Të gjitha lajmet

ANALIZA

Ligue1 2018-19 – Parashikimi

Ligue1 2018-19 – Parashikimi

Shkruan: Luan MORINA

10 August, 2018 @19:10

Me Thomas Tuchel, PSG vetëm sa do të jetë më mirë se sezonet e kaluara. Gjermani ka lëvizur drejt zhvendosjes së formacionit në 3-5-2, ndoshta duke parë formën e mahnitshme të Thomas Meunier në Kupën e Botës. Ndonëse ka pasur mungesë të lojtarëve të angazhuar në Kupën e Botës, Tuchel me ekipin e të rinjve ka impresionuar me lojën e bukur, dhe sidomos fitoren e thellë në ndeshjen e superkupës së Francës.

Thomas Tuchel

Të kufizuar nga FFP, PSG kanë provuar të shkarkojnë lojtarët të papërdorur rregullisht sezoneve të kaluara, dhe ata që kanë pasur një vlerë më të madhe për të tjerët se sa për vet PSG.

Buffon sjell përvojën e shumë nevojitur tek parisienët dhe bashkë me Thiago Silvan do të bëjnë një dyshe defensive që më shumë se siguri, në lojë do të ofrojë përkrahje morale. Mbappe duhte të ruajë formën e shfaqur në Kupën e Botës; Neymar duhet të mësojë nga e njëjta garë; derisa Guedes, Nkunku e Di Maria janë të gatshëm për pozitën e fundit në tridentin pas Cavanit. Për Weahn mund të jetë herët, por ky sezon duhet të jetë sezoni i pjekurisë për Rabiot dhe Lo Celson.

Rivalët kryesorë të PSG duhet të jenë Olympiquet!

Marsejezët dështuan për shkak të lodhjes sezonin e kaluar, duke u dorëzuar edhe në Europa League më herët se që duhet në ndeshjen finale. Vetëm Duje Caleta-Car dhe Jordan Amavi kanë ardhur këtë verë, derisa Sanson e kapiteni Payet duhet të përkujdesen për mesfushën. Luiz Gustavo duhet të veprojë si mentor për Boubacar Kamaran, gjersa Mitroglou e Germain duhet të jenë më të pafalshëm për kundërshtarët.

Neymar & Mbappe

Lyon nëse mbajnë Fekirin në klub, dhe të shëndoshë, mund të konkurrojë ndoshta edhe PSG. Nuk kanë bërë gati se asgjë në prurje, pos Ndombele nga Amiens të cilët këtë vit janë ndër ekipet që rrezikojnë rënien. Kompozimi që kanë tashmë, duhet të dalë në pah për të sjellë së paku Ligën e Kampionëve.

Monaco do të duhej të luftonte për Ligën e Kampionëve, tashti me ciklin e ri të lojtarëve që kanë ardhur. Mbappe sivjet ka kaluar zyrtarisht tek PSG, e bashkë me të Lemar e Fabinho mbyllin një cikël tek ekipi i ndoshta mësuesit më të mirë në Evropë, Leonardo Jardim! Golovin, 22 vjeçar, e Geubbels 16 vjeçar janë talentet më të shtrenjta që kanë ardhur tek Monaco këtë verë. Subasic, Glik, e Falcao janë asistentët e Jardim në fushë.

Për Evropë duhet të luftojnë Stade Rennais të cilët kanë larguar Gourcuffët dhe kanë sjellë Sabri Lamouchin si trajnerë, e Clement Grenier si udhëheqës të mesfushës. Patrick Vieira ka marrë përsipër menaxhimin e Nices të cilët tani janë pa Seri, Plea, e La Marchand, dhe vetëm me Danilon e ardhur nga Braga. Bordeaux e Nantes mesa duket do të mbeten një hap larg luftës për Evropë dhe renditja në Top10 duhet të jetë objektivi real.

