Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

MEDIA

Çështja: Kasami te kombëtarja?!

Çështja: Kasami te kombëtarja?!


14 April, 2021 @14:53

Një bisedë që u ngrit në çështje dhe tashmë FSHF-ja duket se ka nisur analizat për këtë mundësi.

Aty ku shpesh lëngon kombëtarja shqiptare, mesfusha, mund të ketë një infuzion të rëndësishëm dhe me përvojë të jashtëzakonshme.

Pajtim Kasami, do të mund të luajë për kombëtaren shqiptare, pas ndërrimit të disa rregullave nga FIFA, për ndërrim të kombëtareve nga lojtarët.

Mëposhtë, po e sjellim sqarimin e Panorama Sport, shkruar nga Olsi Tujani, që analizoi çështjen Kasami dhe mundësitë e tij për të qenë ose jo pjesë e kuqezinjëve në vijim.

Pjesa e Panorama Sportit

LOJTARIGjithçka nis me dëshirën dhe vullnetin e futbollistit. Mesfushori 28-vjeçar ka dhënë dakordësinë e tij në parim për t’u veshur kuqezi. Gazeta ka mësuar se Kasami e ka lënë të hapur mundësinë për t’iu bashkuar Shqipërisë në rast se FSHF do të zgjidhë të gjitha çështjet juridike. Ky është kushti i vetëm që ai ka vendosur për Shqipërinë, pra të zgjidhë çështjet juridike për ta.

MUNDËSITËKasami është një futbollist që ka luajtur me kombëtaren helvete të Zvicrës. Në 12 ndeshje prej tyre ka qenë në stol edhe kundër Shqipërisë në vitin 2013. Kjo në thelb përbën një nga pengesat thelbësore për Kasamin si kuqezi, mirëpo me ndryshimet e fundit të bëra në rregulloren e FIFA-s, ka edhe disa klauzola juridike që mund të përdoren për të marrë lejen në FIFA. Së pari, prej më se pesë vitesh ai nuk është ftuar në kombëtaren zvicerane. Ndeshja e fundit e Kasamit me Zvicrën daton më 29 mars 2016, në të cilën ka luajtur 72 minuta ndaj Bosnje-Hercegovinës. Së dyti, Kasami nuk ka bërë asnjëherë kërkesë për ndryshim të kombëtares. Ky është një nga rregullat fikse në rregulloren e FIFA-s. Kësisoj, e ka ende të vlefshme këtë mundësi për ta ndryshuar ekipin kombëtar. Së treti, Kasami nuk ka luajtur me Zvicrën as në fazën finale të Europianit dhe as në atë të Botërorit. Një tjetër pikë domethënëse që nëse ka ndodhur, ia ndalon një futbollisti ta ndryshojë kombëtaren. Këto janë disa nga pikat ligjore në rregulloret e FIFA-s, që ia lejojnë Kasamit dhe Shqipërisë të mund të bëjnë kërkesë në FIFA që mesfushori i lindur në Zvicrë dhe me origjinë të familjes Strugën, të mund të provojnë betejën ligjore që në të ardhmen, Kasami të jetë një lojtar i gatshëm për Kombëtaren shqiptare.


CHAMPIONS LEAGUE

Pjesëmarrjet në gjysmëfinale: Chelsea mbi Unitedin!

Champions League/Premier League

Pjesëmarrjet në gjysmëfinale: Chelsea mbi Unitedin!

14/04/21 @ 14:03

FORMACIONET E MUNDSHME

Rast për dëshmim

Champions League/Premier League/Bundesliga

Rast për dëshmim

14/04/21 @ 14:00

FORMACIONET E MUNDSHME

A do të ketë rikthim të madh në Anfield?

Champions League/Premier League/La Liga

A do të ketë rikthim të madh në Anfield?

