Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

UCL

Rivali i Prishtinës skuadra e tretë më e trofeshme e San Marinos

Rivali i Prishtinës skuadra e tretë më e trofeshme e San Marinos


Teksti: prishtinafc.com

8 June, 2021 @13:42

FC Prishtina sot ka mësuar kundërshtarin e raundit preliminar të Ligës së kampionëve e cila vije nga San Marino.

S.S. Folgore Falciano Calcio është klub amator nga shteti i San Marinos, shtet ky në gadishullin Apenin, apo e rrethuar nga Italia qendrore pranë detit Adriatik me 33.600 banorë dhe me sipërfaqe prej 61 kilometra katror.

SS Folgore, kampion aktual, është skuadra e tretë më e trofeshme me 5 tituj kampioni dhe 4 herë nënkampion, pas La Fioritas me po aq tituj dhe Tre Fiorit me 8 tituj kampioni.

Folgore, pjesën e rregullt të kampionatit ka përfunduar e 3-ta, kurse në play-off ka befasuar duke mposhtur skuadra e favorizuara të Libertas, e 2-ta në pjesën e rregullt të kampionatit dhe në finale vendin e parë në klasifikim, La Fiorita (1-0).

Folgore, këtë edicion ka arritur 10 fitore, 4 barazime dhe 3 humbje me goldallim +18, 30:12.

Në portalin e vlerësimit të vlerës së futbollistëve, transfermarkt, skuadra sanmarineze vlerësohen me 550 mijë euro, ndryshe prej Prishtinës me 3.65 milion euro.

Skuadra nga San Marino konsiderohet amatore në aspektin profesional financiar. Nuk ka futbollistë të huaj, veçse atyre të vendin dhe shtetësi italiane. Futbollisti më i shtrenjtë i vlerësuar nga transfermarkt është qendërmbrojtësi italian, Roberto Rosini me 100.000 euro. Rosini, ka luajtur në skuadrat italiane, ndër tjera, Rimini dhe Ravena. Në skuadër ka edhe disa futbollistë tjerë që kanë luajtur nëpër kampionate italiane të kategorive të ulëta, kryesisht në Rimini, Teramo, Ravena, Spal, etj.

Kryetrajner i skuadrës është italiani me licencë “B”, Omar Lepri, 44 vjeç. Ish-futbollisti i Barit, Carpit, zejen e trajnerit e ka ushtruar edhe në skuadrat pak të njohura italiane, Bellaria IM dhe FYA Riccione.


CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina ndaj kampionit të San Marinos

Champions League

Prishtina ndaj kampionit të San Marinos

08/06/21 @ 12:45

PARA NDESHJEVE MIQËSORE

Challandes paksa i frikësuar

Përfaqësuesja/International

Challandes paksa i frikësuar

07/06/21 @ 23:10

MEGZON VISOKA

Rikthimi i Ferizajit, nis me trajnerin e ri

FFK Liga e parë/Transfere

Rikthimi i Ferizajit, nis me trajnerin e ri

07/06/21 @ 22:56

PODUJEVË

Ahmet Haliti, ndarja e radhës te Llapi

FFK Superliga/Transfere

Ahmet Haliti, ndarja e radhës te Llapi

07/06/21 @ 23:01

SUPERLIGA

Bojku lojtari i tretë i larguar nga Nikli, prezentohet te skuadra e re

FFK Superliga/International/Transfere

Bojku lojtari i tretë i larguar nga Nikli, prezentohet te skuadra e re

07/06/21 @ 21:24

KOSOVA

Kosova zhvillon stërvitjen e fundit para miqësores me Guinenë

Përfaqësuesja

Kosova zhvillon stërvitjen e fundit para miqësores me Guinenë

07/06/21 @ 20:57

PODUJEVË

Ahmet Haliti, ndarja e radhës te Llapi

FFK Superliga/Transfere

Ahmet Haliti, ndarja e radhës te Llapi

07/06/21 @ 23:01

SUPERLIGA

Bojku lojtari i tretë i larguar nga Nikli, prezentohet te skuadra e re

FFK Superliga/International/Transfere

Bojku lojtari i tretë i larguar nga Nikli, prezentohet te skuadra e re

07/06/21 @ 21:24

LLAPI

Zyrtare: Llapi ndahet me Zhdrellën

FFK Superliga

Zyrtare: Llapi ndahet me Zhdrellën

07/06/21 @ 19:35

DRITA

Drita zyrtarizon përforcimin e parë të stinorit

FFK Superliga/Transfere

Drita zyrtarizon përforcimin e parë të stinorit

07/06/21 @ 18:14

DRENICA

Drenica mbetet pa trajner!

FFK Superliga

Drenica mbetet pa trajner!

07/06/21 @ 14:42

DRITA

Edhe Gërbeshi largohet nga Drita

FFK Superliga/Transfere

Edhe Gërbeshi largohet nga Drita

07/06/21 @ 14:26

GJILANI

Zyrtare: Albert Dabiqaj te Gjilani

FFK Superliga/Transfere

Zyrtare: Albert Dabiqaj te Gjilani

07/06/21 @ 13:28

DRITA

Ndahen rrugët me golashënuesin më të mirë në histori të Dritës

FFK Superliga/Transfere

Ndahen rrugët me golashënuesin më të mirë në histori të Dritës

07/06/21 @ 12:18

FERONIKELI

Përfundon aventura e Yll Hoxhës me Feronikelin

FFK Superliga

Përfundon aventura e Yll Hoxhës me Feronikelin

07/06/21 @ 11:58

TRAJNERI KAMPION

Ramadani: Vetëm përforcime cilësore

FFK Superliga/Champions League/International

Ramadani: Vetëm përforcime cilësore

06/06/21 @ 20:38


 
Të gjitha lajmet nga FFK Superliga