Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

BULLETIN NR 23 @ EURO 2016

Buletini 23: Erdhën të fundit, shkuan të fundit

Të gjitha fotografitë: uefa.com

Buletini 23: Erdhën të fundit, shkuan të fundit


Buletini i fundit i EURO 2016

11 July, 2016 @13:48

Përfaqësuesja e Portugalisë ka qenë e fundit që ka arritur në Francë për europianin që morri fund dje.

Ata, sot i kanë dhënë përshëndetjen e fundit tifozëve të tyre në Francë, për të qenë edhe të fundit që po largohen nga aty - si kampionë.

p

CRISTIANO RONALDO

3 gola dhe 3 asitime të Cristiano Ronaldos gjatë EURO2016 e bën atë ndër më të mirit në kampionat, nga i cili pritej shumë dje në finale.

p

Sidoqoftë, përkundër tentimit për t’u kthyer në lojë, lëndimi i tij i rëndë ka bërë që ai të zëvendësohet në minutën e 25-të të takimit dhe me emocione të papara duke i motivuar edhe bashkëlojtarët, tregoi shpirtin e kapitenit, dëshirën e madhe portugeze për ta fituar trofeun - që në fund e arriti.

Ky ka qenë triumfi i parë i Cristiano Ronaldos me vendin e tij.

HISTORIA

Portugalia ka bërë emër në futbollin europian që prej kohës së Eusebios. Mirëpo, suksesi më i madh është pritur nga gjenerata e Luis Figos me shokë (mbi një dekadë më parë) që nuk arritën të kapnin trofuen pas finales ndaj Greqisë në Lisbonë, në EURO 2004.

p

E Cristiano Ronaldo, që ka qenë pjesë e atij ekipi, sot me bashkëlojtarët e tij, ka arritur të realizojë ëndrrën e gjeneratave të tëra, ku Portugalia fitoi për herë të parë një trofe madhor.

FERNANDO SANTOS

Përzgjedhësi i Portugalisë, Fernando Santos, me profesion inxhinier, ka treguar qartë që në fazën grupore synimet e ekipit të tij.

Ai ka thënë se nuk i intereson si dhe me çfarë rezultati, por e dëshiron finalen e europianit. Santos sot është trajneri i parë dhe historik i Portugalisë që ka fituar europainin.

c

Ai erdhi në krye të Portugalisë në shtator të vitit 2014, pasi që Shqipëria i kishte shkaktuar humbje portugezëve në fillim të kualifikimeve. Prej asaj kohe, Portugalia nuk është mposhtur në asnjë ndeshje zyrtare.

EPIKE

Komentet e mediave portugeze dhe spanjolle për triumfin e fqinjëve janë si mëposhtë.

m

t

j

s

g

GOLASHËNUESI

Ditë pa disponim për njërin ndër më të mirët e EUROs. Antoine Griezmann pas humbjes së finales me Atletico Madridin në Ligë të Kampionëve, e humbi edhe finalen me Francën në EURO2016.

g

Griezmann përfundoi kampionatin si golashënues më i mirë me 6 gola, por e pranoi se më shumë do t’i gëzohej titullit kampion sesa suksesit individual.

p

ZHGËNJIMI I GËZUESHËM I EKIPIT

Skuadra nga elita franceze, Lille, para europianit bleu sulmuesin portugez, Eder, i cili me golin e tij i solli triumfin Portugalisë ndaj Francës në finalen e EURO 2016.

eder

Statusi i Lille në Twitter ka qenë: çfarë zhgënjimi për ne… por edhe shpresë e gëzim, duke ditur çfarë sulmuesi do të kemi në radhët tona.

 


PORTUGALIA

Lamtumirë Francë!

UEFA Euro 2016

Lamtumirë Francë!

11/07/16 @ 13:43

Besa në Mavrovë

FFK Superliga

Besa në Mavrovë

11/07/16 @ 12:32

FRANCA

Finalja e parë e humbur

UEFA Euro 2016

Finalja e parë e humbur

11/07/16 @ 12:24

KRERËT E FFKsë

Vokrri e Salihu në finale

Përfaqësuesja/UEFA Euro 2016

Vokrri e Salihu në finale

11/07/16 @ 10:27

KUJTIME

Kuqezinjtë të fundit që mposhtën kampionin

UEFA Euro 2016

Kuqezinjtë të fundit që mposhtën kampionin

11/07/16 @ 09:55

YOUNG PLAYER OF EURO

Renato, më i miri

UEFA Euro 2016

Renato, më i miri

11/07/16 @ 09:14

MBETET

Deschamps mbetet, misioni vazhdon

UEFA Euro 2016

Deschamps mbetet, misioni vazhdon

11/07/16 @ 09:02

DITARI NR. 23 @ EURO 2016

Cristiano!

UEFA Euro 2016/Analiza

Cristiano!

11/07/16 @ 01:00

TEAM OF THE EURO2016

3 portugezë te ekipi më i mirë i europianit

UEFA Euro 2016

3 portugezë te ekipi më i mirë i europianit

11/07/16 @ 00:54

NGA KONFERENCA

E ardhmja e ndritur

UEFA Euro 2016

E ardhmja e ndritur

11/07/16 @ 00:52

TRANSFER

Tuchel do të takohet me sulmuesin e tij të preferuar

Premier League/La Liga/UEFA Euro 2016/Transfere

Tuchel do të takohet me sulmuesin e tij të preferuar

22/02/21 @ 18:10

ISH TRAJNERI KUQEZI

De Biasi ngushëllon Shqipërinë

FSHF Kategoria Superiore/Kombëtarja/UEFA Euro 2016

De Biasi ngushëllon Shqipërinë

26/11/19 @ 17:09

EURO 2024

Gjermania dhe Turqia, në fazën e fundit

UEFA Euro 2016

Gjermania dhe Turqia, në fazën e fundit

27/07/18 @ 10:00

SHQIPËRIA NË EURO2016

1 vit nga nata historike!

Kombëtarja/UEFA Euro 2016

1 vit nga nata historike!

11/10/16 @ 16:31

EURO2016

Griezmann, më i miri i kampionatit

International/UEFA Euro 2016

Griezmann, më i miri i kampionatit

08/10/16 @ 12:26

UEFA NJOFTON

Përfitime për klubet që dërguan lojtarë në EURO2016

UEFA Euro 2016

Përfitime për klubet që dërguan lojtarë në EURO2016

10/09/16 @ 13:20

TOP 10 PLAYERS

10 lojtarë në garë për të mirin e UEFA-së

Champions League/Europa League/UEFA Euro 2016

10 lojtarë në garë për të mirin e UEFA-së

18/07/16 @ 15:01

SHEVA

Shevchenko përballë Kosovës

Russia 2018/Përfaqësuesja/International/UEFA Euro 2016/Transfere

Shevchenko përballë Kosovës

15/07/16 @ 16:00

BELGJIKË

Shkarkohet Wilmots

Russia 2018/International/UEFA Euro 2016/Transfere

Shkarkohet Wilmots

15/07/16 @ 15:38

EURO2016

Gera mposht Shaqirin për golin më të bukur

UEFA Euro 2016

Gera mposht Shaqirin për golin më të bukur

13/07/16 @ 16:08


 
Të gjitha lajmet nga UEFA Euro 2016