Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

KOLUMNE

Kosova nuk vdes kurrë

Fotot: FFK

Kosova nuk vdes kurrë


Shkruan: LUAN MORINA

11 June, 2019 @20:04

Pasi që nuk jam konsumues dhe rrjedhimisht kurrë nuk kam qenë i dehur apo ‘lartë’, nuk di sa zgjatin këto gjendje shpirtërore. Por mund të ju them që fitorja e parë e Kosovës në kualifikime për Evropiane po zgjatë nja njëzetë orë së paku. Nga frika që mund të vonojë edhe më shumë, është koha të bëjmë analizën e rregullt pas ndeshjes.

TABELAT DREJT EURO2020

Shumica e ekipeve të reja, kombëtareve të reja, marrin kohë deri të adaptohen, të sistemohen si ekip, të fitojmë përvojë njëri me tjetrin. Rrjedhimisht, shumica e tyre rrënohen në momente të rënda psikike dhe humbin ndeshjet në fund. Se sa është rritur Kosova në aspektin psikik, shpirtëror, u pa mbrëmë kur nuk u dorëzuan deri në çastin e fundit të ndeshjes.

Ky mosdorëzim është pompuar në Podgoricë pas një fitoreje të lëshuar nga duart. Kjo nuk ndodhi mbrëmë pasi në momentin kur trysnia mbi Vocën e Halimin nisi të shtohej dhe krahët e sulmit nuk kishin më fuqi të ktheheshin në ndihmë mbrojtjes, maestro Challandes futi Rashkajn për të përforcuar mesfushën për Vocën që pati dy super-ndeshje, Zhegrovën e largoi për heroin përfundimtar Rashanin, e Hadërgjonaj e gjeti ekipin e zemrës duke zëvendësuar me përsosmërinë Vojvodën e lodhur në kthimet mbrapa.

Muriqi Vedat

Po luajmë me eufori dhe po fitojmë, por dobësitë janë të dukshme sidomos në dyshen defensive të mesfushës. Është mirë të përdorim treshe me Celinën ose njërin krahë që duhet të sakrifikohen pas një ore loje nëse kemi rezultat pozitiv. Por, guximi i maestros dhe gatishmëria e lojtarëve për të vdekur e mos humbur, po anulojnë çdo logjikë këto dy ndeshje.

TABELAT DREJT EURO2020

Muriçi ka nevojë për më shumë futboll të rregullt, dhe me transferimin e Steffen tek MCI, ndoshta do të huazohet në një ekip ku do të jetë më i rregullt. Aliti e Rrahmani ende janë stabil. Nëse të gjithë të lënduarit tjerë që i kemi gjejnë formën si Kololli, do të duhet të flemë ‘dath’ në vjeshtë! Voca ka qenë i papërshkrueshëm.

Lumët na që e kemi një mesfushë defensive kaq të pasur. Halimi... s’ka fjalë për të! Krejt tru! Celina ka lidhur për merak repartet, Muriqi u rikthye me një super-paraqitje duke u kthyer edhe tek pesëshja e Muriçit. Rashica! Kur talentit i shton disiplinë gjermane gjen njërin nga krahët më të mirë në Evropë! I jashtëzakonshëm ka qenë. E nga Rashica, i cili para dy viteve nuk ishte në ditët më të mira, mund të mësojë shumë Zhegrova!

Rashica Milot

Rashica është kritikuar së tepërmi në kualifikimet për Botëror. Ka heshtur, ka punuar, dhe ja ku është tani. Zhegrova mund të mësojë shumë, dhe pas dy viteve të kemi një Rashica 2.0. Vetëm se duhet punë, angazhim, dhe mbi të gjitha përulje e respekt ndaj bashkëlojtarëve. Me moshë më madhore vjen edhe pjekuria, por jo medoemos.

Kur jemi tek mosha, ende kemi ekip të përshtatshëm për Olimpiadë, gjersa ne luajmë e bëjmë kërdi me ekipe tjera të para. Këta djelmosha, me këtë ritëm zhvillimi s’kanë të ndalur. Dhe janë ndër të paktit që na bëjnë krenarë që jemi kosovarë, që jemi të këtij vendi. Janë ndër të paktit që na bëjnë të buzëqeshin tërë ditën! Na kënaqën!

TABELAT DREJT EURO2020

Debutimi i Hadërgjonajt ishte fantastik. Më pëlqeu që maestro nuk e futi në krahë të sulmit, por e priti lodhjen e Vojvodas duke rimbushur krahun e djathtë me energji shtesë. Rashkaj e bëri të njëjtën në mesfushë në repartin defensiv, ndërkohë Rashani ishte në çdo pjesë të fushës, sikur me malazezët.

