Të gjitha lajmet

KOLUMNE

Si kaloi gjysmëvjetori te Paris St Germain?

Si kaloi gjysmëvjetori te Paris St Germain?

Shkruan: LUAN MORINA

24 January, 2018 @8:15

Ajo çfarë do të duhej të ndodhte tek PSG këtë vit do të ishte eliminimi nga Reali i Madridit, pastaj në pranverë të blinin Cristiano Ronaldon ose Gareth Balein. Apo të dytë?!

Megjithatë, për momentin besoj se PSG do të mund të mposht Realin dhe të kalojë në çerekfinale! Shanset për të fituar s’janë inekzistente, por jo edhe aq të lehta. Kanë pak përparësi që kanë krijuar një epërsi të mirë në ligë, por angazhimi edhe në kupë e kupën e ligës, mund të jetë barrë shtesë.

Neymar & Mbappe

Ardhja e Neymarit dhe Mbappes ka pasur ndikimin e pritur në sulm. Që të dy kanë shënuar me bollëk, megjithatë nevojitet edhe pak më shumë kohë për të krijuar një treshe sulmi si BBC apo MSN. Për momentin nuk ka KCN. Jo pa arritur 100 gola këtë vit kalendarik, diçka që nuk duhet të jetë problem sidomos në ligën e Francës.

Me ardhjen e këtyre dyve, Pastore, Di Maria e Lucas Moura janë emra që mund të afrojnë kah barazimin balancin e PSG-së. Të tre duket se do të largohen në momentin që marrin oferta të mira. Ky është një vendim edhe më i lehtë me Lo Celson i cili muajin e fundit ka gjetur një vend startues në formacioni ne PSG. Rabbiot e Verratti moti patën dëshmuar veten. Mbrojtja është e sigurt me Kimpemben e Marquinhosin dhe Thiago Silvan si një mentor.

Emery

Pjesa e parë e sezonit ka kaluar si është më së miri. Pozita e parë në grup në Ligën e Kampionëve ka qenë një sukses që kërkon menjëherë të kalojnë në një nivel edhe më të lartë qysh në rrethin e parë eliminator. Liga e Kampionëve, ndeshja kundër Realit do të përcaktoj suksesin e këtij sezoni për PSG. Garat kombëtare janë në plan të dytë.

Paris

KOLUMNE

Si kaloi gjysmëvjetori te Chelsea?!

23 January, 2018 @14:54

Nëse mund të nxjerrin para nga shitja e Mitchy Batshuayit, Chelsea s’do të duhej të mendonte dy herë për të…

AMIT GULUZADE

Drita me mesfushor nga Azerbejxhani

23 January, 2018 @13:34

Skuadra e Dritës pak më parë ka bërë të ditur përmes faqes zyrtare se ka arritur marrëveshje me futbollistin nga…

DIEGO COSTA

Lëndimi e lë jashtë

23 January, 2018 @13:22

Sulmuesi i Atletico Madridit, Diego Costa, që nisi vrullshëm te ekipi i tij në janar, pas lëndimit që e pësoi,…

PHILIPPE COUTINHO

Në listën e të ftuarve

23 January, 2018 @10:29

Përforcimi i fundit i Barcelonës, braziliani Philippe Coutinho, është gjetur në listën e të ftuarve të Ernesto Valverdes për ndeshjen…

SWANSEA - LIVERPOOL

Van Dijk debuton, Liverpool mposhtet

Fotot: premierleague.com

22 January, 2018 @22:56

Ndeshja e parë në Premier League e rekord transferit botëror të një mbrojtësi te Liverpool, Virgil Van Dijk, ka kaluar…

JUVENTUS - GENOA

E pesta me radhë, Juve mban hapin

22 January, 2018 @22:46

Një gol ka mjaftuar. Juventus ka shënuar edhe fitoren e pestë me radhë në Serie A, për të mbajtur hapin…

MIQËSORE

Kosova U19 niset për Antalja

22 January, 2018 @22:31

Në kuadër të përgatitjeve të ekipit U-19 të Kosovës, e cila është kualifikuar për rrethin elitë të Kampionatit evropian, FFK-ja…

RAFINHA

Inter zyrtarizon lojtarin e Barcelonës

22 January, 2018 @22:14

Inter ka regjistruar përforcimin e janarit. Ai është lojtari i Barcelonës, Rafinha, që ka kaluar testet mjekësore sot dhe me…

ZYRTARE

Zyrtarizohet edhe Mkhitaryan

22 January, 2018 @19:35

Përveç Sanchezit që u zyrtarizua te United, edhe Henrikh Mkhitaryan e ka kompletuar zyrtarisht kalimin e tij te Arsenali. …

ZYRTARE

United zyrtarizon Sanchezin

Foto: MUFC Official

22 January, 2018 @19:26

Pas shumë shumë spekulimeve, më në fund vjen lajmi nga faqja zyrtare e Manchester Unitedit. Alexis Sanchez është zyrtarisht lojtar…

MILOT RASHICA

Rashica në 11-shen e xhiros

22 January, 2018 @15:50

Mesfushori i përfaqësueses së Kosovës, Milot Rashica, po vazhdon me performanca të mira në elitën e futbollit holandez. Ai…

REIMS - RENNES

13 minuta për asist në fitore

Foto: Stade de Reims Official

17 February, 2019 @20:32

Mesfushori i krahut në reprezentacinoin e Kosovës, Arbër Zeneli, ka regjistruar asistimin e tij të parë në Ligue 1,…

TOULOUSE - STADE DE REIMS

5 minutat e Zenelit në barazim

Foto: StadeDeReims Official

10 February, 2019 @19:25

Mesfushori i krahut Arbër Zeneli është futur në pesë minutat e fundit të ndeshjes që ekipi i tij Reims barazoi…

TRAGJEDIA

Nga rrënojat nxirret trupi i Salas

Foto: AP via L'Equipe

7 February, 2019 @23:47

Gazeta prestigjioze franceze l’Equipe para pak çastesh ka bërë të ditur se trupi i gjetur në rrënojat e aeroplanit në…

STADE DE REIMS - OLYMPIQUE MARSEILLE

Debutimi i Zenelit me fitore ndaj Marseille

Foto: Reims/tw

4 February, 2019 @13:54

Mesfushori i krahut, Arbër Zeneli, që u shpall lojtari më i mirë i Kosovës nga FFK-ja, fundjavën që e lamë…

OLYMPIQUE LYON - PARIS ST GERMAIN

Lyon fiton derbin, me përmbysje ndaj PSG

3 February, 2019 @23:14

Pas 20 xhirove të kaluara pa humbje, Paris St Germain, është mposhtur. Parisienët përkundër epërsisë së hershme në lojë…

Të gjitha lajmet nga Ligue 1