi përmes një njoftimi të lëshuar në faqen zyrtare të Federatës ndër të tjera e ka vlerësuar këtë lajm si shumë të mirë për futbollin tonë, ndërsa llogarit që 40% e skuadrave të Superligës, që janë 10, marrin pjesë në gara evropiane.

“Ky është një lajm shumë i mirë për futbollin tonë. Jemi angazhuar shumë për këtë çështje, duke bërë kërkesa të vazhdueshme në UEFA, sepse jemi federata më e re e pranuar në FIFA dhe UEFA, por jo vetëm për këtë. Tani që Superliga është me 10 ekipe, nëse e llogarisim me përqindje i bie që 40% e ligës tonë të jetë në garat ndërkombëtare,” ka shkruar Ademi ndër të tjera.

Natyrisht, nga Kupa mund të nxjerrë biletë për Evropë edhe ndonjë skuadër e Ligës së Parë apo tjetër, por mundësitë për këtë janë treguar të vogla qysh prej pranimit të Kosovës në UEFA.

Ai ka falenderuar më së shumti klubet për performancën e tyre që e ka quajtur jashtëzakonisht të mirë, edhe pse asnjëra skuadër nga Kosova nuk ka arritur të kalojë raundin e dytë kualifikues të një gare ndërkombëtare deri tash, kur kanë qenë vetëm kualifikimet për Ligë të Kampionëve dhe Ligë të Europës.

Tash me Ligën e Konferencës, skuadrat mund të shpresojnë edhe për më shumë.

“Në këtë rast përveç punës tonë që e kemi bërë, i falënderoj shumë edhe organet e UEFA-së që na mirëkuptuan, por më së shumti i falënderoj klubet të cilat këtë vit kanë performuar dhe po performojnë jashtëzakonisht mirë, pasiqë koeficienti fitohet nga performanca e tyre. I uroj klubet e Superligës, të cilat sigurisht se do ta mirëpresin këtë lajm pasiqë shkuarja e më shumë ekipeve në Evropë nënkupton edhe rritje të ekonomisë në Kosovë, më shumë kualitet në futboll dhe organizim më të mirë të klubeve poashtu”, ka thënë në fund Ademi.

Këtë stinor në arenë ndërkombëtare kanë dalë Prishtina (kualifikime për Ligë të Kampionëve), Drita (kualifikime për Ligë të Konferencës) dhe Llapi (kualifikime për Ligë të Konferencës).

Llapi është eliminuar që në raundin e parë kualifikues nga Shkupi i Maqedonisë së Veriut.

Drita ka kaluar raundin e parë kualifikues duke e eliminuar skuadrën Deçiç nga Mali i Zi dhe tash në raundin e dytë do të ketë punë ndaj Feyenoordit holandez.

Ndërsa Prishtina, pasi që kaloi parakualifikimet në Ligë të Kampionëve, në raundin e parë u mposht nga Ferencvarosi dhe ra në raundin e dytë kualifikues të Ligës së Konferencës, ku është në rrugë të mirë për të kaluar në raundin e tretë kualifikues.


CHAMPIONS LEAGUE

27 minuta për Kastratin, Dinamo rrëmben avantazhin

Champions League/Sportistë shqiptarë në botë

27 minuta për Kastratin, Dinamo rrëmben avantazhin

20/07/21 @ 23:13

CHAMPIONS LEAGUE

Ish-kundërshtari i Prishtinës afër kualifikimit, Uzuni po vazhdon me gola

Champions League/Sportistë shqiptarë në botë

Ish-kundërshtari i Prishtinës afër kualifikimit, Uzuni po vazhdon me gola

20/07/21 @ 23:17

PAS NDESHJES

Ramadani: Fitore jo komode

Conference League/FFK Superliga/International

Ramadani: Fitore jo komode

20/07/21 @ 20:48

LLAPI

Llapi ndahet zyrtarisht me Engjëll Hotin

FFK Superliga

Llapi ndahet zyrtarisht me Engjëll Hotin

20/07/21 @ 22:56

STARTERS

Prishtina-Connah’s Quay Nomads, 11-shet startuese

Conference League/FFK Superliga/International

Prishtina-Connah’s Quay Nomads, 11-shet startuese

20/07/21 @ 16:10

FIBA U20: BJELLORUSIA - KOSOVA

Bjellorusia 40+ ndaj Kosovës U20

FFK Superliga/Përfaqësuesja

Bjellorusia 40+ ndaj Kosovës U20

20/07/21 @ 16:44

ARBËRIA

Arbëria transferon ish-lojtarin e Dritës

FFK Liga e parë

Arbëria transferon ish-lojtarin e Dritës

19/07/21 @ 22:37

PRISHTINA - CONNAH'S

Super Prishtina, drejt Uellsit me epërsi tri-golëshe!

Conference League/FFK Superliga

Super Prishtina, drejt Uellsit me epërsi tri-golëshe!

20/07/21 @ 19:53

LLAPI

Llapi ndahet zyrtarisht me Engjëll Hotin

FFK Superliga

Llapi ndahet zyrtarisht me Engjëll Hotin

20/07/21 @ 22:56

PAS NDESHJES

Ramadani: Fitore jo komode

Conference League/FFK Superliga/International

Ramadani: Fitore jo komode

20/07/21 @ 20:48

PRISHTINA - CONNAH'S

Super Prishtina, drejt Uellsit me epërsi tri-golëshe!

Conference League/FFK Superliga

Super Prishtina, drejt Uellsit me epërsi tri-golëshe!

20/07/21 @ 19:53

FIBA U20: BJELLORUSIA - KOSOVA

Bjellorusia 40+ ndaj Kosovës U20

FFK Superliga/Përfaqësuesja

Bjellorusia 40+ ndaj Kosovës U20

20/07/21 @ 16:44

STARTERS

Prishtina-Connah’s Quay Nomads, 11-shet startuese

Conference League/FFK Superliga/International

Prishtina-Connah’s Quay Nomads, 11-shet startuese

20/07/21 @ 16:10

GJILANI

Gjilani prezenton fanellat e stinorit 2021/22

FFK Superliga

Gjilani prezenton fanellat e stinorit 2021/22

19/07/21 @ 20:43

KLINË

Arbër Shala rikthehet te Dukagjini

FFK Superliga/FFK Liga e parë

Arbër Shala rikthehet te Dukagjini

19/07/21 @ 20:38

NGA KONFERENCA

Mici: Cilësinë duhet ta dëshmojmë në fushë

Conference League/FFK Superliga/International

Mici: Cilësinë duhet ta dëshmojmë në fushë

19/07/21 @ 20:20

NGA KONFERENCA

Ramadani: Me përkrahje nga “Plisat” do të kemi forcë shtytëse

Conference League/FFK Superliga/International

Ramadani: Me përkrahje nga “Plisat” do të kemi forcë shtytëse

19/07/21 @ 20:14

ARIAN QALLAKU

Peja rikthen reprezentuesin

FFK Superliga/International/Transfere

Peja rikthen reprezentuesin

19/07/21 @ 14:57


 
Të gjitha lajmet nga FFK Superliga