Të gjitha lajmet

ANALIZË

Pjekuria

Foto: FFK

Pjekuria

Shkruan: LUAN MORINA

12 October, 2018 @11:56

Me fillimin e pjesës së dytë, maltezët modifikuan paksa formacionin që të bënin presion mbi Kryeziun dhe Shalën duke shtyrë topin të qarkullonte më shumë në vijën e fundit. Si pasojë, pa kaluar shumë kohë pësuam golin e barazimit, i cili vë në pah një dobësi të kombëtares tonë – ende nuk mbrohemi shkëlqyeshëm.

KRAHASIMI ME VITET E KALUARA

Për dallim prej dy vite më parë kur kishim nisur garat ndërkombëtare, mbrojtja jonë është e stabilizuar, e ndryshuar në tërësi, dhe sigurisht që ndihmohet pasi si ekip jemi të adaptuar me një formacion tek i cili ndryshimet e vetme pothuajse ndodhin në katërshen ofensive.

Shumë gola pranonim nga paaftësia për të vendosur ofsajdin, për të mbuluar krahët, dhe për t’u mbrojtur nga topat e ndërprerë. Derisa që të tria këto janë shumë më mirë tashti, kjo e fundit ishte arsyeja pse pësuam golin. Megjithatë, ishte vetëm një gabim i cili nuk duhet të merret shumë seriozisht gjatë kësaj vjeshte.

Por, shpresojmë, në edicionin e ardhshëm të kemi punë me kombëtare më cilësore, e ndërkohë do të kemi edhe kualifikimet për Euro2020 vitin e ardhshëm. Dhe në ato përballje duhet të jemi shumë më të përkryer në tri pjesët që i përmenda më lartë.

PANIKU

Paniku pas barazimit ishte i dukshëm. Por, një shenjë pjekurie tregoi aftësia jonë për t’u kthyer dhe fituar ndeshjen. Kjo, pjekuria psikike, është fitore më e madhe se sa tri pikët. Sigurisht që nuk është një mision i kryer, dhe duhet të punohet edhe më tej në këtë aspekt. Në veçanti duhet të punohet në vet-kontrollimin dhe gjakftohtësinë, pasi humbja e nervave në fund, pranë një rezultati 3-1 është shumë e panevojshme.

Çfarë do të ndodhte me nervat e lojtarëve sikur të ishim baras ose duke humbur në ato çaste.

Kartoni i Kryeziut ishte i panevojshëm. Ishte në një qejf sikur Shala kundër Azerbajxhanit – lëkundje e gjakftohtësisë nga presioni, jo vetëm fizik, i maltezëve. Mifsud mori atë që meritoi në fund. Ne humbëm Kryeziun për ndeshjen tjetër, goxha të rëndësishme. Sigurisht që Halimi mund të mbulojë atë pozitë, por duhet të punojmë në këtë drejtim.

ÇELËSI

Valoni mbrëmë ishte në një pozitë çelësi për fazën ofensive. Me kontributin që mund të ofrojë edhe në pjesën defensive, për Valonin kjo mund të jetë pozita e përkryer dhe vërehet kontributi i tij me përmirësimin e krahëve për dallim me vitet e kaluara. Vërehej ende ndikimi i lëndimit, por me një Valon në formën më të mirë, do të kemi një sulm të mahnitshëm besoj.

Zhegrova pati shumë raste, por pak fat. Krahasuar me moshën, talenti është i jashtëzakonshëm. Me kalimin e kohës besoj që do t’ia dalë të zhvillojë edhe lojën ekipore. Zeneli ishte, si zakonisht, i shkëlqyeshëm. Por, lojtari i ndeshjes mbetet Benjamin Kololli. Dhe kjo ishte e pritshme krahasuar me formën më të mirë jetësore që po kalon javëve të fundit. Del të jetë një krahë mbrojtjeje i përkryer falë aftësive për të luajtur me dy shputat. Fjalët janë boshe për të përshkruar lojën e tij mbrëmë!

VETËM FILLIMI…

Një shenjë tjetër e pjekurisë ishte edhe goli i Muriqit. Nuk e kishte natën e tij, por kësaj radhe shpëtuam! Edhe në këtë rast më duhet të shkojë përpara, në raste eventuale kur do të ndeshemi me ekipe kundër të cilave na shfaqet vetëm një shans. Së paku dy shanse të pastra të humbura ishin mbrëmë. Goli, megjithatë, do t’i ndihmoj në aspektin psikik. Dhe ky është aspekti që më intereson më shumë, sepse fiziku arrihet dhe mbahet më lehtë.