Lille s’do të duhej të rrezikonte rënien në Ligue2, jo para Toulouse. Reims do të provojnë të përbirohen ndoshta, me Nimes favorite tjetër për rënien nga liga, krahas Amiens të cilët vitin e kaluar bënë mrekulli.

ZYRTARE

Gjilani me përforcim nga Guatemala

Foto: SC Gjilani

10 August, 2018 @19:00

Pas dy përforcimeve nga Trinidad & Tobago dhe Brazili, Gjilani sot ka zyrtarizuar një transferim nga Guatemala. Bëhet fjalë…

ANALIZA

Ligue1 2018-19 – Parashikimi

10 August, 2018 @19:10

Me Thomas Tuchel, PSG vetëm sa do të jetë më mirë se sezonet e kaluara. Gjermani ka lëvizur drejt zhvendosjes…

EUROPA LEAGUE

Kukësi mposhtet me 3 diferencë

9 August, 2018 @20:53

Me rezultat 5-2 është mposhtur skuadra e Kukësit në ndeshjen e luajtur ndaj skuadrës Torpedo Kutaisi në Gjeorgji. Kjo ishte…

ZYRTARE

Evertoni edhe dy përforcime nga Barcelona

9 August, 2018 @18:16

Në ditën e fundit të afatit kalimtar në Premier League, Evertoni ka zyrtarizuar dy përforcime nga Barcelona. Yerry Mina, qendërmbrojtës,…

SUPERKUPA

Superkupa e Kosovës, info për biletat

BOROZANI / D.SH

9 August, 2018 @18:02

Përmes një njoftimi për media nga FFK, janë bërë të ditura çmimet e biletave për ndeshjen e Superkupës së Kosovës…

ZYRTARE

Courtois në Real, Kepa e Kovacic tek Chelsea

9 August, 2018 @12:50

Thibaut Courtois është portier i ri i Realit të Madridit. Belgu ka kaluar tek radhët e kampionëve aktual të Evropës…

JOE HART

Nënshkruan, mbetet në Premier Ligë

7 August, 2018 @18:23

Portieri 31 vjeçar i Manchester Cityt që ka përvojë edhe në reprezentacion të Anglisë, Joe Hart, ka kaluar në radhët…

VICTOR GOLAS

Ish kampionia me portier brazilian

7 August, 2018 @15:23

Kampionia e stinorit 2016/17 të Superligës së Kosovës, Trepça’89, ka bërë të ditur sot përmes një njoftimi zyrtar se ka…

REIMS - NANTES

75 minuta në fitore, pranë garave evropiane

Foto: Reims Official/fb

17 March, 2019 @17:04

Mesfushori i Kosovës, Arbër Zeneli, tashmë ka stabilizuar veten në 11-shen startuese të ekipit të tij Stade de Reims dhe…

BORDEAUX

Rikthimi në Evropë, detyra e parë në Francë

Foto: Bordeaux Official/ tw

8 March, 2019 @23:00

Trajneri, emri i të cilit ndërlidhej deri sot si trajner i mundshëm i Romës, është zyrtarizuar te Bordeaux në Ligue…

TOP TEAM OF THE WEEKEND

Zeneli në 11-shen më të mirë evropiane

25 February, 2019 @15:40

Futbollisti më i mirë i Kosovës, Arbër Zeneli, është futur në 11-shen më të mirë evropiane këtë fundjavë nga Gazzetta…

MONTPELLIER - REIMS

Super Zeneli, gol dhe asist në fitore

TOPSPORTI / A.P

24 February, 2019 @17:23

Në fitoren e shënuar në udhëtim te Montpellieri, vendimtar për skuadrën e Reimsit ishte Arbër Zeneli. Anësori i Përfaqësueses së…

REIMS - RENNES

13 minuta për asist në fitore

Foto: Stade de Reims Official

17 February, 2019 @20:32

Mesfushori i krahut në reprezentacinoin e Kosovës, Arbër Zeneli, ka regjistruar asistimin e tij të parë në Ligue 1,…

Të gjitha lajmet nga Ligue 1