Të gjitha lajmet

PAS VIZITËS NËSTADIUM

UEFA kërkon angazhim të madh për stadiumin e Prishtinës

Foto: @kosovanfooty

UEFA kërkon angazhim të madh për stadiumin e Prishtinës

21 June, 2018 @10:56

Zyrtarët e UEFA-së që vizituan në ditët e kaluara stadiumin e Prishtinës, për të inspektuar rrjedhën e punimeve dhe të kuptojnë se a do të bëhet gati deri në ndeshjen hapëse të Ligës së Kombeve - kanë kërkuar angazhim më të madh, si nga FFK ashtu edhe nga MKRS.

Këtë njoftim e ka bërë të ditur vetë FFK-ja, përmes komunikatës së lëshuar në faqen zyrtare ku ka treguar për mbarëvajtjen e mbledhjes së Komitetit Ekzekutiv të FFK-së, që u drejtua nga zv. kryetari i shtëpisë së futbollit të Kosovës, Agim Ademi.

FFK new logo 2018

“Të martën krerët e FFK-së u takuan me zyrtarë dhe inspektorë të UEFA-së, të cilët vizituan stadiumin e Prishtinës ku shfaqen shqetësimet e tyre për rrjedhën e punimeve duke sugjeruar një angazhim më të madh të FFK-së, MKRS dhe punëkryerësit në mënyrë që punimet të përfundojnë sa më parë,” ka shkruar njoftimi i FFK-së.

Kosovo logo new ffk

“KE bisedoi se duhet të vazhdohet me fillimin e implementimit të projekteve të ndërtimit të 12 fushave si dhe Qendrën teknik stërvitore në Obiliq. KE gjithsesi mendon se top prioritet edhe më tutje mbetet rinovimi i stadiumit të Prishtinës si domosdoshmëri për ndeshjet kualifikuese për Ligën e Kombeve të Kombëtares “A”,” ka përfunduar njoftimi në fjalë.

Përndryshe, Kosova bën pjesë në Ligën D të Ligës së Kombeve dhe është në grupin D3. Kundërshtarë të Kosovës, në garën e re për përfaqësueses europaine të UEFA-së, janë Azerbajxhani, Ishujt Faroe dhe Malta.

ORARI I NDESHJEVE DHE TABELA

Kosova ndeshjen e parë do ta zhvillojë ndaj Azerbajxhanit si mysafir me 7 shtator, ndërsa ndeshja tjetër me radhë është ajo ndaj Ishujve Faroe që luhet me Ishujt Faroe si vendas.

Kosovo Stadium Entry

E ku do të luajë Kosova ndeshjen si vendas, ende nuk dihet. UEFA-ja kërkon që stadiumi të bëhet gati në Prishtinë, për të dhënë leje për zhvillim të ndeshjeve.

Sa i përket Kosovës, kampanja e parë kualifikuese e reprezentacionit drejt Rusisë 2018, ndeshjet si vendas i zhvilloi në Loro Boriçi të Shkodrës.GRUPI B: IRANI - SPANJA

Fitorja e parë e Spanjës

Fotot: FIFA/fb

20 June, 2018 @21:58

Futbollistët e Spanjës kanë arritur të shënojnë fitoren e parë të tyre në Botërorin Rusia 2018, duke e mposhtur Iranin…

11-SHET: IRANI - SPANJA

Irani vs. Spanja, formacionet startuese

20 June, 2018 @19:11

Pak para ndeshjes që luhet në kuadër të Grupit B, janë publikuar formacionet startuese të Iranit dhe Spanjës. Spanja: De…

GRUPI A: URUGUAJI - ARABIA SAUDITE

Uruguaji kalon tutje, Arabia në shtëpi

20 June, 2018 @19:00

Pas Rusisë, përfaqësuesja e dytë që ka siguruar plasmanin në 1/8 e finales është Uruguaji. Edhe pse me lojë më…

11-SHET: URUGUAJI - ARABIA SAUDITE

Formacionet: Uruguaji - Arabia S.

Foto: FIFA/fb

20 June, 2018 @16:18

Uruguaji pas pak fillon ndeshjen e dytë të Grupit A në Botëror, ndërsa përballë ka Arabinë Saudite që u mposht…

GRUPI B: PORTUGALIA-MAROKU

Cristiano Ronaldo eliminon Marokun

Foto: FIFA/fb

20 June, 2018 @16:07

Ka mjaftuar një gol i shpejtë, i shënuar në fillim të ndeshjes, kur Cristiano Ronaldo u fut me kokë brenda…

11-SHET: PORTUGALIA - MAROKU

Formacionet: Portugalia - Maroku

Foto: FIFA

20 June, 2018 @12:59

Para pak çastesh kanë dalë në publik 11-shet startuese të ndeshjes së parë të ditës në Botëror. Kampioni Evropian,…

SHORTI I EUROPALIGËS

Pas Gjibraltarit, Prishtina në Luksemburg

20 June, 2018 @12:47

Prishtina sot ka kuptuar edhe rivalin potencial në kuadër të kualifikimeve për Europa Ligë. Në rast se bardhekaltërit kalojnë…

BRAZILI 2014

Gaucho da Copa

Fotot: GoogleImages/ Youtube/ FIFA/

20 June, 2018 @10:00

Kupa e Botës në Amerikën Jugore do të kthehej pas 36 viteve. Kësaj radhe në vendin ku futbolli është po…

ALUSH GAVAZAJ

Liria mbetet pa Gavazajn

Foto: prishtinafc.com

20 June, 2018 @8:42

Derisa Feronikeli nuk ka të ndalur në përforcime, në anën tjetër Liria thuajse ka mbetur vetëm me lojtarë të ri…

DITARI RUS (6)

Treni rus dhe dështakët e garave të mëdha

Foto: FIFA/fb

19 June, 2018 @22:12

Tre duelet e ditës së gjashtë të Botërorit, në përmbledhjen ditore. DORA E CARLOSIT VAR-i vazhdon të mahnit!…

MEDIA TALK

De Biasi synim i ekipit që u mposht nga Kosova

TOPSPORTI/ Arkiv

10 December, 2018 @14:44

Ish trajneri i kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, pas aventurës jo të lavdishme te Alaves aktualisht është i pa punë.…

FIFA RANKING

Shqipëria nuk lëviz!

29 November, 2018 @12:46

Kombëtarja e Shqipërisë në renditjen e FIFAs për muajin nëntor nuk ka lëvizur nga pozita e saj. Shqipëria aktualisht gjendet…

FIFA RANKING

Pas fitoreve, Kosova ngritet në FIFA renditje

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

29 November, 2018 @10:17

Pas rezultateve pozitive, përfaqësuesja e Kosovës ka bërë ngritje për gjashtë pozita në renditjen e FIFAs për muajin nëntor. …

ANALIZË

Bernard!

21 November, 2018 @15:07

Asgjë më shumë se një udhëheqës gjakftohtë nuk kryen punë tek një popull gjaknxehtë! Bernard Challandes mori një grup djemsh…

MAKINERIA E GOLAVE

Kosova rekordere e fazës grupore të Ligës së Kombeve

Foto: FFK

21 November, 2018 @0:36

Përfaqësuesja e Kosovës është rekordere e Ligës së Kombeve, pas fazës së parë grupore në histori të kësaj gare. …

Të gjitha lajmet nga Liga e Kombeve