14/04/21 @ 13:51

KOSOVARE ASLLANI

Kosovare Asllani: E ardhmja në Madrid, e paqartë

International/Sportistë shqiptarë në botë

Kosovare Asllani: E ardhmja në Madrid, e paqartë

14/04/21 @ 13:43

LAZIO

Igli Tare flet për gjendjen aktuale të Muriqit

Serie A/Sportistë shqiptarë në botë

Igli Tare flet për gjendjen aktuale të Muriqit

14/04/21 @ 13:01

DISIPLINORJA

KD merr masa edhe ndaj Batatinës për gjuhën e përdorur ndaj gazetares

FFK Superliga

KD merr masa edhe ndaj Batatinës për gjuhën e përdorur ndaj gazetares

14/04/21 @ 11:57

KOMISIONI DISIPLINOR

Kryetari i ‘89-shit, i Ballkanit dhe trajneri i Gjilanit - në disiplinore, me gjoba

FFK Superliga

Kryetari i ‘89-shit, i Ballkanit dhe trajneri i Gjilanit - në disiplinore, me gjoba

14/04/21 @ 11:15

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve: Chelsea - Porto

Champions League

Notat e futbollistëve: Chelsea - Porto

13/04/21 @ 23:32

VENDIMI I KD-së

5 skuadra gjobiten, pritet marrja e pikëve

FFK Superliga/FFK Liga e parë

5 skuadra gjobiten, pritet marrja e pikëve

14/04/21 @ 10:54

PSG - BAYERN

S’mjafton një gol, Parisi në gjysmëfinale!

Champions League

S’mjafton një gol, Parisi në gjysmëfinale!

13/04/21 @ 22:58

PLAYER RATINGS

Notat e futbollistëve: PSG - Bayern

Champions League

Notat e futbollistëve: PSG - Bayern

13/04/21 @ 23:27

KUPA E BOTËS 2023

Hidhet shorti për Botërorin 2023, Kosova në grup me Shqipërinë

Kombëtarja/Përfaqësuesja

Hidhet shorti për Botërorin 2023, Kosova në grup me Shqipërinë

30/04/21 @ 15:12

VIDEO

Ismajli gjen golin e parë në Serie A (Video)

Kombëtarja/Serie A/Sportistë shqiptarë në botë

Ismajli gjen golin e parë në Serie A (Video)

18/04/21 @ 16:10

MEDIA

FSHF me premi disa milionëshe për kualifikim

Kualifikimet për Botëror/Kombëtarja

FSHF me premi disa milionëshe për kualifikim

16/04/21 @ 12:05

GREZDA

Osijeku ia uron Grezdës ditëlindjen në gjuhën shqipe

Kombëtarja/Sportistë shqiptarë në botë

Osijeku ia uron Grezdës ditëlindjen në gjuhën shqipe

15/04/21 @ 11:54

FUTSALL

Dështon udhëtimi i kombëtares së Shqipërisë në Ukrainë

Futsall Superliga/Kombëtarja

Dështon udhëtimi i kombëtares së Shqipërisë në Ukrainë

08/04/21 @ 15:05

NDESHJE KONTROLLUESE

Kombëtarja e femrave në Bosnje dhe Hercegovinë për ndeshjen miqësore

Kombëtarja

Kombëtarja e femrave në Bosnje dhe Hercegovinë për ndeshjen miqësore

07/04/21 @ 19:29

FIFA RANKING

Shqipëria s’lëviz në renditjen mujore të prillit

Kualifikimet për Botëror/Kombëtarja

Shqipëria s’lëviz në renditjen mujore të prillit

07/04/21 @ 16:02

MEDIA

Ardian Ismajli reagon ashpër ndaj shtrembërimeve

Kombëtarja/Serie A/Sportistë shqiptarë në botë

Ardian Ismajli reagon ashpër ndaj shtrembërimeve

06/04/21 @ 22:36

PASAPORTAT DIPLOMATIKE

De Biasi reagon ndaj heqjes së pasaportave: Mos duan t’ua kthej edhe “Urdhrin e Skënderbeut”?

Kombëtarja

De Biasi reagon ndaj heqjes së pasaportave: Mos duan t’ua kthej edhe “Urdhrin e Skënderbeut”?

02/04/21 @ 17:21

SHQIPËRI

Kuqezinjtë që shkruan historinë në EURO 2016, mbesin pa pasaporta diplomatike

Kombëtarja

Kuqezinjtë që shkruan historinë në EURO 2016, mbesin pa pasaporta diplomatike

01/04/21 @ 22:33


 
Të gjitha lajmet nga Kombëtarja