Të gjitha lajmet

MEDALJA E BRONZTË

Holanda e treta, për turpin brazilian të radhës

fifa

Holanda e treta, për turpin brazilian të radhës

13 July, 2014 @10:12

Holanda ka arritur të zë vendin e tretë në Botëror, duke e mposhtur Brazilin 3-0 në ndeshjen e vlefshme për medalje të bronztë. 

Përfaqësuesja e Holandës, përkundër se e painteresuar për këtë ndeshje, ka poshtëruar edhe njëherë Brazilin në kampionat. 

Vetëm disa ditë pas disfatës katastrofale nga Gjermania, Brazili është dashur të durojë edhe një disfatë tjetër. Kësaj radhe Holandës nuk iu deshën shumë kur vetëm pas 3 mintuash lojë fitoi penallti. 

Robin Van Persie ekzekutoi penalltinë për 1-0 në të mirë të Tulipanëve, të cilët morrën krah dhe shumë shpejtë, pas një gabimi të David Luiz, dërguan epërsinë në 2-0 me golin e parë në kampionat të Daley Blindit. 

Brazili nuk ishte askund në këtë ndeshje, derisa vetëm Oscar dukej se ishte që luante ndryshe nga ‘robotët’ tjerë të nikoqirëve në fushë. 

Të dy ekipet kërkuan penallti në pjesë të dytë për shkak të disa faulleve në zonë, por nuk i fituan ato. E krejt në fund mesfushori i talentuar, Georginium ëijnaldum vulosi fitoren holandeze në 3-0, për tu përshëndetur trajneri Louis Van Gaal me fitore nga “Brazili 2014”. 

APLIKIMI I PARË

3 shtete jugamerikane, aplikojnë për Botërorin 2030

Pamje nga takimi/ Conmebol Official

5 October, 2017 @9:03

Janë bashkuar tre shtete të njohura për futbollin e tyre të Amerikës Jugore dhe kanë dorëzuar edhe formalisht aplikacionin e…

IKIN SPONSORËT

FIFA humb tre sponsorë të mëdhenjë

FIFA

23 January, 2015 @10:53

Tre nga sponsorët e mëdhenjë të FIFA-së, që kanë mbuluar edhe Kupën e Botës, nuk kanë vazhduar marrëveshjen me shtëpinë…

FIFA

Trajneri i vitit 2014, Low

REUTERS

12 January, 2015 @19:16

Përzgjedhësi i përfaqësueses gjermane, Joachim Low, është përzgjedhur trajner i vitit 2014 në ceremoninë e FIFA-së që po mbahet në…

MICHEL PLATINI

Topi i Artë, as Messit as Ronaldos

REUTERS/Arkiv

20 October, 2014 @22:10

Kreu i UEFA-së, Michel Platini, vazhdon me deklaratat e tij interesante.  Njeriu që ka fituar tre herë Topin e Artë…

NEYMAR

Kapiteni i ri i Brazilit

5 September, 2014 @18:05

Neymar është kapiteni i ri i përfaqësueses së Brazilit. Përzgjedhësi Dunga ka vendosur që shiriti i kapitenit të jetë në…

Të gjitha lajmet nga Brazil 2014