Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

MALTA - KOSOVA

Rashica bënë dallimin ndaj Maltës

Foto: FFK

Rashica bënë dallimin ndaj Maltës


4 June, 2021 @19:37

Përfaqësuesja jonë ka shënuar fitore edhe në ndeshjen e dytë miqësore ndaj Maltës.

Pas fitores para disa ditësh ndaj San Marinos, dardanët kësaj radhe shënuan fitore me rezultat 2-1 [Shaun Dimech 45’+1 - Milot Rashica 19’ 84’] ndaj shtetit të vogël maltez, derisa lojtari i ndeshjes u bë Milot Rashica që shënoi dy herë, duke e mbuluar kështu paraqitjen e zbehtë të ekipit tonë.

Kosova kaloi në epërsi në minutën 19’ pas një organizimi të bukur nga treshja sulmuese Kastrati-Zeneli-Rashica, që përfundoi me golin e këtij të fundit.

Në pjesën e parë Kosova kishte dominim të lehtë, por në fund të kësaj pjese kundërshtari na dënoi në kohën shtesë duke shënuar që në aksionin e parë. Goli i Maltës u shënua nga Shaun Dimech, i cili realizoi nga një pozitë e volitshme nga afërsia, pas topit të devijuar që u godit nga gjuajtja e lirë.

Në pjesën e dytë Kosova pati disa raste në fillim nëpërmjet Lirim Kastratit i cili u tregua i pasaktë, derisa Milot Rashica doli në skenë përsëri në minutën 84’, duke shfrytëzuar gabimin e mbrojtjes kundërshtare.

Trajneri Bernard Challanges në këtë ndeshje luajti me formacionin 4-3-3, ndërsa në portë për herë të parë vendosi Visar Bekajn, i cili bëri debutimin me fanellën kosovare. Në mesfushë përsëri titullar luajti i sapo ardhuri, Blendi Idrizi, kurse në sulm, në mungesë të Muriqit e Selmanit, pozita e qendërsulmuesit iu besua Rashicës, që edhe doli të jetë zgjedhje e suksesshme në fund.

Përfaqësuesja e Kosovës tani do të vazhdojë grumbullimin me ekipin e dytë, për dy ndeshjet e ardhshme miqësore që do t’i luajë ndaj Guinesë (8 qershor) dhe Gambisë (11 qershor).

Lojtarët që u paraqitën te Kosova: Bekaj, Rrahmani, Fazliji, Aliti (Bajselmani), Vojvoda; Kryeziu (Voca), Shala (Halimi), Idrizi; Zeneli, Kastrati (Bytyqi), Rashica (Daku)


KOMBËTARJA

Abrashi: Në fushë për 3 pikë

Kombëtarja

Abrashi: Në fushë për 3 pikë

04/06/21 @ 22:06

LAZIO

Sarri mund të bëhet trajneri i Muriqit

Serie A/Transfere

Sarri mund të bëhet trajneri i Muriqit

04/06/21 @ 21:20

KOMBËTARJA

Reja: Uellsi skuadër e mirë, por ne jemi gati

Kombëtarja

Reja: Uellsi skuadër e mirë, por ne jemi gati

04/06/21 @ 20:19

ANDORRA U21

Shqipëria U21 i nisi me fitore kualifikimet

Kombëtarja

Shqipëria U21 i nisi me fitore kualifikimet

04/06/21 @ 20:17

MALTA - KOSOVA

Rashica bënë dallimin ndaj Maltës

Përfaqësuesja

Rashica bënë dallimin ndaj Maltës

04/06/21 @ 19:37

PJESA E PARË

Kosova pëson në fund të pjesës së parë

Përfaqësuesja

Kosova pëson në fund të pjesës së parë

04/06/21 @ 18:47

PJESA E PARË

Kosova pëson në fund të pjesës së parë

Përfaqësuesja

Kosova pëson në fund të pjesës së parë

04/06/21 @ 18:47

MALTA - KOSOVA

Goli i Rashicës që e kaloi Kosovën në epërsi (video)

Përfaqësuesja

Goli i Rashicës që e kaloi Kosovën në epërsi (video)

04/06/21 @ 18:46

FORMACIONET ZYRTARE

Formacionet zyrtare: Kosova me Rashicën në sulm

Përfaqësuesja

Formacionet zyrtare: Kosova me Rashicën në sulm

04/06/21 @ 16:46

KOSOVA

Astrit Selmani mungon ndaj Maltës

Përfaqësuesja

Astrit Selmani mungon ndaj Maltës

04/06/21 @ 15:06

KOSOVA

Kosova zhvillon stërvitjen e fundit para miqësores kundër Maltës

Përfaqësuesja

Kosova zhvillon stërvitjen e fundit para miqësores kundër Maltës

03/06/21 @ 21:14

SHQIP NË BOTË

Zyrtare: Kryeziu e Kololli mbeten pa skuadër

Përfaqësuesja/International/Sportistë shqiptarë në botë

Zyrtare: Kryeziu e Kololli mbeten pa skuadër

03/06/21 @ 19:44

KOSOVA U21 - GJILANI

Miqësorja mes Kosovës U21 dhe Gjilanit mbyllet me 4 gola

Përfaqësuesja

Miqësorja mes Kosovës U21 dhe Gjilanit mbyllet me 4 gola

03/06/21 @ 19:31

HEROLIND SHALA

Shala: Është kohë e vështirë, jemi në dilemë se a do të luajmë apo jo për kombëtaren

Përfaqësuesja

Shala: Është kohë e vështirë, jemi në dilemë se a do të luajmë apo jo për kombëtaren

03/06/21 @ 18:19

NGA KONFERENCA

Challandes: Mungesa e lojtarëve kryesorë është mundësi për lojtarët e rinj

Përfaqësuesja

Challandes: Mungesa e lojtarëve kryesorë është mundësi për lojtarët e rinj

03/06/21 @ 17:54

KOSOVA

Dardanët aterojnë në Austri

Përfaqësuesja

Dardanët aterojnë në Austri

03/06/21 @ 16:20


 
Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja