Të gjitha lajmet

MË I MIRI I PREMIER LIGËS 18/19

VVD futbollisti i sezonit në Premier Ligë

VVD futbollisti i sezonit në Premier Ligë

29 April, 2019 @13:31

Qendërmbrojtësi holandez i Liverpoolit, Virgil Van Dijk është përzgjedhur lojtari më i mirë i sezonit 2018/19 në Premier Ligë të Anglisë nga Shoqata e Futbollistëve Profesionist (PFA).

Holandezi 27 vjeç, që në Liverpool erdhi nga Southamptoni, ka mposhtur në këtë garë futbollistët tjerë të nominuar Raheem Sterling, Bernardo Silva, Sergio Aguero, Sadio Mane dhe Eden Hazard.

Sterling në ndërkohë ka fituar çmimin e lojtarit më të mirë të ri të sezonit.

Liverpool në 36 xhirot e zhvilluara deri tash në 19 ndeshje nuk ka pranuar gol, që e bën Van Dijkun më të merituar për këtë trofe.

“Një nder i veçantë është të votohesh nga futbollistët ndaj të cilëve luan çdo fundjavë. Kjo është diçka speciale, jam tejet krenar dhe i nderuar që e pranoj këtë çmim,” ka thënë Van Dijk, shkruan BBC Sport sot.

Përndryshe Van Dijk ka fituar edhe çmimin e lojtarit më të mirë të sezonit edhe nga lexuesit dhe analistët e BBC Sports duke marrë 56% të votave.

I fundit që e ka fituar këtë çmim prej mbrojtësve është Vincent Kompany i Manchester Cityt në sezonin 2011/12.

Ky çmim ipet prej sezonit 1994/95 dhe fitues i parë i këtij çmimi është Alan Shearer me Blackburn Roversin.

PRISHTINA

Prishtina zyrtarizon përfocimin e parë

9 August, 2019 @23:08

Kampionia e Superligës së Kosovës në basketboll, Prishtina, pak më parë e zyrtarizoi përforcimin e parë për stinorin 2019/20. Bëhet…

CITY

Pep zbulon se sa do të mungojë Sane

9 August, 2019 @17:06

Leroy Sane pritet të mungojë rreth gjashtë ose shtatë muaj pasi që pësoi lendim të gjurit. 23 vjeçari, krisi ligamentin…

ARRIHET MARRËVESHJA

Gjykatësi vendos për ditët e LaLigas

9 August, 2019 @17:02

La Liga dhe Federata e Futbollit e Spanjës kanë arritur marrëveshje përfundimtare sa i përket orarit të ndeshjeve për sezonin…

DANEZI

Edhe Schone largohet nga Ajaxi

9 August, 2019 @16:56

Transferi më i ri i ekipit të Genoa, Lasse Schone është zyrtarizuar gjatë dites së sotme. Për ekipin e…

RIKTHIM NË SUPERIORE

Ish mbrojtësi i kombëtares dhe Skënderbeut, te Tirana

9 August, 2019 @15:46

Futbollisti me përvojë, që së fundi luajti si mbrojtës te Skënderbeu i Korçës, Kristi Vangjeli, është zytarizuar sot si lojtar…

Të gjitha lajmet nga