Një fitore e mirë, një ekip që po rritet, drejt Ligës C me gjasë. Duhet të fitojmë tek Ishujt Faro, sidomos pas fitores së Azerbajxhanit. Ky është vetëm fillimi i kësaj gjenerate!

KOSOVA - MALTA

Berisha: Ndaj Ishujve për fitore

11 October, 2018 @23:25

Përveç Bernard Challandes, ndër të intervistuarit pas ndeshjes ishte edhe Valon Berisha. GRUPET DHE ORARI - LIGA E…

KOSOVA - MALTA

Challandes: Ta ruajmë qetësinë

11 October, 2018 @23:08

Pas fitores ndaj Maltës, për media foli Bernard Challandes, përzgjedhësi i Kosovës. GRUPET DHE ORARI - LIGA E KOMBEVE …

KOSOVA

Edhe sa pikë siguron Kosova vendin e parë?

11 October, 2018 @23:07

Pas fitores së sotme, le të shohim edhe sa pikë i duhen Kosovës për ta siguruar matematikisht vendin e parë…

IZRAELI - SKOCIA

3 nga 3, ‘komplikohet’ grupi i Shqipërisë

Foto: BBC

11 October, 2018 @22:58

Në ndeshjen e luajtur në kuadër të Grupit C1 të Ligës së Kombeve, grup në të cilin ndodhet edhe Shqipëria,…

KOSOVA PLAYER RATINGS

Notat e lojtarëve: Kosova - Malta

11 October, 2018 @22:57

Fitorja e dytë nga tre ndeshjet e para në Ligë të Kombeve për Kosovën, që e mban kreun e grupit.…

ISHUJT FAROE - AZERBAJXHANI

Azerbajxhani këndellet i afrohet Kosovës

11 October, 2018 @22:38

Në ndeshjen tjetër të Grupit 3 të Ligës D të Kombeve ku bën pjesë edhe Kosova, Azerbajxhani ka mposhtur Ishujt…

KOSOVA - MALTA

Super Kosova, përforcohet kreu!

Foto: A. A./ FB

11 October, 2018 @22:35

Në ballafaqimin e tretë në kuadër të Ligës së Kombeve, Kosova shënoi fitore me rezultat 3-1 ndaj përfaqësueses së Maltës,…

KOSOVA - MALTA

Kosova vs. Malta, 11-shet startuese

11 October, 2018 @19:24

Pak para ndeshjes, janë publikuar formacionet startuese të Kosovës dhe Maltës. KOSOVA: Ujkani, Vojvoda, Aliti, Rrahmani, Kololli, Shala, Kryeziu, Zhegrova,…

BYLBYL SOKOLI

Pas rrahjes, shkarkohet

Foto: KFLlapi/fb

11 October, 2018 @16:30

Trajneri i deritashëm i Llapit, Bylbyl Sokoli, i cili u rrah nga tre persona të panjohur ende pas humbjes nga…

NË NORVEGJI

Shuton dhe lë tërë fshatin pa rrymë

11 October, 2018 @11:13

Futbollisti Jonas Alexander ka shutuar fortë topin në aut për të larguar rrezikun që vinte nga ekipi kundërshtar. Topi…

VENDIMI I UEFAs

UEFA-ja ia merr organizimin Spanjës, shkak Kosova

23 February, 2019 @19:46

Ndeshjet e rrethit elitë të grupit të pestë për Kampionatin evropian U-17 “Irlanda 2019” në futboll, të parapara të zhvillohen…

EURO 2021 QUALIFICATIONS

Kosova me Holandën e Rusinë në grup

Foto: FSHF

21 February, 2019 @15:37

Përfaqësuesja e Kosovës në futbollin e femrave ka mësuar kundërshtaret e grupit kualifikues për në evropianin e radhës. Kështu,…

MEDIA

Biletat për ndeshjet e Kosovës, do të shtrenjtohen

TOPSPORTI/ A. P.

12 February, 2019 @0:38

Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK) Agim Ademi, ka konfirmuar në një intervistë për KTV-në se biletat për…

UEFA NJOFTON FFK-në

Anti-trukim: 5 kompani monitorojnë dy ligat e Kosovës, Kupën dhe reprezentacionin

Foto: FFK

11 February, 2019 @23:21

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) ka kuptuar sot nga UEFA-ja se Superliga e Kosovës dhe Liga e Parë, Kupa…

GOLI I RADHËS

Super goli i Muriqit për epërsi

9 February, 2019 @15:08

Ekipi i Rizespor ka kaluar në epërsi në përballjen që po zhvillohet aktualisht ndaj Antalyasporit, ndërsa sulmuesi i Kosovës, Vedat…

Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja