Të gjitha lajmet

ANALIZË: POST AZERBAJXHAN

Pika 1

Fotot: affa.az & ffk-kosova.com

Pika 1

Shkruan: LUAN MORINA

8 September, 2018 @9:56

Pika e parë në Ligën e Kombeve mund të konsiderohet si mision i kryer në Baku. Pritjet ndaj kundërshtarit kryesor në grup ishin të merret një pikë. Megjithatë, nuk duhet nënçmuar as dy ekipet tjera, sidomos Ishujt Faro të cilat shumë lehtë mund të dalin fituese të grupit.

ORARI I NDESHJEVE dhe TABELA

Mendoj që të hënën mund të jetë ndeshja vendimtare për të dyja ekipet. Fituesi në Prishtinë do të mbetet favoriti kryesor për të kaluar tutje, karshi Azerbajxhanit!

Kosovo xi

E kundër Azerbajxhanit, Challandes nisi me një formacion më me përvojë. Kisha hezitime me vijën e mbrojtjes, sidomos me minutat e paktë të Rrahmanit tek Dinamo e Zagrebit. Por, vija defensive, ndonëse goxha e ulët, ishte në nivel. Ishin të shkëlqyeshëm në pjesën e parë.

ORARI I NDESHJEVE dhe TABELA

Megjithatë, me të nisur pjesa e dytë e lojës filluan të binin një nga një treshja e mbetur. Aliti ishte i pari që nisi të mbetej i shtrirë disa herë radhazi, pastaj Paqarada i cili pati pjesën më të mirë në karrierën e tij për Kosovën nisi të dështojë në anën e majtë, dhe krejt në fund edhe Vojvoda i cili ishte ndër më të mirët në pjesën e parë shfaqi shenja lodhjeje.

Edon Zhegrova

Më i miri në pjesën e parë qe Kryeziu. Ishte i vetmi i cili merrte guximin të lëvizte topin në të gjitha drejtimet, sidomos me pasimet e gjata të cilat mungonin. Kjo nisi pas çerek ore lojë me të parë hapësirën e cila lejohej, falë vijës së lartë të sulmit të vendasve, të cilët çuditërisht nuk bënin presion mbi dyshen e mesfushorëve qendror. Megjithëkëtë, Shala pati nja dy ndërhyrje goxha të rrezikshme në pjesën e parë. Pos kësaj, nuk ishte mjaft i përqendruar edhe me lëvizjen e topit.

Azerbaijan vs Kosovo

Problemi tek ekipi ishte ndërlidhja ndërmjet vijave të ekipit. Kemi shumë raste kur Zhegrova mbetej i mbyllur me deri gjashtë lojtarë vendas, dhe nuk kishte askënd afër për të kërkuar topin. Në raste të rralla Vojvoda depërtonte nga e majta, por për shkak të mbrojtjes së rezultatit, vija defensive qëndronte në takt, bashkë me qendrorët.

ORARI I NDESHJEVE dhe TABELA

Celina mund të dukej si lojtari më ‘i fjetur’ por ishte pika kryesore në zhvillimin e aksioneve dhe lirimin e krahëve. Njëjtë funksiononte edhe Muriqi detyra e të cilit ishte më shumë të kthente topat e lartë mbrapa se sa të provonte golin.

Mergim Vojvoda

Depërtimet e Zenelit ishin të shkëlqyeshme, por prekja e fundit mungonte. Zhegrova për moshën dhe përvojën që ka, nuk ka mundur të bënte më tepër në anën tjetër. Celina po përshtatet shkëlqyeshëm me pozitën të cilën këtë sezon po luan tek Swansea. Në tetor pres edhe më shumë nga ai në këtë pozitë.

Kosovo hymn

Inkuadrimi i Rashicës ishte me mend. Për dallim prej ndeshjeve tjera, Rashica nuk përtonte të kthehej edhe në ndihmë mbrojtjes. Kjo dëshmon për pjekurinë e tij me kalimin në Gjermani. Avdijaj nuk qe shumë i dukshëm në terren, por kujtojmë që luajti të njëjtën pozitë me Celinën, goxha mirë të mbuluar nga vendasit dhe në hijen e Muriqit. Edhe më shumë më pëlqeu inkuadrimi i Vocës i cili po kalon një sezon të shkëlqyeshëm në ligën zvicerane.

Azerbaijan vs Kosovo

Në fund mund të na vije keq për shanset e humbura, por jemi mirë duke ecur. Sidomos në mbrojtje kemi përparuar. Në pjesën ofensive mbështetemi tek individualizmi kryesisht, por ka pasur aksione goxha mira të ndërtuara.

ORARI I NDESHJEVE dhe TABELA

Është një përparim i konsiderueshëm në krahasim me ndeshjen me Finlandën. Vetëm shpresojmë që ndeshjet vijuese të jenë shumë më të mira se sa pas Finlandës. Nuk është i pamundur inkuadrimi në Ligën C!

KUJDES me Ishujt Faro!

