Të gjitha lajmet

5 PËR VIKEND

5 derbi për vikend

Graph. O.Kraja

5 derbi për vikend

Shkruan: LUAN MORINA

21 April, 2018 @14:19

Manchester Utd – Tottenham (e shtunë, ora 6e15)

Të dyjave iu nevojitet një titull për të shpëtuar sezonin. Më shumë do të ishte i mirëseardhur për Spurs, derisa më shumë i nevojitet United. Qysh? Spurs kanë një ekip që ende konsiderohet në rritje, në zhvillim, dhe ky është me gjasë sezoni i fundit që mund të shpëtojnë pa ndonjë titull vendor. Vitin e ardhshëm me kthim në stadiumin e ri-ndërtuar, me një bazë talentesh si Kane, Alli, e Eriksen, duhet të konkurrojnë për tituj jo vetëm katër pozitat e para.

a

Në anën tjetër United është një sezon pas Cityt – vetëm shihni mbrojtësit e krahut që nuk janë më të mirë se Sagna, Zabaleta, e Kolarov. Problemi i Pogbës dhe krejt lojtarëve të Raiolës me gjasë do të zhduket këtë verë, dhe vetëm atëherë mund të nisin një aventurë për të fituar në aspektin sportiv, jo vetëm ekonomik.

Por, sot për sot, duhet të jetë ndeshja më e bukur e vikendit.

Sevilla – Barcelona (e shtunë, ora 9e30)

a

Finalja e Kupës së Mbretit. Fitore e lehtë e Barcelonës. Në pjesën e parë. Kaq.

Lazio – Sampdoria (e diel, ora 3)

a

Që të dyja ekipet luftojnë për Evropë, por në fronte të ndryshme. Lazio do të shkoj në ndryshime rrënjësore këtë verë, edhe Liga e Kampionëve s’do të jetë aq e këndshme sa Liga e Evropës këtë vit. Ngjashëm edhe Europa League për Sampdorinë. Por, në Serie A, që të dyja ekipet kanë pasur sezon të shkëlqyeshëm. U ka munguar vazhdueshmëria e rezultateve, me të cilat, të dyja do të ishin duke luftuar për më shumë se që luftojnë këtë të diele.

Chelsea – Southampton (e diel, ora 4)

Sa zor është të jesh vazhdimisht në krye të Premier League, pa çerek milioni investime çdo verë së paku, po shihet tash me Chelsean. Ata që larguan Mourinhon në sezonin pas titullit, me gjasë po largojnë edhe Conten. Arsyetimi i tij është se nuk ka pasur transferimet që ka dashur. Si ‘rossoner’, më vjen mirë që nuk kemi shpenzuar 70 milion në Moratën. E di që kemi shpenzuar gjysmën në Kalinicin! Chelsea ka ekip më të mirë se pozita ku është, por problemet e Contes me Costan, me Moratan, me David Luizin e kanë bërë të veten, dhe po të ishte Mourinho në vend të tij, këto moti kohë do të ishin kryetituj të mediave.

a

Southamptoni duhet të mendoj për Championship.

Juventus – Napoli (e diel, ora 15n9)

a

Diçka jashtëzakonisht e mirë këtë vit në kampionatet kryesore evropiane ka qenë sigurimi i titullit në ndeshjet direkte me kundërshtarin kryesor. Matematikisht s’do të sigurojnë titullin torinezët, por do të mund ta bënin sikur mos të lëshonin pikë të panevojshme javëve të fundit. Së paku fitorja ndaj Napolit do të vulos edhe ligën e fundit në Top5shen evropiane, jo që ka qenë në dyshim titulli as këtë vit.

 

SKY SPORTS PËR MENAXHERIN E ARSENALIT

Favoritët për trajner të Arsenalit

REUTERS/Arkiv

21 April, 2018 @11:57

Sky Sport ka dalë me një artikull ku ka bërë parashikimin e trajnerëve potencial të Arsenalit, pas lajmit për…

JAVA XXVIII

Dy ndeshje nga Superliga

BOROZANI / A.P

21 April, 2018 @10:04

Me fillim nga ora 15:00, sot zhvillohen dy ndeshje nga Superliga e Kosovës në futboll. Gjilani e pret në shtëpi…

ARSENE WENGER

Largohet

20 April, 2018 @11:21

Trajneri shumëvjeçar i Arsenalit, Arsene Wenger, para pak çastesh përmes një njoftimi në faqen zyrtare të klubit ka bërë të…

KF VËLLAZNIMI

Vëllaznimi jashtë Evropës, edhe nëse e fiton Kupën

Foto: B.B

19 April, 2018 @17:40

Pas kualifikimit në finalen e Kupës së Kosovës, një lajm aspak i mirë vjen për skuadrën e Vëllaznimit. Njëjtë…

PREMIER LEAGUE

Skuadra më e mirë e sezonit në Premier League

19 April, 2018 @14:08

Pak javë para përfundimit, është publikuar skuadra më e mirë e sezonit 2017/2018 në Premier League. Më së shumti lojtarë…

DUELI FINAL, I EKIPEVE QË LUAJTËN 24 VITE MË PARË

Finalja Prishtina-Vëllaznimi, pas 24 vitesh!

Foto: prishtinafc.com

19 April, 2018 @8:05

Janë bërë plotë 24 vite prej se për herë të fundit në finale të Kupës kanë qenë dy ekipet që…

NË VLORË

Pas disfatës nga Skënderbeu, dorëhiqet trajneri

19 April, 2018 @7:40

Trajneri i ekipit të Flamurtarit, ka dhënë dorëheqje nga posti i tij, pas disfatës së djeshme të pësuar nga Skënderbeu,…

ISA SADRIU

S’do të ishte befasi po të arrinim

BOROZANI/A.P.

18 April, 2018 @21:59

Trajneri i Vushtrrisë, Isa Sadriu, në deklaratën e tij pas ndeshjes gjysmëfinale ndaj Prishtinës ka thënë se po të arrinte…

FA CUP: CHELSEA - UNITED

United eliminon Chelsean, kuptohen çiftet çerekfinale

Foto: Manchester United

18 February, 2019 @22:41

Me një paraqitje fantastike ekipore, United ka arritur të shënojë fitore 0-2 në ‘Stamford Bridge’, për ta eliminuar kështu Chelsean…

FA CUP: SWANSEA - BRENTFORD

Celina magjik, gol + asist, kualifikon Swansean

17 February, 2019 @19:05

Futbollisti i reprezentacionit të Kosovës, Bersant Celina, ka shkëlqyer në ndeshjen e ekipit të tij sot në përballje ndaj Brentfordit.…

AARON RAMSEY TE JUVENTUS

Britaniku më i paguar në histori

Fotot: Juventus.com & Arsenal.com

11 February, 2019 @22:49

Mesfushori i Arsenalit, uellsiani Aaron Ramsey do të bëhet lojtari më i paguar nga ishulli në histori. Tashmë është…

NË LIGË TË KATËRT

Trajneri Scholes

Foto: Oldham Official

11 February, 2019 @13:45

Prej sot edhe zyrtarisht mesfushori legjendar i Manchester Unitedit, Paul Scholes, është trajner. Ai është emëruar në detyrën e…

CITY - CHELSEA

Turpëron Chelsean, rimerr kreun

10 February, 2019 @18:51

Ajo që duhej të ishte ndeshja më e mirë e javës në Angli, doli të ishte më jo-interesantja. Skuadra e…

Të gjitha lajmet nga Premier League