Zhegrova

Këta djem, ky trajner, ky ekip nuk është normal!


STARTUESIT

Prekazi nuk e ndërron ekipin fitues

Përfaqësuesja/International

Prekazi nuk e ndërron ekipin fitues

11/06/19 @ 19:54

FORMACIONET STARTUESE

Ndërrime të mëdha te 11-shja e kuqezinjëve ndaj Molldavisë

Evropiani/Kombëtarja

Ndërrime të mëdha te 11-shja e kuqezinjëve ndaj Molldavisë

11/06/19 @ 19:46

WERDER BREMEN

Milot Rashica zgjedhet lojtari i sezonit 2018/19 te Werder Bremeni

Bundesliga/Sportistë shqiptarë në botë

Milot Rashica zgjedhet lojtari i sezonit 2018/19 te Werder Bremeni

11/06/19 @ 19:34

BERNARD CHALLANDES

Nuk ka qenë fitore fizike, por mentale

Evropiani/Përfaqësuesja

Nuk ka qenë fitore fizike, por mentale

11/06/19 @ 14:48

KRASIMIR BALAKOV

Gabimet bullgare dhe cilësia e Kosovës

Evropiani/Përfaqësuesja

Gabimet bullgare dhe cilësia e Kosovës

11/06/19 @ 14:39

LOJTARI MË I MIRË I KOSOVËS

Arbër Zeneli mbyll vitin 2019

Evropiani/Përfaqësuesja/Ligue 1/Sportistë shqiptarë në botë

Arbër Zeneli mbyll vitin 2019

11/06/19 @ 14:16

PARA NDESHJES

Kosova U21, në kërkim të kryesimit të grupit

Përfaqësuesja/International

Kosova U21, në kërkim të kryesimit të grupit

11/06/19 @ 13:41

SHORTI I EUROPA LIGËS

Prishtina vendase në ndeshjen e parë

FFK Superliga/Europa League

Prishtina vendase në ndeshjen e parë

11/06/19 @ 13:24

PRE QUALIFICATIONS

Feronikeli mëson rivalin në Champions

FFK Superliga/Champions League

Feronikeli mëson rivalin në Champions

11/06/19 @ 12:38

KOSOVA

Humbja e fundit në 2017!

Evropiani/Përfaqësuesja

Humbja e fundit në 2017!

10/06/19 @ 23:49

PAS FINALES

Idetë e Southgate: portieri do të gjuante penalltinë e gjashtë dhe ku të hidhej Pickford!

Evropiani/Premier League/International

Idetë e Southgate: portieri do të gjuante penalltinë e gjashtë dhe ku të hidhej Pickford!

14/07/21 @ 17:09

TE PRISHTINA

2 të lënduar pas eliminimit nga hungarezët

Evropiani/Champions League/Europa League/International

2 të lënduar pas eliminimit nga hungarezët

14/07/21 @ 08:03

JUVENTUS

Chiesa i palëkundur

Evropiani/Serie A

Chiesa i palëkundur

13/07/21 @ 14:03

TOP 11

Ekipi më i mirë i EURO2020 nga UEFA

Evropiani/International

Ekipi më i mirë i EURO2020 nga UEFA

13/07/21 @ 11:37

GIORGIO CHIELLINI

Diçka magjike

Evropiani/Serie A/International

Diçka magjike

12/07/21 @ 11:54

PAS NDESHJES

Mesazhi i Southgate për penalltinë e Sakas

Evropiani/Serie A/International

Mesazhi i Southgate për penalltinë e Sakas

12/07/21 @ 01:01

PLAYER RATINGS @ FINAL

Notat e futbollistëve: Italia-Anglia

Evropiani/Serie A/International

Notat e futbollistëve: Italia-Anglia

12/07/21 @ 00:49

FINALJA EURO2020

Donnarumma hero, Italia ia merr trofeun anglezëve në Wembley

Evropiani/Serie A/International

Donnarumma hero, Italia ia merr trofeun anglezëve në Wembley

11/07/21 @ 23:55

11-SHET

Formacionet zyrtare: Italia - Anglia

Evropiani

Formacionet zyrtare: Italia - Anglia

11/07/21 @ 19:49

EURO2020

Dita 31, dita e finales

Evropiani

Dita 31, dita e finales

11/07/21 @ 11:52


 
Të gjitha lajmet nga Evropiani