Të gjitha lajmet

KUALIFIKIMET NË FUTSALL

Ukraina tepër e fortë për Kosovën

Fotot: FFK

Ukraina tepër e fortë për Kosovën

24 October, 2019 @23:42

Kombëtarja e Kosovës në futsall e hendikepuar me mungesën e Ramadan Alajt, pësoi humbje nga Ukraina, në nisje të rrethit të dytë të kualifikimeve të Botërorit 2020, që po mbahen në Shkup. Alaj mungoi për shkak të kartonit të kuq nga ndeshjet e rrethit të parë dhe kësisoj nuk mundi të aktivizohet në rrethin e dytë në ballafaqim me Ukrainën.

Djemtë e Kombëtares tonë kaluan të parët në epërsi, por në fund pësuan humbje të thellë nga favoritja e këtij grupi dhe njëra ndër ekipet më të forta në futsall, me rezultat 7:1. Dardanët e nisën mirë ndeshjen në 10-të minutat e parë, duke shënuar gol në minutën e 11-të përmes Rukovcit nga një aksion i mirë i menduar dhe duke qenë rival plotësisht i barabartë i ukrainasve, por shpejt ata barazuan brenda minutës përmes Fareniukit, që hapi serinë e golave për Ukrainën.

Kosovo

Me epërsinë 2:1 Ukraina shkoi në pushim, për t’u kthyer furishëm në pjesën e dytë duke shënuar edhe pesë herë. Futbollistëve tanë u mungonte forca fizike për t’u përballuar me skuadrën dukshëm më të përgatitur në çdo aspekt. Kosova nesër do të takohet me Kombëtaren e Maqedonisë së Veriut në orën 17.30.

Pas ndeshjes, përzgjedhësi Ramadan Cimili deklaroi:

“Ne kemi ditur paraprakisht që përballë kemi ekipin që llogaritet si forca e 6-të në botë në futsall, Ukraina, prandaj ishte tejet e vështirë t’u bëjmë ballë. Në 15-të minutat e parë aq sa patëm forcë treguam edhe lojë edhe ishim të barabartë. Shënuam të parët, por kjo nuk zgjati shumë dhe ukrainasit barazuan dhe kaluan në epërsi dhe në fund kishim një rezultat çfarë është. Mendoj se mungesa e Ramadan Alajt, na ka penalizuar shumë. Pastaj na kanë munguar përgatitja fizike dhe ndeshjet miqësore të ashtuquajtura kontrolluese. Na mbetet të përgatitemi shumë për ndeshjet e radhës, por edhe për të ardhmen ngase brumë të futbollistëve kemi.i:

Ukraina – Kosova 7:1 (2:1).
Qendra sportive “Jane Sandanski”, Shkup.
Shikues: 150; Gjyqtarë: Marc Birkett(Eng), Juien Lang(Fra) e Daniel Matkoviç(Sui).
Shënues: Fareniuk (11.53) e Shotuma (17.20),D. Sorokin (22.41, 27.38, 32.08) e Zvarych (24.36), Korolyshin (33.10 për UKR e Rukovci (11.12) për KOS.
UKRAINA: Lytvynenko, Mykytiuk, Ferneiuk, Korsun, Shoturma (5-shja startuese): Ibamyak, Tsypun, Malyshenko, Razuvanov, Sorokin, Korolshun, Zhurba, Padiash e Zvarych.
KOSOVA: Preniqi, Topilla, Qerimi, Krasniqi e Rukovci ( 5-shja startuese): Ramadani, Paqarizi, Hyseni, Dervishaj, Gjinovci, Krasniqi e Mazreku.

KUMTESË NGA FFK

FFK kumton se UEFA s’ka ndarë fonde për Federatat anëtare

29 March, 2020 @13:12

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) ka lëshuar një kumtesë sot për të bërë të ditur se UEFA nuk ka…

CORONAVIRUS

Pezullohen të gjitha aktivitetet sportive në Kosovë

14 March, 2020 @1:33

Pas rasteve të para zyrtare të coronavirusit në Kosovë, Qeveria e Republikës së Kosovës ka pezulluar të gjitha aktivetet sportive…

TURNEU MEMORIAL "ADEM JASHARI"

Liburni mposht Prishtinën 01 fiton turneun Adem Jashari

Fotot: KFLiburni/fb

5 March, 2020 @23:50

Liburni i Gjakovës ka arritur që të mposht me rezultat të thellë Prishtinën 01 në finale të turneun memorial Adem…

TURNEU MEMORIAL "ADEM JASHARI"

Prishtina 01 - Liburni, finalja sot

Foto: prishtina01/fb

5 March, 2020 @12:35

Prishtina 01, fituesja e Kupës së Kosovës në futsall do të luaj sot finalen e turneut memorial Adem Jashari ndaj…

MEDIA

Vërtetohet dënimi nga Gjykata e Apelit

26 February, 2020 @15:52

Gjykata e Apelit e ka vërtetuar dënimin prej nëntë muajsh burg efektiv, që gjykata e shkallës së parë, kishte shqiptuar…

Të gjitha lajmet nga Futsall Superliga