PLAYER RATINGS @ ALBANIA vs ISR

Shqipëria-Izraeli, notat e lojtarëve

7 September, 2018 @22:53

Pas fitores së Shqipërisë në përballjen e parë të Ligës së Kombeve në Ligën C ndaj Izraelit, këto janë notat…

NATIONS LEAGUE - GRUPI D3

Rivali i ardhshëm i Kosovës merr kreun e grupit

7 September, 2018 @22:45

Në ndeshjen tjetër të grupit të Kosovës në Ligën e Kombeve, Ishujt Faroe kanë shënuar fitore 3-1 ndaj Maltës. Kjo…

SHQIPËRIA - IZRAELI

Strakosha shpëton, Xhaka shënon për 3 pikë

7 September, 2018 @21:57

Fillim i mbarë i Christian Panuccit me Shqipërinë në Ligën e Kombeve. Shqipëria mposhti Izraelin 1-0 duke i marrë tre…

MIQËSORE

Belgjika deklason kundërshtarin e ardhshëm të Shqipërisë

7 September, 2018 @21:51

Për shkak që grupet e tyre përmbajnë nga 3 ekipe dhe këtë xhiro nuk kishin ndeshje, Skocia dhe Belgjika luajtën…

KOSOVA U21 - IRLANDA U21

Kosova U21 baraz ndaj Irlandës U21

P.P për Borozani

7 September, 2018 @20:52

Në takimin e luajtur sonte në Mitrovicë, përfaqësuesja e Kosovës U21 barazoi 1-1 ndaj Irlandës U21. Pjesa e parë u…

AZERBAJXHANI - KOSOVA

Azerbajxhani vs. Kosova, notat e lojtarëve

Foto: UEFA

7 September, 2018 @20:06

Pas barazimit ndaj Azerbajxhanit në Baku, këto janë notat individuale për futbollistët e Kosovës sipas Borozani.com. RAPORTI I NDESHJES …

AZERBAJXHANI - KOSOVA

Kosova kthehet me pikë nga Baku

Foto: UEFA

7 September, 2018 @19:55

Kthehemi nga Baku me pikë! Në ndeshjen e parë në kuadër të Ligës së Kombeve, Kosova ka barazuar 0-0 ndaj…

11-SHET

Formacionet zyrtare: Shqipëria - Izraeli

7 September, 2018 @19:35

Janë publikuar formacionet startuese të Shqipërisë dhe të Israelit. SHQIPËRIA: Strakosha, Binaku, Hysaj, Veseli, Xhimshiti, Basha, Memushaj, Xhaka, Guri, Hyka,…

KOSOVA U21 - IRLANDA U21

Kosova U21 vs. Irlanda U21, publikohet formacioni i Kosovës

7 September, 2018 @17:35

Me fillim nga ora 19:00, Kosova U21 e pret në “Adem Jashari” të Mitrovicës Irlandën Veriore. Formacioni startues i Kosovës…

AZERBAJXHANI - KOSOVA

Publikohet formacioni i Kosovës

7 September, 2018 @16:28

Pak para ndeshjes, është publikuar formacioni startues i Kosovës për ndeshjen e sontme ndaj Azerbajxhanit. Formacioni i Kosovës: Samir Ujkani,…

DIEGO ARMANDO MARADONA

Nënshkruan me skuadrën meksikane

7 September, 2018 @13:51

Legjenda e Argjentinës, Diego Armando Maradona, ka nënshkruar kontratë me skuadrën nga liga e dytë e Meksikës, Dorados. Maradona do…

JAPONIA - KILI

Termeti anulon ndeshjen

Foto: ESPN

7 September, 2018 @13:47

Ndeshja miqësore ndërmjet Japonisë dhe Kilit, është anuluar për shkak të termetit që kishte ndodhur në Hokkaido. Fatkeqësia natyrore që…

WESLEY SNEIJDER

Sneijder penzionohet nga Holanda

7 September, 2018 @13:45

Dje në ndeshjen miqësore ndëmrjet Holandës dhe Perusë, për yllin holandez Wesley Sneijder ishte takimi i fundit e tij me…

UEFA NATIONS LEAGUE

Liga e Kombeve, në shitje biletat e finaleve

30 January, 2019 @14:46

Kanë dalë në shitje biletat për fazën finale të Ligës së Kombeve. Faza finale e më të mirëve të Ligës…

PËRMBLEDHJE

Kosova në 2018!

1 January, 2019 @18:15

Si zakonisht, TopSporti.com edhe këtë herë ka përmbledhur ngjarjet më të rëndësishme sportive të vitit. KOSOVA NË 2016

MEDIA TALK

De Biasi synim i ekipit që u mposht nga Kosova

TOPSPORTI/ Arkiv

10 December, 2018 @14:44

Ish trajneri i kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, pas aventurës jo të lavdishme te Alaves aktualisht është i pa punë.…

FIFA RANKING

Shqipëria nuk lëviz!

29 November, 2018 @12:46

Kombëtarja e Shqipërisë në renditjen e FIFAs për muajin nëntor nuk ka lëvizur nga pozita e saj. Shqipëria aktualisht gjendet…

FIFA RANKING

Pas fitoreve, Kosova ngritet në FIFA renditje

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

29 November, 2018 @10:17

Pas rezultateve pozitive, përfaqësuesja e Kosovës ka bërë ngritje për gjashtë pozita në renditjen e FIFAs për muajin nëntor. …

Të gjitha lajmet nga Liga e Kombeve