Të gjitha lajmet

FLASIN TRAJNERËT

E treta e vërteta!

REUTERS

E treta e vërteta!

13 July, 2014 @11:49

As gjermani Joachim Low, por as argjentinasi Alejandro Sabella nuk kanë deklaruar diçka spektakulare para finales. 

Ashtu si ia nisën kampionatit, qetë dhe me respekt ndaj çdo kundërshtari, ata ashtu dëshirojnë edhe ta përfundojnë Botërorin, ku vetëm njëri prej tyre do të jetë fitues. 

“Ky ekip nuk është vetëm [Lionel] Messi dhe nëse mendoni kështu atëherë ju do të gaboni. Ata kanë fuqi sulmuese të madhe si Sergio Aguero dhe Angel Di Maria. Ky ekip nuk mbijeton vetëm falë Messit. Ata janë kompakt, janë më organizuar, më mirë se në Botërorin e kaluar,” ka thënë Low, duke kujtuar në fund një Gjermani që kishte eliminuar Argjentinën në çerekfinale të Botërorit të kaluar lehtë. 

E fuqia e ekipit gjerman, duket se e frikëson çdokë. 

“Përgjatë historisë Gjermania ka treguar fuqi të madhe fizike e mentale, por edhe me lojtarë me cilësi të ngjajshme me latinoamerikanët. Gjermania e din se si ekipi punon, Gjermania e din si duhet futur në funksion punën ekipore, organizimin dhe punën afatgjate,” ka thënë Sabella. 

Për më tepër, Gjermania ka eliminuar Argjentinën në dy Botërorët e fundit. Në Botërorin “Afrika Jugore 2010” shkelën Argjentinën në çerekfinale 4-0 (Thomas Muller 3’, Miroslav Klose 68’, 89’ dhe Arne Friedrich 74’) derisa në “Gjermania 2006” e kishin kaluar me penallti pas që ndeshja kishte përfunduar baraz 1-1 (Miroslav Klose 80’ - Roberto Ayala 49’). 

Sonte Gjermania duhet ta kurorëzojë me titull fitoren e tretë argjentinase, ose hakmarrja argjentinase do të jetë e kobshme për Panzerët. 

APLIKIMI I PARË

3 shtete jugamerikane, aplikojnë për Botërorin 2030

Pamje nga takimi/ Conmebol Official

5 October, 2017 @9:03

Janë bashkuar tre shtete të njohura për futbollin e tyre të Amerikës Jugore dhe kanë dorëzuar edhe formalisht aplikacionin e…

IKIN SPONSORËT

FIFA humb tre sponsorë të mëdhenjë

FIFA

23 January, 2015 @10:53

Tre nga sponsorët e mëdhenjë të FIFA-së, që kanë mbuluar edhe Kupën e Botës, nuk kanë vazhduar marrëveshjen me shtëpinë…

FIFA

Trajneri i vitit 2014, Low

REUTERS

12 January, 2015 @19:16

Përzgjedhësi i përfaqësueses gjermane, Joachim Low, është përzgjedhur trajner i vitit 2014 në ceremoninë e FIFA-së që po mbahet në…

MICHEL PLATINI

Topi i Artë, as Messit as Ronaldos

REUTERS/Arkiv

20 October, 2014 @22:10

Kreu i UEFA-së, Michel Platini, vazhdon me deklaratat e tij interesante.  Njeriu që ka fituar tre herë Topin e Artë…

NEYMAR

Kapiteni i ri i Brazilit

5 September, 2014 @18:05

Neymar është kapiteni i ri i përfaqësueses së Brazilit. Përzgjedhësi Dunga ka vendosur që shiriti i kapitenit të jetë në…

Të gjitha lajmet nga Brazil 2014