Të gjitha lajmet

KOLUMNE

Rishikim Sezoni – Atletico Madrid

Rishikim Sezoni – Atletico Madrid

Shkruan: LUAN MORINA

29 May, 2018 @17:00

Barazimit ndaj Leganesit, Gironës, Qarabagut kanë shkatërruar sezonin e Atleticos së Madridit këtë vit. Dhe të gjitha këto kanë ardhur në pjesën vjeshtore të sezonit, në pjesën e parë të së cilës Griezmann skuqej e agjëronte me gola (vetëm tre në tre muajt e parë), e Carrascos i ndërpritej seria me lëndime. Ende nuk ka kuptim transferimi i Carrascos në Kinë! Një teori më arsyeshme që është përmendur ka qenë shkëmbimi i aksioneve të pronarëve kinez me kartonët e Carrascos dhe Gaitanit.

DËSHTIMI NË FILLIM

Lëndimet kanë ndjekur ‘atleti’-t gjatë tërë sezonit. Mungesa në krahët e mbrojtjes, herë Juanfran e herë Felipe Luis, lëndimi i Kokes, dhe suspendimet e vazhdueshme si pasojë e lojës, si zakonisht, të ashpër të ekipit të Simeones, kanë qenë arsye shtesë për dështimin e fillimit të sezonit krahas bllokadës së transferimeve.

40 PLUS

Kjo bllokadë ka ndikuar që mesfusha të jetë pothuajse e pandryshueshme. Thomas, i cili është angazhuar edhe në krahë të mbrojtjes, Saul, Koke, Correa, e edhe veterani Gabi kanë pasur mbi 40 ndeshje të zhvilluara gjatë këtij sezoni që krahasuar me ekipet dhe repartet tjera janë stër-ngarkesë duke pasur parasysh edhe kufizimet në zëvendësime të cilat për shkak të dendësisë së pamjaftueshme të ekipit kanë munguar shpesh.

GRIEZMANN, LIDER APO JO?

Griezmann ka bartur ekipin, por jo aq shumë sa është pritur. Nuk ka qenë një lider i vërtetë, së paku jo në opinionin tim, gjatë momenteve më të vështira. E mbyll sezonin si golashënuesi më i mirë, por shumica e tyre kanë ardhur me shumicë në disa ndeshje, derisa kanë munguar në periudha të gjata kohore, e edhe në ndeshjet kryesore – ndaj Realit e Barcelonës.

COSTA + VITOLO

Ardhja e Costas dhe Vitolos në janar nuk ka pasur ndoshta atë efektin e pritur. Sulmuesi spanjoll më shumë ka marr kartonë të verdhë se sa që ka shënuar gola, gjersa Vitolo ka qenë opsion i mirë në krah, por jo sa Correa për shembull.

FINALJA E RADHËS

Largimi i Torresit vjen në kohë të duhur. Nuk besoj që kanë nevojë për sulmues nëse nuk largohet Griezmann. Edhe ashtu një gjysmë-sulmues do të ishte i mirëseardhur, nëse nuk kalojnë në 4-4-2 klasik me dy sulmues, apo nuk kthehen në 4-2-3-1. Ardhja e Rodrit nga Villarreal është një nga veprimet më mençura të këtij afati ende të pafilluar mirë të transferimeve. Çështja e Jose Gimenez do të duhej më herët, e edhe ashtu një qendërmbrojtës është i nevojshëm për ‘atleti’. Nëse arrijnë të mbajnë Oblakun, i cili është ndër tre portierët më të mirë në botë për momentin, padyshim më i nënvlerësuari, do të jetë një sezon ngazëllues për Atleticon. Sidomos me faktin që finalja e Ligës së Kampionëve zhvillohet në stadiumin e tyre. Mision i pamundur? Aspak!

