Të gjitha lajmet

KOSOVA - MALTA

Super Kosova, përforcohet kreu!

Foto: A. A./ FB

Super Kosova, përforcohet kreu!

11 October, 2018 @22:35

Kosova
Malta
Kosova 3 : 1 Malta
Benjamin KOLOLLI 30' 81', Vedat MURIQI 68' Andre AGIUS 51'

Stadiumi "Fadil Vokrri", Prishtinë
Super Kosova, përforcohet kreu!
Super Kosova, përforcohet kreu!
Super Kosova, përforcohet kreu!

Në ballafaqimin e tretë në kuadër të Ligës së Kombeve, Kosova shënoi fitore me rezultat 3-1 ndaj përfaqësueses së Maltës, për ta përforcuar edhe më tepër kryesimin e grupit.

Për t’u përmendur nga ky takim është fakti që Kosova sonte pati mbi 20 tentime për gol, statistikë që e tregon dominimin tonë të plotë, ndërsa goli i pranuar sonte ishte i pari në 6 takimet e fundit, gjë që e tregon përmirësimin tonë të dukshëm në fazën defansive.

Një vrapim fantastik pas mbrojtjes mysafire të Benjamin Kolollit në minutën e 30’, e shfrytëzoi maksimalisht Valon Berisha, i cili asistoi në mënyrë fantastike, për ta vënë mbrojtësin e majtë ballë për ballë me portierin mysafir, e nga ajo pozitë Kololli nuk gaboi, për t’ia dhënë kështu Kosovës epërsinë fillestare.

Pas golit të shënuar, dominimi i Kosovës në këtë pjesë vazhdoi. Një shtyllë nga Edon Zhegrova e më pas një shpërdorim me portën bosh nga Vedat Muriqi mund ta kishin dërguar Kosovën me epërsi 3 golëshe në pushimin mes pjesëve, mirëpo maltezët ishin me fat dhe pjesa e parë u mbyll me shifrat 1-0.

LIGA E KOMBEVE - GRUPET DHE ORARI

Me të filluar pjesa e dytë, Kosova u ndëshkua nga rastet e shpërdoruara në pjesën e parë. Maltezët e shfrytëzuan shumë mirë një goditje nga këndi dhe shënuan për 1-1. Menjehërë pas golit të pësuar, Kosova ‘u gjuajt’ në sulm, me fitoren që ishte i vetmi rezultat që duhej arritur.

E shpërdorimin e pashpjegueshëm në pjesën e parë, e rikuperoi pikërisht Vedat Muriqi, i cili shfrytëzoi një rrëmujë në zonën mysafire dhe shënoi për 2-1 në minutën e 68’ të ndeshjes. Edhe pas golit të epërsisë, Kosova nuk u ndal. Një tjetër shtyllë e Zhegrovës, disa pritje fantastike të portierit mysafir e një karton i kuq i Maltës u panë brenda pak minutave, para se Benjamin Kololli të shënonte për 3-1, gol i cili mbylli plotësisht dilemën sa i përket fituesit. Muriqi Vedat

Gjithashtu, duhet përmendur që pak minuta sonte u ndanë edhe për Lirim Kastratin, për të cilin ky ishte debutimi i tij me fanellën e përfaqësueses së Kosovës.

Lajmi i vetëm i keq për Kosovën nga ky takim është ndëshkimi me karton të verdhë i Hekuran Kryeziut, lojtar ky që do të mungojë në ndeshjen që Kosova e luan pas 3 ditëve si mysafire e Ishujve Faroe.

Në  takimin tjetër të grupit, Azerbajxhani shënoi fitore ndaj Ishujve Faroe, rezultat i cili tregon edhe më qartë që kundërshtari kryesor i Kosovës në këtë grup është pikërisht Azerbajxhani, ndaj të cilit Kosova luan në shtëpi në ndeshjen e fundit të grupeve.

KOSOVA - MALTA

Kosova vs. Malta, 11-shet startuese

11 October, 2018 @19:24

Pak para ndeshjes, janë publikuar formacionet startuese të Kosovës dhe Maltës. KOSOVA: Ujkani, Vojvoda, Aliti, Rrahmani, Kololli, Shala, Kryeziu, Zhegrova,…

BYLBYL SOKOLI

Pas rrahjes, shkarkohet

Foto: KFLlapi/fb

11 October, 2018 @16:30

Trajneri i deritashëm i Llapit, Bylbyl Sokoli, i cili u rrah nga tre persona të panjohur ende pas humbjes nga…

NË NORVEGJI

Shuton dhe lë tërë fshatin pa rrymë

11 October, 2018 @11:13

Futbollisti Jonas Alexander ka shutuar fortë topin në aut për të larguar rrezikun që vinte nga ekipi kundërshtar. Topi…

SHQIPËRIA - JORDANIA

Dominon Shqipëria, por mungon goli

Foto: Panorama

10 October, 2018 @21:57

Në takimin miqësor të zhvilluar sonte në “Elbasan Arena”, takim i cili nuk u përcoll nga shumë të pranishëm në…

PARA NDESHJES

Interesim i vogël për ndeshjen e Shqipërisë

10 October, 2018 @19:46

Kur kanë mbetur më pak se një orë deri në fillimin e ndeshjes miqësore ndërmjet Shqipërisë dhe Jordanisë, tribunat e…

BONUS NGA UEFA

UEFA rrit shpërblimet për Ligën e Kombeve

10 October, 2018 @19:20

UEFA ka ngritur përfitimet e skuadrave pjesëmarrësë në Ligë të Kombeve. Prej Ligës A deri në Ligën D, të gjitha…

PARA NDESHJES

Formacionet zyrtare: Shqipëria - Jordania

FSHF

10 October, 2018 @18:49

Janë të ditur formacionet zyrtare për ndeshjen miqësore ndërmjet Shqipërisë dhe Jordanisë. Ndeshja luhet në Elbasan Arena dhe fillon nga…

UEFA NATIONS LEAGUE

Liga e Kombeve, në shitje biletat e finaleve

30 January, 2019 @14:46

Kanë dalë në shitje biletat për fazën finale të Ligës së Kombeve. Faza finale e më të mirëve të Ligës…

PËRMBLEDHJE

Kosova në 2018!

1 January, 2019 @18:15

Si zakonisht, TopSporti.com edhe këtë herë ka përmbledhur ngjarjet më të rëndësishme sportive të vitit. KOSOVA NË 2016

MEDIA TALK

De Biasi synim i ekipit që u mposht nga Kosova

TOPSPORTI/ Arkiv

10 December, 2018 @14:44

Ish trajneri i kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, pas aventurës jo të lavdishme te Alaves aktualisht është i pa punë.…

FIFA RANKING

Shqipëria nuk lëviz!

29 November, 2018 @12:46

Kombëtarja e Shqipërisë në renditjen e FIFAs për muajin nëntor nuk ka lëvizur nga pozita e saj. Shqipëria aktualisht gjendet…

FIFA RANKING

Pas fitoreve, Kosova ngritet në FIFA renditje

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

29 November, 2018 @10:17

Pas rezultateve pozitive, përfaqësuesja e Kosovës ka bërë ngritje për gjashtë pozita në renditjen e FIFAs për muajin nëntor. …

Të gjitha lajmet nga Liga e Kombeve