KOLUMNE

Rishikim Sezoni – Barcelona

29 May, 2018 @9:00

Një nga gjërat më absurde që mund të dëgjoni këtë pranverë është pakënaqësia e barcelonistëve me sezonin e tyre! Ka…

KOLUMNE

Rishikim Sezoni – Real Madrid

Foto: UCL/fb

28 May, 2018 @23:41

Ky Real është më i madh se galaktikët! Jo vetëm për kah suksesi, por katër tituj në pesë vite,…

CHRISTIAN PANUCCI

Kosova, rival që e vlerësojmë

28 May, 2018 @23:38

Selektori i Shqipërisë, Christian Panucci, nuk e nënçmon Kosovën. Ai e di rëndësinë e kundërshtarit dhe si një ish-lojtar me…

KOLUMNE

Rishikim sezoni – La Liga

28 May, 2018 @23:24

Prej xhiros së dhjetë në La Liga, vetëm dy ekipe kanë ndryshuar rezultatin në fund – Betisi që ka siguruar…

BERNARD CHALLANDES

Shqipëria ka shumë përvojë

28 May, 2018 @23:10

Selektori i Kosovës, Bernard Challandes, në konferencën për shtyp para ndeshjes ndaj Shqipërisë që zhvillohet nesër në Zurich, ka thënë…

FABINHO

Liverpool blen brazilianin e Monacos

Foto: liverpoolfc.com

28 May, 2018 @22:49

Liverpool arrin marrëveshje me Monacon për blerjen e mesfushorit brazilian të ekipit francez, Fabinho. Finalisti i Ligës së Kampionëve…

JUVENTUS E KËRKON

Oferta e kampionit gati për Darmianin

28 May, 2018 @19:43

Mbrojtësi i Manchester Unitedit, Matteo Darmian, mund të kthehet në Itali. Kjo pasi që sipas raporteve të Tuttosport, Juventus ka…

ANTE CORIC

Talenti kroat te Roma

28 May, 2018 @19:34

Edhe zyrtarisht, Roma ka nënshkruar kontratë me mesfushorin e talentuar kroat, Ante Coric. Futbollisti i deritashëm i Dinamo Zagrebit…

SOKRATIS

Greku i Dortmundit, para Arsenalit

28 May, 2018 @19:24

Unai Emery do të bëj lëvizjen e parë si trajner i Arsenalit. Siç raportojnë mediat e huaja, reprezentuesi grek, Sokratis…

MEDIA

De Vrij neroazzurr

28 May, 2018 @19:20

Futbollisti holandez që bëri emër te Lazio, Stefan de Vrij, thuhet që do të nënshkruajë kontratë 5 vjeçare me Interin,…

REAL MADRID - GIRONA

Fitore historike nga Girona, Reali turpërohet në shtëpi

17 February, 2019 @14:45

Girona e mposhti gjigandin spanjoll Real Madridin si mysafire me rezultat 1-2. Real Madridi që nga minuta e 25’, kaloi…

BARCELONA - VALLADOLID

Messi mjaftoi për rikthim te fitorja

Foto: LaLiga/fb

16 February, 2019 @22:56

Pas tre barazimeve me radhë, dy në La Liga dhe një në Kupë, Barcelona ka shënuar fitoren e parë të…

RINOVIMI I KONTRATËS

Labinoti bëhet 100 milionësh me Barcelonën

15 February, 2019 @12:52

Futbollisti i talentuar i Kosovës, Labinot Kabashi, ka rinovuar kontratën e tij me Barcelonën (ekipin e të rinjve). Faqja…

DIEGO SIMEONE

Simeone vendos të ardhmen

14 February, 2019 @19:04

Trajneri i Atletico Madridit Diego Simeone i është përgjigjur thashethemeve lidhur me të ardhmen e tij. Ai sot ka…

GARETH BALE

Suspendim 4 - 12 ndeshje për këtë festim

Foto: via MundoDeportivo

14 February, 2019 @12:20

Gjesti i bërë i Gareth Bale‘it gjatë festimit të golit të tretë në fitoren e Real Madridit ndaj Atletico Madridit…

Të gjitha lajmet nga La Liga